Otoczenie sieciowe

weryfikujemy konkurencję z Twojej branży

Czynniki on-site

drobiazgowo badamy Twoją witrynę

Czynniki off-site

prześwietlamy profil backlinków

Czym jest audyt SEO?

Audyt strony wykonany pod kątem SEO (z ang. Search Engine Optimisation), czyli optymalizacji dla wyszukiwarek sieciowych jest rodzajem całościowego badania, dogłębnej analizy szeregu czynników rankingowych mających wpływ na widoczność strony w organicznych wynikach wyszukiwania (z ang. SERP - Search Engine Results Page).

Dodajmy oczywiście, że Twoim jak i naszym celem jest jak największa widoczność (jej maksymalizacja na wartościowe zapytania - słowa kluczowe) i właśnie z tej perspektywy jest wykonywane badanie.

Jest to więc swoistego rodzaju SEO test witryny. Mówimy ok, "sprawdzam", zwracając uwagę podczas audytu na jej mocne strony i dobre praktyki, jak i przede wszystkim na błędy, braki oraz elementy wymagające krytycznej, często natychmiastowej poprawy (czyli tzw. dalszej optymalizacji). Optymalizację SEO możesz wykonać samodzielnie w ramach wewnętrznych zasobów (np. zespołu IT, marketing), lub zlecić nam.

Co ważne i szczególnie warte podkreślenia, SEO audyt nie ogniskuje się wyłącznie na samej stronie internetowej, rozumianej jako pewna "techniczna konstrukcja" (kod, skrypty, pliki etc.) umieszczona i działająca na "jakimś" serwerze. Audyt z tą samą dokładnością ocenia także jej treść, nasycenie słowami kluczowymi, strukturę artykułów czy otoczenie sieciowe w postaci najbliższej konkurencji działającej w danej branży, a także profil linków kierujących do domeny.

Co sprawdza audyt SEO witryny internetowej?

Audyt SEO jako pewną całość, można więc podzielić na trzy odrębne grupy czynników poddawanych analizie przez specjalistę:

  1. czynniki on-site, znajdujące się na Twojej stronie (np. nagłówki, metatagi, duplikaty treści etc.),
  2. off-site, znajdujące się poza Twoją witryną (np. anchory linków, ilość odnośników z for, wzmianki na specjalistycznych serwisach tematycznych etc.),
  3. otoczenie sieciowe - konkurencja w danej branży (np. najważniejsze, wykorzystywane przez nią słowa kluczowe, najważniejsi konkurenci, ilość wspólnych słów etc.).

Co więcej, punktem wyjścia do przeprowadzenia audytu SEO jest zawsze precyzyjne określenie biznesowych celów witryny, przełożonych na konkretne, oczekiwane zachowania użytkowników (konwersje).

Tylko całościowa perspektywa audytu umożliwia weryfikację i zdefiniowanie elementów, które "uchwycone" i zoptymalizowane razem w pozytywny sposób przełożą się na maksymalizację widoczności... a więc w konsekwencji - zwiększenie ruchu na stronie.

Większy ruch na serwisie www na wartościowe zapytania, to więcej potencjalnych klientów zainteresowanych zakupem czy skorzystaniem z naszych usług. Dlatego wykonujemy audyt.

Załóżmy, że zamówię u Was audyt, co otrzymam?

Wyczerpujący, ustrukturyzowany i czytelny, tzn. zrozumiały dla „osoby spoza branży” dokument w formacie PDF (najczęściej do kilkudziesięciu stron, chociaż w przypadku bardzo rozbudowanych serwisów, ilość stron audytu wzrasta) wzbogacony o szereg wykresów, tabel, zestawień, załączników z danymi czy słowniczek wykorzystywanych pojęć. Spora dawka wartościowej treści. Nieoceniona dla pozycjonowania.

Możesz o nim pomyśleć jako o swoistym przewodniku SEO po Twojej witrynie, który mówi nie tylko „jak jest w tym momencie”, dokąd teraz zmierzamy, ale także „co można z tym zrobić”, czego „lepiej nie robić”, jakie są prognozy na przyszłość a także dodatkowe możliwości, które warto wykorzystać w aktualnej strategii SEO.

