Audyt strony internetowej – jak sprawdzić witrynę pod kątem publikowanych treści?

Audyt strony internetowej jest istotnym elementem procesu optymalizacji witryny. Przeprowadza się go przede wszystkim po to, by znaleźć i naprawić ewentualne błędy na stronie, dzięki czemu pozycja witryny w rankingu wyszukiwarek wzrośnie.

Audyt strony internetowej a opublikowane treści

Specjaliści z branży SEO, którzy przeprowadzają audyt strony, sprawdzają całą jej zawartość. Niewątpliwie należy poddać ocenie opublikowane treści i to nie tylko teksty główne, ale również tytuły, meta opisy i inne, drobne elementy. W ostatnim czasie wiele mówi się na temat marketingu treści. Czytelnicy mają dość nudnych, powtarzających się artykułów, które nie wnoszą nic nowego do tematu, jaki podejmują – należy zadbać o to, by treści były wartościowe dla użytkowników. Oczywiście nie zapominamy o kwestii SEO.

Audyt treści na stronie internetowej pomoże ocenić przydatność publikowanych tekstów. Wyniki audytu jednoznacznie wskażą, co należy poprawić. Właściciel witryny będzie wiedział, które podstrony wymagają gruntownych zmian treści. Audyt strony internetowej dostarczy informacji o braku treści, niewystarczającej jej ilości, duplikatach, niespójnościach, itd. Eliminacja błędów wpłynie na wzrost pozycji witryny w SERPach.

Audyt treści na stronie internetowej

Audyt treści na stronie internetowej – najistotniejsze elementy

Audyt strony internetowej to skomplikowany proces, który odbywa się przy wykorzystaniu specjalistycznych narzędzi. Narzędzia te, zarówno darmowe, jak i płatne służą m.in. do kontroli audytu treści. Oczywiście wielką rolę odgrywa tutaj skrupulatność osoby przeprowadzającej audyt.

Oprogramowanie, które pomoże sprawnie przeprowadzić audyt treści

Czasy, gdy wszelkie prace na stronie wykonywane były ręcznie, odeszły w niepamięć. Powstało mnóstwo narzędzi (oprogramowania), które mają ułatwić specjalistom SEO wykonywanie obowiązków. Można skorzystać z darmowych narzędzi, choć większość doświadczonych agencji interaktywnych szuka idealnych dla siebie, bardziej zaawansowanych rozwiązań. Warto wykorzystać również funkcje udostępniane przez Google Analytics. Przeskanowanie wszystkich podstron witryny powinno pójść sprawnie – po otrzymaniu wyników można przejść do sortowania i analizowania zebranych danych.

Określenie grupy docelowej

Po co publikuje się treści na stronie? Po to, by czytelnicy mogli otrzymać informacje, których szukają. Dobrze, by właściciel strony internetowej wiedział, jacy są ci czytelnicy. Stworzenie profilu klienta jest kolejnym elementem audytu strony internetowej (audytu treści). Scharakteryzowanie typowego klienta będzie łatwiejsze, jeśli stworzymy listę cech, jakie go określają. Na podstawie wypisanych cech tworzymy profil klienta – wówczas możemy się zastanowić, czego grupa podobnych osób może oczekiwać od naszej witryny. Warto wiedzieć, jakich informacji i podanych, w jakim stylu szuka przeciętny użytkownik naszej strony.

Sprawdzenie meta opisów i tytułów podstron

O ile dbamy o poprawne tytułowanie podstron, o tyle meta description tag często traktowane są po macoszemu, o czym pisaliśmy już w tym artykule. Tytuł każdej podstrony powinien być czytelny dla użytkownika – jasno określać, co znajduje się na danej stronie www. Opisy meta pozwalają zawrzeć nieco więcej informacji niż sam tytuł i powinny stanowić zachętę do odwiedzenia witryny. Oczywiście, nie mogą zawierać nieprawdziwych informacji, bo cóż z tego, że użytkownik wejdzie na stronę, skoro nie znajdzie tam tego, co obiecywano mu w opisie?

Kontrola wpisów na blogu firmowym

Jeśli przy firmowej stronie internetowej znajduje się blog, należy sprawdzić opublikowane na nim treści. Firmowy blog jest świetnym rozwiązaniem marketingowym (zobacz tutaj) pod warunkiem, że jest prowadzony systematycznie. Audyt strony internetowej powinien wykazać czy artykuły zamieszczone na blogu mają odpowiednią objętość i czy są aktualne. Nieprawdziwe, zdezaktualizowane informacje należy usunąć. Niektóre teksty warto uzupełnić o nowe treści, nowe badania, świeższe linki.

Sprawdzenie drobnych elementów tekstowych

Treść na stronie internetowej to nie tylko artykuły, informacje o ofercie firmy czy opisy produktów. Treścią są również linki wychodzące – muszą działać poprawnie. Do elementów tekstowych wartych sprawdzenia należy zaliczyć także dane zamieszczone w tabelach i wykresach, dane teleadresowe firmy i współpracujących z nią marek oraz informacje o pracownikach.

Sprawdzenie możliwości dodania nowych, popularnych rozwiązań

Audyt strony internetowej powinien wykazać brak rozwiązań, które z powodzeniem stosują konkurenci. Większość witryn internetowych w treści swych podstron publikuje informacje o adresie fizycznym, dane kontaktowe oraz mapę dojazdu. Internauci nie lubią korzystać z usług anonimowych dostawców, dlatego m.in. warto zadbać o zamieszczenie mapy Google. Często dobrym rozwiązaniem jest prowadzenie bloga firmowego, publikacja artykułów poradnikowych bądź nowinek z branży. Jeśli witryna jest sklepem internetowym, należy zadbać o pełne opisy produktów czy zamieszczenie tabeli rozmiarów. Usunięcie ewentualnych niedociągnięć znacząco wpłynie na pozycję, jaką strona internetowa zajmuje w wynikach wyszukiwania.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą: pozycjonowanie Koszalin