Optymalizacja strony pod kątem wyszukiwarek

Wyobraź sobie, że wchodzisz do sklepu, w którym każdy produkt jest zapakowany w nieopisanym pudełko i nikt nie potrafi udzielić informacji o tym, co znajduje się w tych pudełkach – z pewnością nic tam nie kupisz, ani tym bardziej nie polecisz nikomu takiego sklepu. Podobnie zachowują się boty wyszukiwarek – przechadzają się po witrynach www i czytają ich kod źródłowy. Na jego podstawie oceniają one co dana witryna oferuje internaucie. Jeśli w kodzie strony zawierają sie lakoniczne informacje lub nie ma ich wcale, boty potraktują tę stronę jako nieprzyjazną użytkownikowi; co ma ogromny wpływ na pozycje strony w wyszukiwarce.

On site Seo, czyli inaczej optymalizacja kodu serwisu, to szereg działań mających na celu podniesienie wartości witryny w oczach wyszukiwarek, a także ułatwienie odwiedzającemu stronę poruszanie się po niej. Zoptymalizowana pod kątem słow kluczowych witryna to także podstawa do pozycjonowania i wszelkich działań off-site. Także decydując się na kampanie AdWords odpowiednio przygotowana strona www ma ogromny wpływ na jakość reklam i ich końcową cenę.

Na optymalizacje składa sie wiele sprecyzowanych zadań, są to między innymi:

  • optymalizacja znaczników meta witryny
  • odpowiednia zredagowane treści, o określonej objętości
  • nazwy i opisy grafik i plików na stronie
  • przyjazne adresy url
  • optymalizacja linków zewnętrznych i wewnętrznych na stronie
  • i wiele innych…

Często właściciele witryn internetowych próbują na własna rękę optymalizować stronę poprzez zagęszczenie występowania słów kluczowych. To niezwykle ryzykowne działania, które mogą przyczynić się do nałożenia kary przez wyszukiwarki. Przy wszelkich działaniach SEO wskazana jest konsultacja z osobą doświadczoną i będącą na bieżąco ze zmianami w algorytmach. Nie warto ryzykować wyrzuceniem strony z indeksu wyszukiwarek.