Audyty zawierają oczywiście konkretne wskazówki, gotowe schematy i wytyczne co do optymalizacji strony, które powinny zostać następnie wdrożone. Bowiem tylko wtedy audyt ma sens – jeżeli jego wnioski zostają zaimplementowane, a następnie zweryfikowane.

Ważna uwaga: sama optymalizacja nie jest częścią audytu, jest kolejną, odrębną usługą, tak jak pozycjonowanie, która może zostać wykonana zarówno przez Nas, jak i w ramach Twojego zespołu czy zewnętrznych partnerów, niezależnych specjalistów z którymi współpracujesz (programiści, graficy, SEO copywriterzy).

Ok, a co konkretnie zweryfikujecie podczas audytu?

Audyt SEO strony wykonywany przez Nas to najczęściej badanie poniższych elementów i obszarów:

  1. aktualny stan witryny w Google,
  2. indeksacja witryny,
  3. błędy indeksacji,
  4. analityka wyszukiwania,
  5. wyszukiwania mobilne,
  6. backlinki prowadzące do witryny,
  7. profil backlinków,
  8. rozkład słów kluczowych w linkach,
  9. linki sitewide,
  10. linki no-follow,
  11. linki wychodzące,
  12. techniczne aspekty witryny,
  13. szybkość ładowania,
  14. rozmiar obrazków,
  15. wywoływane skrypty,
  16. jakość kodu HTML/CSS,
  17. serwer,
  18. ocena wersji desktopowej,
  19. ocena wersji mobilnej,
  20. tytuły stron,
  21. tytuły kategorii produktów, stron produktów: e-commerce,
  22. opisy (meta description),
  23. meta keywords,
  24. struktura nagłówków H1 - H6,
  25. opisy grafik,
  26. dobór słów kluczowych,
  27. statystyki wyszukiwania słów kluczowych,
  28. kanibalizacja słów kluczowych,
  29. zagęszczenie słów kluczowych,
  30. ilość tekstu w stosunku do konkurencji z top 5,
  31. plik htaccess,
  32. przekierowania: 301, 302...
  33. przekierowania kanoniczne: e-commerce,
  34. unikalność opisów i duplikaty treści,
  35. błędy 404,
  36. przyjazne adresy url,
  37. linkowanie wewnętrzne,
  38. aktualny ruch,
  39. strony wejścia,
  40. bounce rate,
  41. porównanie z konkurencją: pozycje, estymowany ruch, treści, backlinki,
  42. mapa witryny,
  43. plik robots.txt
  44. i szereg innych czynników, które ustalamy indywidualnie wraz ze zleceniodawcą badania.

Kiedy należy zlecić / wykonać audyt SEO? 5 najczęstszych scenariuszy.

