Dlaczego pozycjonowanie lokalne jest tak ważne?

Pozycjonowanie lokalne pozwala firmom skutecznie dotrzeć do klientów w mieście, w którym prowadzą swoją działalność. Dzięki niemu można także znacząco obniżyć koszty potrzebne na promocję biznesu w sieci. Jak w takim razie prawidłowo przygotować i przeprowadzić kampanię lokalnego SEO?

Proces lokalnego pozycjonowania stron – jak wygląda?

Wyszukiwarka Google korzysta z wielu różnych metod, które umożliwiają jej automatyczne rozpoznanie aktualnej lokalizacji użytkownika wpisującego dane zapytanie. Ogólna lokalizacja określana jest na podstawie adresu IP, historii lokalizacji (jeśli taka opcja jest włączona) i ostatnio wyszukiwanych miejsc przez użytkownika.

Tym sposobem wyszukiwarka dostarcza lokalne wyniki wyszukiwania na zapytania, które są najlepiej dostosowane do regionu, w którym przebywa użytkownik. Dzięki geolokalizacji użytkownikom z Chorzowa, którzy poszukują np. fryzjera ukażą się zupełnie inne wyniki niż internautom z Warszawy, Szczecina, czy Katowic. W wyszukiwarce dla usług czy produktów lokalnych bezpośrednio pojawi się również lokalizacja, która została rozpoznana dla Ciebie przez Google.

SEO lokalne, czyli pozycjonowanie stron w określonym regionie (np. pozycjonowanie w Chorzowie) jest skuteczne nie tylko dla miast i województw, ale także dzielnic czy ulic (w większych metropoliach – np. pozycjonowanie stron internetowych w Poznaniu czy Warszawie). Popularność lokalnych fraz i potencjał promocji regionalnego biznesu w sieci w dużej mierze zależy od wielkości danego województwa i ilości mieszkańców danego miasta czy regionu.

Jak wyszukiwarka Google rozpoznaje lokalizację użytkownika?

W Google Ads dostępne są informacje na temat tego, jak wyszukiwarka rozpoznaje lokalizacje danego internauty. W praktyce wygląda to tak, że Google bierze pod uwagę zarówno pobyt użytkownika sieci (lokalizacja fizyczna), jak i miejsca, którymi się już wcześniej interesował (lokalizacja zainteresowana).

Fizyczna lokalizacja internauty określana jest na podstawie adresu IP urządzenia, za pomocą którego korzystał z wyszukiwarki. Jeśli komputer, smartfon czy tablet podłączony jest do sieci, ustalany jest jej adres IP. Ponadto Google jest w stanie zlokalizować tego typu urządzenia za pośrednictwem sygnału GPS, sieci Wi-Fi, Bluetooth i innych danych pochodzących od operatora telefonii komórkowej.

Lokalizacja zainteresowania określana jest natomiast na podstawie lokalizacji, którymi użytkownik sieci się już wcześniej interesował (nazwy miejscowości czy województw w zapytaniach, obszary poszukiwań na Mapie Google). W pozycjonowaniu lokalnym Chorzów lokalizacja zainteresowania ma szczególne znaczenie, ponieważ internauta może mieć w planach urlop czy wyjazd służbowy i w najbliższym czasie poszukiwać np. atrakcji turystycznych czy noclegów. Lokalizacja zainteresowania Google jest ustalana na podstawie miejsc, którymi użytkownik sieci wcześniej już się interesował.

Należy przy tym pamiętać, że niektórzy internauci w ogóle nie biorą pod uwagę geolokalizacji ustalanej dla nich przez wyszukiwarkę i samodzielnie wpisują w wynikach wyszukiwania tzw. zapytania geolokalizowane (np. pozycjonowanie stron Chorzów, Chorzów pozycjonowanie czy lokalne pozycjonowanie stron internetowych Chorzów). Dodanie lokalizacji w zapytaniu to oznaka dla Google, że użytkownik szuka produktu lub usługi w danym miejscu, dlatego często pomija się wtedy automatyczną geolokalizację (fizyczna i zainteresowania).

Pozycjonowanie strony internetowej lokalnie – korzyści

Dlaczego dana firma powinna pojawić się w wynikach wyszukiwania na lokalne słowa kluczowe? Lokalne pozycjonowanie stron www Chorzów to duża szansa na sukces dla firm regionalnych w danym mieście czy województwie. Właścicielom lokalnych biznesów zależy przede wszystkim na dotarciu do jak największego grona mieszkańców najbliższej okolicy. Salon fryzjerski, fotograf, warsztat samochodowy, hydraulik chce reklamować świadczone usługi w miejscu prowadzonej działalności, ponieważ to właśnie klienci lokalni przynoszą im największe zyski.

