Pozycjonowanie stron internetowych

Pozycjonowanie stron najprościej można ująć jako działania mające na celu zwiększenie widoczności witryny w wyszukiwarce internetowej. Składa się na to szereg czynności związanych z optymalizacją witryny (stąd często używane pojęcie SEO – Search Engine Optimisation) oraz działaniami poza witryną (tak zwane off site) – w głównej mierze związane z budowaniem linków do witryny.

skontaktuj się z nami

Dlaczego pozycjonowanie stron?

Daj się znaleźć!

Większość klientów rozpoczyna poszukiwania firm, usług oraz towarów za pomocą wyszukiwarki. Widoczność witryny na wyszukiwane hasła to pierwszy krok to pozyskania klienta, realizacji transakcji, zwiększenie świadomości marki. Niezależnie od tego czy zależy nam na widoczności lokalnego biznesu czy nasz zasięg obejmuje całą Polskę oraz inne kraje. Specyfika ruchu z wyszukiwarki jest jednym z elementów sprawiających, że pozycjonowanie strony jest opłacalne – witryna jest widoczna na zapytanie zainteresowanego klienta – docieramy z oferta do internauty, który ma określoną potrzebę.

Co składa się na proces pozycjonowania?

Pozycjonowanie jest procesem złożonym z kilku głównych elementów, które powinny być uwzględnione celem skutecznego działania.

Badanie słów kluczowych

Internauci wpisują tysiące fraz, wariacji słów kluczowych. Początkiem pozycjonowanie powinno być poznanie opłacalnych fraz, związanych z określoną intencją. Należy sprawdzić jakie słowa kluczowe, będące punktem wyjścia dla kolejnych działań mogą przynosić realną korzyść w zależności od witryny, rodzaju biznesu, typu usług, oferty na witrynie. Na tym etapie wartościowa jest analiza konkurencji – widoczność konkurentów na określone wyrażenia oraz ich umiejscowienie na samej witrynie.

Audyt witryny

Audyt SEO witryny to kompleksowy przegląd struktury serwisu pod kątem dostosowania do wymagań wyszukiwarki. Celem jest sprawdzenie czy zastosowana technologia jest zgodna z wymaganiami Google, czy nie utrudnia robotom wyszukiwarki poprawnej indeksacji serwisu, czy nie ma na witrynie krytycznych błędów mogących powodować mniejsza efektywność pozycjonowania. Można tutaj wyróżnić część techniczną (budowa serwisu, struktura, typy treści i ich indeksowanie) oraz merytoryczną – zawartości określonych fraz kluczowych, tematyki stron, długości treści, opisów – czyli elementów związanych z odpowiednim zagospodarowaniem fraz kluczowych.

Optymalizacja witryny dla pozycjonowania

Optymalizacja ma na celu wyeliminowanie błędów technicznych (nieczytelne sekcje dla robotów, pętle przekierowań, blokady indeksacji,generowanie duplikaty, wolno ładujące się zasoby) w pierwszej kolejności. Następnym etapem jest uzupełnienie treści, umiejscowienie słów kluczowych, odpowiednie linkowanie wewnętrzne, rozbudowa treści. Często wiąże się to z rozbudową podstron (także ich ilości), aby sekcje serwisu mogły zajmować wysokie pozycje na przyporządkowane im słowa kluczowe.

Budowanie linków

Zoptymalizowana strona to podstawa sukcesu, w przypadkach niszowych branż, znacznie więcej. Drugim istotnym elementem jest odpowiednia ilość i jakość linków prowadzących do witryny. Linki z zaufanych witryn, o zbliżonej tematyce pozwalają sukcesywnie zwiększać pozycje pozycjonowanej strony. Ważna jest tutaj systematyczność , jakość linków – a co za tym idzie research wartościowych miejsc, monitoring konkurencji.

Monitoring witryny i ruchu

Efektywność pozycjonowanie należy monitorować, warto jednak spojrzeć na ten proces wielowymiarowo. Najczęstszym miernikiem efektów pozycjonowania jest oczywiście systematyczny wzrost widoczności pozycjonowanych fraz – świadczy on o postępach pracy nad witryną. Jednak nie można pomijać innych wskaźników, jak wzrost ruchu z wyszukiwarki – świadczący o tym, że pozycjonowane frazy i widoczność witryny przekłada się na realny ruch internautów. Innymi elementami jest skuteczność takiego ruchu – w jakim stopniu wzrost ruchu organicznego przekłada się na cele witryny – wzrost transakcji, zapytań lub innych istotnych wskaźników z punktu widzenia biznesu.