  1. Re-design, przebudowa istniejącego serwisu internetowego, zmiana silnika e-commerce. Rozwój internetowych technologii przyśpiesza. Rosną także oczekiwania użytkowników, a przede wszystkim tych, którzy chcą jak najwięcej móc wykonać na urządzeniach mobilnych. Skraca się czas życia witryn, a cykliczna przebudowa jest czymś naturalnym. W tej sytuacji, jeszcze zanim grafik i programiści zabiorą się do pracy, warto wykonać audyt istniejącej witryny a na jego bazie, bazie rekomendacji z audytu rozszerzonych o nowe pomysły, opracować tzw. makiety SEO serwisu, które będą zbiorem wytycznych dla marketingu / grafika / osób zaangażowanych w opracowanie założeń projektowych i wdrożeniowych do strony.
  2. Uruchomienie nowej strony internetowej. OK, ale nie zawsze jest możliwość (do której jeszcze raz gorąco namawiamy) opracowania jeszcze przed przebudową założeń / makiet pod kątem SEO. Nierzadko też jest tak, że strona powstaje bez udziału grafika czy nawet programisty - vide szablony premium WordPress (grafika jest OK, uzupełniamy go treścią). Wreszcie powstają nowe witryny internetowe, bez wcześniejszej historii, jakiegokolwiek punktu zaczepienia. Wówczas uruchomienie strony jest doskonałym momentem na na audyt SEO.
  3. Brak efektów pozycjonowania. SEO to proces i oczywiście wymaga cierpliwości i czasu. Natomiast jeżeli pomimo prowadzonych działań statystyki w Google Analytics mówiąc eufemistycznie wciąż "nie napawają optymizmem", bezwzględnie warto przeprowadzić kontrolny audyt SEO. I to audyt przeprowadzony przez niezależną agencję. Taki raport ukierunkowany na ocenę obecnych działań powinien wskazać jednoznaczne powody i okoliczności niesatysfakcjonujących rezultatów, czy też stopniowych spadków odwiedzin z organicznych wyników wyszukiwania.
  4. Nawiązanie współpracy z nową agencją SEO. Uważamy, że nierozerwalnym elementem początków współpracy na linii klient - agencja SEO, jest właśnie audyt strony. Wnioski i informacje pochodzące z badania, powinny zostać uwzględnione w przyjętej strategii SEO a ich implementacja - zaplanowana, zweryfikowana i zaraportowana.
  5. Nagłe spadki ruchu, zamówień, zapytań, leadów. "Coś się dzieje", telefon nie dzwoni, skrzynka mailowa pusta... Jeżeli dotychczas mogłeś liczyć na powiedzmy, "zadowalające rezultaty z internetu", a nagle odczuwasz wyraźny spadek zainteresowania Twoją ofertą / witryną - zdecydowanie warto przeprowadzić audyt SEO niż niejako "na ślepo" szukać uwarunkowań i przyczyn takiego stanu rzeczy. Nierzadko tylko specjalista będzie w stanie zdiagnozować i określić dlaczego tak się stało. Odpowiedzi będą w audycie.

Ile kosztuje audyt SEO?

Jak wiesz, audyty składają się z oceny wielu krytycznych elementów dla wyszukiwarki Google, mających wpływ na widoczność strony. Analizujemy dziesiątki, setki zmiennych, przekazujemy Ci ogrom informacji. To ile będzie kosztował audyt strony internetowej, będzie zależeć przede wszystkim od jej wielkości, stopnia złożoności struktury, jej celów czy nawet branży, w której funkcjonujesz. To wszystko ma wyraźny wpływ na czas, na roboczogodziny specjalistów audytujących serwis.

Dlatego też nie dysponujemy sztywnym cennikiem badania strony internetowej. Każda wycena jest tworzona indywidualnie z uwzględnieniem powyższych okoliczności.

Chcesz wiedzieć ile będzie kosztował audyt SEO Twojej witryny? Odezwij się do Nas! Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i przestawi propozycję współpracy.


Kto wykonuje audyt SEO?

Doświadczony specjalista SEO, biegły pozycjoner, ekspert, który łączy wszystkie składowe procesu - np. kwestie techniczne związane z szybkością strony, poprawnością indeksacji przez roboty wyszukiwarek, doborem fraz, content marketingiem czy analizą backlinków.

Pamiętaj, że audyt SEO patrzy na Twoją witrynę niezwykle szeroko (ale zawsze spójnie), dlatego tak niezbędna jest usystematyzowana wiedza z kilku obszarów oraz umiejętność dokonania późniejszej syntezy i przedstawienia klarownych rekomendacji wspierających proces pozycjonowania.


Jakie narzędzia wykorzystuje analiza SEO strony internetowej?

W naszym zespole korzystamy z szerokiego spectrum specjalistycznych narzędzi SEO i nie tylko.

Sięgamy zarówno do tych tworzących ekosystem giganta z Mountain View: Google Search Console, PageSpeed Insight, Google Analytics, Planer słów kluczowych systemu Google Ads, Google Data Studio a także, czy też przede wszystkim, tych zewnętrznych stworzonych dla specjalistów SEO, np.: Ahrefs, Screaming Frog SEO Spider, Senuto czy Surfer SEO.