Lokalne pozycjonowanie stron Chorzów pozwala na pozyskanie klientów szukających usług na ekranie komputera czy smartfona. Aktualnie coraz więcej osób szuka produktów czy usług w sieci, w wyszukiwarce chce odnaleźć adresy sklepów, poznać ich oferty czy sprawdzić, jaka jest cena danej usługi. Tacy użytkownicy często zawężają wyniki wyszukiwań do najbliższej okolicy, co pozwala im na szybkie dokonanie zakupów (np. w lokalnym sklepiku w Chorzowie) lub skorzystanie z oferty fachowców, którzy np. usuną awarię sprzętu. Wysokie pozycje fraz lokalnych w wyszukiwarce Google to duży potencjał dla firmy regionalnej, gdyż pozwala na szybkie pozyskanie nowych klientów, którzy rzeczywiście skorzystają z proponowanej oferty.

Dużym plusem lokalnego pozycjonowania stron Chorzów jest też niższa cena usługi i możliwość zajęcia wysokich pozycji w lokalnych wynikach wyszukiwania, co też ściśle wiąże się z mniejszą konkurencją niż przy ogólnym pozycjonowaniu stron Chorzów. Może też okazać się, że Twoja konkurencja nie skupia się na promocji swoich usług w internecie, dzięki czemu jeszcze szybciej uda Ci się zdobyć wysokie pozycje w Google na rynku regionalnym – w miejscu, w którym prowadzisz swoją działalność.

Jak powstaje ranking stron lokalnych?

Wyświetlanie lokalnych stron internetowych w wyszukiwarce nie jest zupełnie przypadkowe. W pozycjonowaniu lokalnym ogromny wpływ na pozycję strony internetowej w wynikach wyszukiwania ma trafność, odległość i rozpoznawalność. Czynniki te pozwalają Google na przedstawienie internautom najlepiej dostosowanych wyników z serwisami www z najbliższej okolicy. Zaawansowane algorytmy są w stanie ocenić, jaka oferta interesuje użytkownika i która firma najbardziej sprosta jego oczekiwaniom. Takie, odpowiednie dopasowanie firmy przekłada się na lepsze pozycjonowanie strony w Google, a więc i wyższą pozycję w wyszukiwarce Google na lokalnym rynku.

  1. Trafność – Firmy działające w Chorzowie czy Katowicach, które udostępnią dokładne informacje o swoich danych osobowych czy adresie siedziby mogą zwiększyć swoją szansę na to, że wyszukiwarka Google powiąże prowadzoną przez nich działalność z zapytaniem wpisywanym przez danego użytkownika. Dzięki czemu oczywiście szybciej do nich trafi.
  2. Odległość – W sytuacji, gdy użytkownik sieci nie wybrał opcji lokalizacji, Google stara się ją ustalić. W dalszej kolejności oblicza jego odległość od firmy, która potencjalnie najlepiej dopasowana jest do wyszukiwanych haseł oraz przedstawia mu lokalne sklepy czy punkty usługowe.
  3. Rozpoznawalność – Rozpoznawalność to innymi słowy określenie popularności danej firmy. W świecie rzeczywistym marki budują swoją rozpoznawalność za pośrednictwem reklamy w radiu, telewizji czy na ulicach. To złożony i wieloetapowy proces. W sieci internetowej natomiast duży wpływ na widoczność mają linki prowadzące do strony www, wzmianki na blogach czy w artykułach – tzw. backlinki. Rozpoznawalność oznacza również wysoką reputację, która jest budowana poprzez liczne opinie i otrzymane oceny. Duża ilość opinii i wysokich ocen w sieci jest odzwierciedleniem wielu poleceń dotychczasowych klientów i dobrych słów w świecie rzeczywistym, co też stanowi istotny element w uzyskiwaniu wysokich pozycji w lokalnych wynikach wyszukiwarki Google. Naturalne linki mają istotny wpływ na proces pozycjonowania.

Skuteczność pozycjonowania stron Chorzów na rynku lokalnym - od czego zależy?

Wypracowanie wysokich pozycji fraz w lokalnych wynikach wyszukiwania wymaga ścisłej współpracy ze specjalistami SEO, których oferta obejmuje pozycjonowanie stron internetowych w Chorzowie. Samo pozycjonowanie lokalne strony www działa na podobnych zasadach co ogólne pozycjonowanie stron w Chorzowie. Najważniejszym czynnikiem jest optymalizacja witryny pod kątem dobranych fraz kluczowych, udostępnienie treści dopasowanych do potrzeb użytkowników czy budowa linków mających wpływ na reputację strony.

Słowa kluczowe dla pozycjonowania lokalnego powinny uwzględniać nie tylko nazwę usługi czy produktu, ale też nazwę miasta, gdzie prowadzony jest dany biznes i nazwy miejscowości sąsiadujących czy też nazwą województwa (jeśli rzeczywiście zasięg działania prowadzonej działalności obejmuje taki teren).

Kawiarnia - przykład lokalnego biznesu w Chorzowie

Usługa Google Moja Firma

Google Moja Firma to usługa, dzięki której możesz stworzyć wizytówkę swojej firmy i indywidualnie umieścić ją na Mapach Google. Internauci mogą tym sposobem znaleźć firmę zlokalizowaną na mapie miasta, sprawdzić godziny otwarcia i jaka jest cena danej usługi. Ponadto może zobaczyć, jaka jest oferta wybranej firmy czy obejrzeć zdjęcia dodane przez właściciela firmy.