Analiza i dalsza strategia działań

Pozycjonowanie stron to praca ciągła – kompleksowa optymalizacja i solidny profil linków pozwala utrzymać wysoką widoczność witryny w wyszukiwarce, należy jednak pamiętać, że marketing w wyszukiwarkach to dynamicznie zmieniające się środowisko. Nawet kilkaset aktualizacji algorytmu Google w ciągu roku, nowe, dodatkowe elementy uwzględniane przez wyszukiwarkę dla budowania rankingu, działania konkurencji. Trzymanie ręki na pulsie i ciągła praca to jedyny gwarant sukcesu.

Interesują Cię wysokie pozycje w wyszukiwarce?

Pozycjonowanie Stron z Mapi Media

Dlaczego warto nawiązać współpracę z nami?

Nasza oferta wyróżnia się kilkoma elementami:

1. Dostosowaniem skutecznych rozwiązań dla branży

Dobieramy skuteczną strategię poprzedzoną researchem branży i otoczenia. Skupiamy się na istotnych elementach związanych z budowa linków i optymalizacją. Każda oferta jest poprzedzona bezpłatnym badaniem otoczenia, rynku, wraz z strategią dla konkretnej witryny.

2. Przyjazna, prosta i wygodna umowa

Klienci współpracują z nami ze względu na efekty, kompleksową obsługę, dobrą komunikacje i merytoryczne podejście. Chcemy aby tak zostało, dlatego nie obarczamy naszych umów długimi okresami zarówno współpracy jak i wypowiedzenia. Wszystkie nasze prace są transparentne, z bezpośrednim kontaktem do osób zajmujących się strategią i realizacją działań pozycjonerskich.

3. Elastyczne działania w trakcie współpracy

W trakcie trwania naszej umowy możemy dokonywać w porozumieniu z klientem zmiany i korekty, w zależności od sytuacji, planów, priorytetów klienta. Dostosowujemy naszą współprace do dynamiki otoczenia oraz danego biznesu.

4. Doświadczeni pracownicy

Nasi pracownicy posiadają kilkuletnie doświadczenie oraz certyfikaty z praktycznym wykorzystaniem najważniejszych narzędzi w obszarze marketingu w wyszukiwarkach – indywidualne kwalifikacje Google Analytics, Google AdWords.

5. Holistyczne podejście

Pozycjonowanie stron, marketing w wyszukiwarkach choć są osobnymi obszarami ekosystemu marketingu internetowego, nie powinny być traktowane w oderwaniu od innych istotnych elementów –doświadczeniu użytkownika, użyteczności strony, dostosowaniu przekazu do odbiorcy. Współpracując z klientami, bazując na naszym doświadczeniu otrzymasz wsparcie w innych zakresach.

6. Sensowna analityka

Cenimy działania oparte na danych – stąd duże znaczenie ma dla nas analityka, mierzenie celów, mikrokonwersji, badanie efektywności źródeł ruchu. Weryfikujemy działania w oparciu o dane ilościowe i jakościowe. Dotyczy to zarówno usług pozycjonowania jak i kampanii linków sponsorowanych AdWords (obecnie Google Ads).

Jak wygląda proces pozycjonowania z Mapi Media?

  • Sprawdzamy Twoją stronę, biznes, otoczenie i konkurencje. Nasze uwagi i ocenę omawiamy z punktu widzenia Twoich celów, oferty i usług. Dobieramy wstępne frazy kluczowe i zakresy, jeśli jest taka możliwość, chętnie zapoznany się z aktualnymi statystykami serwisu (Analytics, Search Console) aby zdiagnozować ewentualne problemy, szanse rozwoju na bazie aktualnej sytuacji serwisu.
  • Przygotowujemy ofertę – z zakresem prac, planem optymalizacji serwisu/rozbudowy, budowy linków zgodnie z sugerowanym budżetem.
  • Podpisanie umowy.
  • Start prac optymalizacyjnych oraz związanych z działaniami offsite (pozyskiwanie linków, marketing szeptany, artykuły sponsorowane, dedykowane serwisy zapleczowe).
  • Miesięczny raport prac, pozycji z niezależnego narzędzia z danymi historycznymi, informacje o ruchu organicznym i skuteczności. Wraz z raportem wykonanych prac, postępu pozycjonowania i widoczności, nasz specjalista skontaktuję się celem mówienia raportu i dalszych prac.
  • Weryfikacja efektów, przygotowanie planów działań na najbliższy okres. Kontynuujemy naszą prace, w razie potrzeby zmieniamy i korygujemy nasze działania, dobieramy kolejne frazy, rozbudowujemy i optymalizujemy kolejne elementy witryny jeśli zachodzi taka potrzeba lub Twój serwis poszerza zakres oferty, produktów.

