Ślepota banerowa – jak walczyć z tym zjawiskiem?


Ignorowanie reklam w sieci jest tak powszechnym zjawiskiem, że doczekało się własnej nazwy.

Ślepota banerowa, bo o niej mowa, polega na tym, że użytkownicy z automatu, bez jakiejkolwiek analizy, zamykają wyskakujące komunikaty reklamowe. Widzą, że reklama się wyświetla, ale całkowicie ignorują jej zawartość. Niestety ślepota banerowa nie dotyczy tylko reklam, ale także innych wyskakujących na stronie komunikatów, niekiedy naprawdę istotnych. Czy z tym zjawiskiem da się skutecznie walczyć?

Z czego wynika ślepota banerowa?

Ślepota banerowa jest wynikiem wypracowanych nawyków. Użytkownicy Internetu ze wszystkich stron atakowani są komunikatami reklamowymi. Jest tego tak dużo, że nie sposób dokładnie przyjrzeć się każdej reklamie, dlatego z automatu zamykane są wszystkie. Tym bardziej, że większość pojawia się w tym samym miejscu i zamykana jest w identyczny sposób (prawy górny róg). Jeżeli dodatkowo treść komunikatu zupełnie nie odpowiada tematyce strony albo automatycznie uruchamia dźwięk lub przysłania znaczną część strony, irytacja użytkownika wzrasta. Tego rodzaju reklama tylko opóźnia czas dotarcia do wyszukiwanych informacji, dlatego zamykana jest natychmiastowo.

Ślepota banerowa a dostosowanie typu reklam

Jak walczyć ze ślepotą banerową wśród użytkowników?

Reklamy w sieci klikane są rzadko i raczej nic tego nie zmieni. Absolutnie nie oznacza to jednak, że nie mają żadnej skuteczności. Reklama jest konieczna, jeśli właściciel strony czy sklepu chce dotrzeć z ofertą do szerokiego grona odbiorców. Miejsca, w których pojawią się reklamy powinny być wybierane z rozwagą, a i same reklamy skrupulatnie przygotowywane.

Ze ślepotą banerową można walczyć na kilka sposobów:

  1. Poprzez nietypowe umiejscowienie reklamy

Większość reklam internetowych pojawia się ciągle w tym samym miejscu strony i zamykana jest w ten sam sposób, zwykle poprzez kliknięcie w słowo „Zamknij” albo „X” w prawym górnym rogu. Użytkownicy, przyzwyczajeni do takiego umiejscowienia reklamy, automatycznie szukają możliwości jej zamknięcia. Jeżeli reklama zbudowana jest inaczej i wyświetlana w nietypowym miejscu, najprawdopodobniej zostanie zauważona.

  1. Poprzez dopasowanie treści reklamy do tematyki strony

Dobrze, by reklamy pojawiały się w takich miejscach sieci, w których rzeczywiście mogą znaleźć potencjalnych odbiorców. Jeśli reklama jest powiązana tematycznie z zawartością strony internetowej, użytkownikowi może wydać się ciekawa i przydatna.

  1. Poprzez stosowanie reklam natywnych

Reklamy dostosowane do tematyki strony internetowej to jedno, zaś reklamy, których wygląd wpasowuje się w kompozycję widoczną na stronie, to drugie. Reklamy natywne nie różnią się znacząco od innych elementów zamieszczonych na stronie. Użytkownik początkowo nie wie, że patrzy na reklamę, dlatego prawdopodobnie zapozna się z jej treścią.

  1. Poprzez dostosowanie reklam do możliwości urządzeń mobilnych

Ślepota banerowa nie dotyczy wyłącznie użytkowników tradycyjnych urządzeń, takich jak komputer stacjonarny czy laptop. Jest zjawiskiem równie powszechnym wśród użytkowników urządzeń mobilnych. Walka ze ślepotą banerową powinna w tym przypadku polegać na dostosowaniu reklam do możliwości małego ekranu. Należy unikać bardzo uciążliwych, trudnych do zamknięcia reklam, gdyż nie dość, że użytkownik całkowicie je zignoruje, to dodatkowo zniechęci się do ponownych odwiedzin na stronie.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą: pozycjonowanie Wadowice