Czy artykuł gościnny to dobry pomysł? Pozyskiwanie linków


Celem publikacji artykułu gościnnego na poczytnym blogu jest promocja marki oraz wzrost liczby odwiedzających stronę docelową. Ale czy tylko?

Publikacja artykułu wraz z linkiem prowadzącym do witryny docelowej to jedna z metod pozyskiwania wartościowych linków. Linki przychodzące, a właściwie ich jakość, są czynnikiem rankingowym Google. Ilość odnośników również ma znaczenie, ale lepiej zdobyć kilka wartościowych linków niż całą masę odnośników wątpliwej jakości. Wynika z tego, że publikacja artykułu gościnnego na byle jakim blogu nie jest dobrym pomysłem. Pozyskiwanie linków z takich stron to ryzykowne posunięcie, dlatego miejsce na publikację wpisu gościnnego należy wybierać z rozwagą.

Jak sprawdzić, czy pozyskiwanie linków z danego bloga będzie opłacalne i nie zaszkodzi pozycji strony w SERPach?

Specjalista SEO musi ocenić wartość strony (bloga), a konkretnie kilka najistotniejszych elementów. Należą do nich:

Przejrzysta budowa i ładny wygląd strony

Mogłoby się wydawać, że wygląd strony internetowej, z której pochodzą nasze linki przychodzące nie ma żadnego znaczenia, tymczasem okazuje się, że jest inaczej. Osoba, która trafia na nowoczesną, przejrzystą, ciekawie zaprojektowaną stronę, prawdopodobnie zostanie na niej nieco dłużej i rozpocznie lekturę sformatowanego, dobrze wyglądającego artykułu gościnnego. Wygląd strony, w tym nagłówki, zoptymalizowane obrazy i przejrzyste menu to drobne elementy, które mają wpływ na pozycję strony w rankingu wyszukiwarki. Zajmowana pozycja ma ogromne znaczenie, ale o tym w dalszej części artykułu.

Pozyskiwanie linków dzięki publikacji artykułów gościnnych

Warto jeszcze dodać, że niekiedy klienci agencji SEO chcą wiedzieć skąd pochodzą ich linki zwrotne i przeglądają wymienione w raporcie witryny – dobrze, by były ładne.

Pozycja w SERPach

Szukając miejsca na publikację artykułu gościnnego, koniecznie sprawdzamy, jak dany blog wygląda w środowisku naturalnym. Warto sprawdzić pozycję kilku podstron, zawierających starsze niż miesiąc artykuły. W tym celu kopiujemy część tytułu wraz ze słowem kluczowym (średnio konkurencyjnym) i wklejamy w okno wyszukiwarki Google. Idealnie, gdy blog znajduje się w top 10 wyników wyszukiwania.

Linki zwrotne

Co prawda linki zwrotne składają się na omawianą powyżej pozycję w SERPach, ale warto poświęcić im osobny akapit. Linki zwrotne strony (bloga), z której chcemy pozyskiwać własne odnośniki, również muszą mieć zadowalającą jakość. Można ją sprawdzić przy pomocy wtyczki Majestic do przeglądarki Google Chrome. Zdaniem specjalistów SEO warto porównać współczynnik przepływów zaufania i przepływ cytowań. Więcej o funkcjonalnościach narzędzia Majestic przeczytasz tutaj.

Artykuł gościnny udostępniany w social mediach

Liczba odwiedzających i ich zaangażowanie

Jeśli chodzi o pozyskiwanie linków, warto to robić ze stron, które cieszą się znacznym zainteresowaniem użytkowników. Nie chodzi jedynie o samą obecność na stronie, ale też wykonywanie pewnych działań. W przypadku blogów warto zwrócić uwagę na ilość komentarzy pod artykułami oraz na to, czy bloger uczestniczy w dyskusjach. Warto także sprawdzić, czy pod starszymi tekstami pojawiają się nowe komentarze. Istotne jest również, czy bloger udziela się w mediach społecznościowych oraz jak wiele udostępnień mają jego wpisy.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą: pozycjonowanie Częstochowa