Jesteś zainteresowany współpracą?

Oferowane typy pozycjonowania stron:

Ze względu na specyfikę typów stron internetowych oraz biznesów i związanych z tym zapytań kierowanych przez internautów do wyszukiwarki Google, możemy wyróżnić klika dodatkowych typów pozycjonowania, powszechnie rozróżnianego w branży SEO.

POZYCJONOWANIE LOKALNE

Pozycjonowanie dla witryn związanych z lokalnym biznesem skupia się na ograniczonym obszarze, zawężonym do miasta, regionu, województwa. Determinuje to główne frazy i słowa, które powiązane są z obszarem, typu – wyszukiwana usługa + miasto, wyszukiwany produkt + miasto. W przypadku pozycjonowania lokalnego w strategii uwzględniane są elementy opisów, mikroformatów związanych z danymi adresowymi na witrynie, modyfikacja/budowanie struktury witryny związanej z podziałem obszarów działania/usług wraz z lokalizacją. W przypadku pozycjonowania lokalnego istotne znaczenie ma również linkbuilding – oparty o lokalne portale, wizytówki firm danego regionu. Pozycjonowanie lokalne jest zazwyczaj tańsze niż usługa obejmująca frazy ogólne, jednak zdażają się również w tym obszarze branże i słowa bardzo konkurencyjne.

POZYCJONOWANIE LOKALNE

POZYCJONOWANIE SKLEPÓW INTERNETOWYCH

Pozycjonowanie sklepów, witryn e-commerce wymaga nieco innego podejścia niż typowe działania SEO, skupiające się na kilku głównych frazach kluczowych. - Pozycjonowanie szerokie, frazy Long Tail (długi ogon). W przypadku sklepów wartościowy ruch przypada na frazy złożone, wielowyrazowe – o niskim wolumenie wyszukań, lecz dużej skuteczności przekładającej się na zakupy. Monitorowanie kilkuset, czy kilku tysięcy fraz nie jest czymś niezwykłym w przypadku branży e-commerce. - Więcej elementów technicznych związanych z SEO. W przypadku witryn e-commerce występuję więcej krytycznych elementów związanych z taksonomiami, nazewnictwem, strukturą serwisu, nawigacją, linkowaniem wewnętrznym. - Wiele kombinacji słów kluczowych o różnym zasięgu. Optymalizacja sklepów powinna obejmować frazy o różnych zakresach, od średnio ogólnych po bardzo precyzyjne, a także związane ze specyficznymi dla danej branży elementami. Wszystko musi zostać odpowiednio osadzone w strukturze witryny. Krótko mówiąc w przypadku witryn e-commerce – elementów związanych z pozycjonowaniem jest znacznie więcej, szczególnie pod względem technicznym.

POZYCJONOWANIE SKLEPÓW INTERNETOWYCH

Koszt pozycjonowania strony/cena pozycjonowania:

Koszt pozycjonowania strony uzależniony jest od wielu elementów – dlatego chcąc pozostać rzetelnym, trudno jest używać sztywnych widełek
cenowych. Poza samymi frazami, ich trudnością i liczbą dochodzi kwestia prac, przebudowy serwisu, optymalizacji.

Wyceny pozycjonowania zawsze będą również uwzględniały specyfikę pracy danej agencji, formy rozliczeń (pozycje, ryczałt, model mieszany,
godzinowy).

By jednak przybliżyć kwoty, w których możemy się poruszać/przykładowe budżety klientów:

Pozycjonowanie lokalne :

Koszt pozycjonowania od 350 zł /mc

Pozycjonowanie witryn firmowych:

Średnie budżety 600 – 1200 zł

Pozycjonowanie sklepów internetowych:

Budżety 1500 – 5000 zł.