Budowa bazy pozytywnych opinii o firmie

Wizytówka w Google Moja Firma daje użytkownikom sieci możliwość dodania oceny i wystawienie opinii o firmie. Pozytywne opinie podnoszą nie tylko wiarygodność marki i widoczność wizytówki, ale też są potwierdzeniem dla potencjalnego klientów, że proponowana oferta pozycjonowania Chorzów czy usługi naprawy samochodu Katowice jest warta swojej ceny. Ale jak zbudować taką bazę? Przede wszystkim poprzez zadbanie o jakość proponowanych usługi i obsługę klienta. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby poprosić dotychczasowych klientów o wyrażenie swojej opinii w sieci o naszej firmie.

Wizytówki NAP

NAP (Name, Adress, Phone Number) w pozycjonowaniu stron Chorzów jest określeniem podstawowych danych osobowych, czyli nazwa, adres i telefon. Podanie tych danych umożliwia identyfikację firmy przez roboty Google. Umieszczanie w sieci tego typu wizytówek, które zawierają spójne dane naszej firmy, pomaga na pozycjonowanie stron Chorzów w wynikach wyszukiwania i biznesu w Google Maps.

Baza lokalnych linków

W trakcie budowania bazy linków należy zadbać o to, aby znalazły się w niej linki prowadzące z serwisów powiązanych z danym miastem, na który chcemy wypozycjonować stronę na rynku lokalnym. W tej sytuacji dobrze sprawdzą się m.in. oficjalne serwisy gminy lub miasta i regionalne portale ogłoszeniowe, strony radia czy lokalnej prasy.

Lokalny biznes w Chorzowie, wykorzystujący pozycjonowanie jako promocję

Pozycjonowanie lokalne – dla kogo jest przeznaczone?

Lokalne pozycjonowanie stron Chorzów to dobry wybór dla właścicieli zarówno małych, jak i dużych firm usługowych czy handlowych, działających na lokalnym rynku. Pozycjonowanie stron pomaga przyciągnąć nowych klientów, którzy rzeczywiście są zainteresowani daną usługą czy ofertą handlową, obniżyć współczynnik odrzuceń i zwiększyć realne zyski. Tym sposobem możliwe staje się podniesienie pozycji w wyszukiwarce Google dla danego miasta lub województwa oraz zyskanie nowych klientów.

Z pozycjonowania dla wybranych fraz lokalnych w Google chętnie korzystają także firmy, które dysponują niskim budżetem na promocję biznesu. Mała konkurencja na dane słowa kluczowe pozwala na uzyskanie zadowalających wyników w stosunkowo krótkim czasie. Duże przedsiębiorstwa z oddziałami w całym kraju swoje usługi czy oferty handlowe kierują do klientów na terenie całej Polski, lecz w większości przypadków nie wykorzystują w pełni lokalnego potencjału, dlatego też przy pozycjonowaniu Chorzów zaleca się również analizę poszczególnych obszarów geograficznych, które oprócz potencjału, dają również szerokie możliwości w dotarciu ze swoją ofertą do nowych klientów mieszkających w danej miejscowości np. Chorzowie.

Pozycjonowanie lokalne Chorzów to również idealne rozwiązanie dla początkujących działalności, które mają na celu sprzedaż produktów czy usług na rynku krajowym lub zagranicznym. Kluczową kwestią wypromowania firmy w sieci jest przede wszystkim budowa silnej marki na lokalnym rynku i jej dalszy rozwój. Lokalne pozycjonowanie strony może być też idealnym wstępem do pozycjonowania ogólnego czy procesu pozycjonowania sklepu internetowego, co powinno szczególnie zainteresować nie tylko lokalne firmy, ale też sklepy internetowe i firmy świadczący usługi na terenie całej Polski.

Prowadzisz sklep lub firmę usługową i chcesz przyciągnąć do niej nowych klientów? Pozycjonowanie lokalne w wyszukiwarce Google to dobry i sprawdzony sposób na to, aby zainteresować swoimi usługami lub produktami mieszkańców danego miasta czy też całego województwa. Jego cena jest niewielka z uwagi na mniejszą konkurencją, a dla lokalnych przedsiębiorców o wiele bardziej skuteczna niż ogólne Chorzów pozycjonowanie dla fraz, które mają dużą konkurencję.

Biznes lokalny - piekarnia

Dzięki skutecznemu pozycjonowaniu lokalnemu zwiększasz swoją szansę na uzyskanie wysokich pozycji w wyszukiwarce Google, a przy tym przyciągnięcie uwagi osób, które rzeczywiście są zainteresowane daną ofertą. To z kolei przełoży się na zyski Twojej firmy. Widoczność na pierwszej stronie wyszukiwarki jest też szansą na poprawienie wizerunku marki lub nawet osiągnięcie pozycji lokalnego lidera w danej branży.

Nie znalazłeś odpowiedzi na
interesujące Cię pytanie?

Skontaktuj się z nami - odpowiemy ekspresowo.
Specjalnie dla Ciebie zagniemy czasoprzestrzeń!

Skontaktuj się z nami,
tak jak lubisz:
szybki kontakt: +48 692 858 574

Skontaktuj się z nami

    Please prove you are human by selecting the star.