Niezastąpiony jest oczywiście Microsoft Excel z funkcjami tabel przestawnych:)


Czy audyt pod kątem Google można wykonać samodzielnie? We własnym zakresie?

Istnieje szereg darmowych narzędzi, lub o znacząco okrojonej funkcjonalności do "szybkich", samodzielnych audytów SEO. Często nowi klienci zwracają się do Nas z prośbą o interpretację uzyskanych w ten sposób wyników. Sam fakt braku zrozumienia danych, które najczęściej są bardzo ogólne i w żadnym stopniu nie uwzględniają celów biznesowych, specyfiki danej sytuacji, jest naszym zdaniem argumentem przeciw.

Profesjonalny audyt SEO kończy się listą rekomendacji, klarowną listą klarownych rekomendacji, która powinna być zrozumiała przede wszystkim co do swojej celowości.

Można podać też przykład samodzielnego stawiania diagnoz lekarskich, na bazie informacji znalezionych na rozmaitych forach czy też w poradnikach. Ale czy tak naprawdę zostawilibyśmy własne zdrowie w ich rękach?


SEO audyty w pytaniach i odpowiedziach

Sprawdź o co pytają inni.

  • Ile trwa audyt SEO?

    Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Czas otrzymania raportu zależy od zakresu samego audytu strony jak i wielkości analizowanego serwisu www. W przypadku prostych stron internetowych o nieskomplikowanej strukturze, na ogół proponujemy termin wykonania audytu do 5 dni roboczych. W przypadku większych serwisów na ogół do 10ciu dni, oczywiście w zależności od aktualnego obłożenia pracami naszego zespołu SEO.

  • Czy podczas audytu będą jakieś przerwy w działaniu mojego serwisu?

    Absolutnie nie. SEO audyt używając medycznej nomenklatury jest całkowicie bezinwazyjną formą badania. Możesz być spokojny, nie wyłączymy Twojej strony internetowej, ani żadnego z jej istotnych elementów. Tych mniej istotnych, też nie wyłączymy :)

  • Jakie jest Wasze doświadczenie w przeprowadzaniu audytów SEO?

    Większość z nas marketingiem internetowym zajmuje się niezmiennie zawodowo od około 10 lat. To nasza praca i obszar zainteresowania. Przez ten czas wykonaliśmy setki audytów i ciągle je wykonujemy np. w formie cyklicznej weryfikacji dla naszych klientów, których pozycjonujemy w naszej agencji.

  • Jakich informacji będziecie ode mnie potrzebować przed rozpoczęciem analizy mojej strony internetowej?

    Na pewno będziemy potrzebować dostępów do usług Google: Analytics i Search Console. Potrzebny będzie również dostęp do serwera (np. analiza błędów) czy systemu CMS (np. oszacowanie możliwości optymalizacji sekcji meta). Jakkolwiek to, które dostępy będą potrzebne na pewno ustalimy kreśląc założenia do audytu.

  • Jak często należy powtarzać audyt SEO?

    To zależy. Jeżeli Twój serwis jest regularnie rozbudowywany, rozszerzany np. o nowe usługi / oferty, warto czy nawet należy po każdym większym updacie sprawdzić ten obszar serwisu przeprowadzając audyt. Zresztą część elementów audytu SEO należy do "codziennych" obowiązków agencji SEO czuwającej nad widocznością serwisu w organicznych wynikach wyszukiwania.

  • Czy audyt SEO wpłynie na zwiększenie pozycji mojej strony w Google?

    Sam audyt jest badaniem, formą raportu zawierającego rekomendacje do wdrożenia zmian z obszaru SEO, czyli diagnozą. Bezpośrednio dzięki niemu, poprzez sam fakt przeprowadzenia - pozycje nie wzrosną, natomiast pośrednio poprzez wdrożenie zmian optymalizacyjnych - tak. Taki jest jego cel.

  • Czy audyt SEO i informacje w nim zawarte będą dla mnie zrozumiałe?

    Tak. Każda część audytu oprócz diagnozy zawiera dodatkowe rekomendacje, wnioski i wskazówki. Dzięki nim będziesz wiedział na czym skupić się w planowaniu przyszłych działań z obszaru SEO na stronie.

  • Czy przeprowadzacie darmowe audyty SEO?

    Nie. Nie uważamy, że przepuszczenie witryny klienta przez automat i wygenerowanie w ten sposób ogólnych informacji będzie dla niego wartościowe i zrozumiałe.

  • Czy raport z audytu mogę omówić ze specjalistą?

    Tak. Specjalista SEO odpowiedzialny za wykonanie Twojego audytu z chęcią odpowie na jakiekolwiek, także dodatkowe pytania.

  • Zleciłem Wam audyt, chcę zlecić optymalizację - podejmiecie się?

    Tak podejmiemy. Ustalimy tylko w jakim stopniu, jeżeli w ogóle, będziemy potrzebować zaangażowania Twojego działu IT. Jeśli nie masz programistów / web developerów w zespole - spokojnie, my mamy swoich. Będą dla Ciebie pracować.

  • Zleciłem Wam audyt SEO, a teraz - chcę zlecić pozycjonowanie, czy mogę liczyć na zniżkę?

    Oczywiście możesz liczyć na korzystną propozycję uwzględniającą naszą wcześniejszą współpracę. Wszelkie informacje przekaże Ci nasz opiekun klienta - skontaktuj się.

  • Ile czasu potrzeba na wdrożenie zmian z audytu SEO?

    Nie ma jednej odpowiedzi na tak postawione pytanie. Wszystko zależy od wyników oceny Twojej strony internetowej i ilości rekomendacji do wdrożenia. Część zmian będzie wymagała większych nakładów pracy, część mniejszych. Na pewno na początku warto skupić się na najważniejszych, krytycznych elementach do optymalizacji.

  • Po jakim czasie, zmiany wykonane po audycie przełożą się na wzrost pozycji mojej strony internetowej?

    To zależy od wyników oceny Twojej witryny. Przy diagnozie a następnie optymalizacji krytycznych błędów zauważalny efekt następuje dość szybko. Natomiast nasze doświadczenie wskazuje, że w przypadku wyszukiwarki Google nie warto i nie można określać z góry żadnych terminów. To tak nie działa.

  • Czy każda strona internetowa może zostać poddana audytowi SEO?

    W sensie technicznym, oczywiście tak. Natomiast merytorycznie i ekonomicznie, nie zawsze jest to uzasadnione. Dlaczego? Trzeba np. zdawać sobie sprawę z tego, że wiele zamkniętych czy też "pudełkowych" systemów, zarówno darmowych jak i tych płatnych (np. w modelu SaaS) ma "ograniczone" możliwości późniejszej optymalizacji. Jako przykład podajmy popularną blogową platformę .blogspot.com należącą do Giganta z Mountain View. W jej przypadku nie mamy dostępu do kodu źródłowego czy serwera. Możemy poruszać się w ramach zdefiniowanego układu i możliwości edycji treści, dzięki czemu publikujemy nowe wpisy. W takiej sytuacji, oczywiście wyczerpujący audyt SEO dla blogera nie ma po prostu najmniejszego sensu. Informacje, które zweryfikuje specjalista SEO mogą dotyczyć np. doboru fraz, zagęszczenia słów kluczowych czy długości treści, ilości i altów grafik etc. Jakkolwiek specjalista SEO może doradzić migrację na niezależny, open source'owy silnik, umieszczenie serwisu na własnym (tj. dzierżawionym) serwerze i pod wykupioną przez siebie domeną.

Nie znalazłeś odpowiedzi na
interesujące Cię pytanie?

Skontaktuj się z nami - odpowiemy ekspresowo.
Specjalnie dla Ciebie zagniemy czasoprzestrzeń!

Skontaktuj się z nami,
tak jak lubisz:
szybki kontakt: +48 692 858 574

Skontaktuj się z nami

    Please prove you are human by selecting the flag.