Tzw. SWL-e od lat funkcjonują w środowisku SEO, jednak spece od pozycjonowania są podzieleni w opinii odnoszącej się do ich faktycznej wartości. Warto wspomnieć, że same oceny skuteczności SWL-i często wynikają z doświadczenia specjalistów zajmujących się pozycjonowaniem, a także z praktyk, jakie stosują poszczególne agencje. Kontrowersje, jakie wzbudza ta technika SEO wynikają z tego, że wymagają sporego kunsztu i przeforsowanie zbyt dużej ilości linków może wprawdzie doprowadzić do szybkich wyników w postaci najwyższych pozycji w SERPach, ale zaraz potem Google może nałożyć karę na całą stroną lub wybrane podstrony.
Zwróćmy jednak uwagę na to, że zmagania, jakie podejmują firmy oraz sklepy online mają prowadzić do zwiększania wolumenu swoich klientów. Form ich pozyskania jest bardzo wiele, a wielokanałowość jest nadal jedną z najskuteczniejszych strategii, która pozwala docierać niemal do każdego e-konsumenta. Celem jest wzbudzenie zaufania wokół marki, zbudowanie wysoko ocenianego wizerunku, pozostawanie blisko użytkowników. SWL-e nadal mają swoją moc i rozsądnie używane mogą przełożyć się na większą widoczność strony internetowej.
Zobaczmy czym rzeczywiście są „mityczne” SWL-e, jak obecnie są postrzegane i czy warto z nich korzystać.
SWL – co to jest?
SWL to skrót, który rozwija się w sformułowanie Serwis Wymiany Linków lub System Wymiany Linków. SWL-e to nic innego jak platformy online, które gromadzą olbrzymie bazy stron www (mogą to być setki tysięcy witryn). Właśnie z takich platform można pozyskiwać linki, które będą prowadzić do strony firmowej czy e-sklepu. Na wybranych stronach www udostępnianych właśnie na SWL-ach umieszcza się link dowolnie zakotwiczony, który będzie prowadził do konkretnej podstrony lub karty produktowej. Taki serwis wymiany linków gromadzi zarówno właścicieli domen, jak i subdomen. Ci właściciele za ustaloną liczbę punktów dodają linki dofollow do tych czy innych treści.
Jaki funkcjonuje podział Systemów Wymiany Linków?
Podział, jaki funkcjonuje w SWL-ach to rozróżnienie na SWL statyczny i dynamiczny.
SWL statyczny – w tym systemie link przypisywany jest na stałe do danej podstrony w domenie wydawcy, do momentu, w którym nie zostanie on usunięty. Może być on skasowany zarówno z automatu (np. w momencie, w którym przestanie być opłacana usługa), jak i przez właściciela strony, do której prowadzi link,
SWL dynamiczny – w tego typu systemie linki na podstronach przydzielane są losowo w domenach wydawców. Może to być realizowane co dwa, trzy dni. Istotą tego systemu jest to, że linki rotują pomiędzy podstronami domen, które podpięte są w systemie.
Zamieszczanie linków w SWL-ach? Jak to przebiega?
Cała procedura zamieszczania linków nie jest szczególnie skomplikowana. Żebyśmy skutecznie mogli korzystać z serwisu wymiany linków należy przejść 5 kroków, które sprowadzają się m.in. do podania odpowiedniego adresu URL i podlinkowania wybranej frazy kluczowej (innymi słowy anchoru). Musimy także wybrać kategorię tematyczną serwisów, ilość punktów czy liczby linków, jaką chcemy pozyskać. Zobaczmy w nieco większych szczegółach jak przebiega taki proces krok po kroku.
#1 – podajemy właściwy adres URL
W pierwszej kolejności należy podać odpowiedni adres URL, na którym podlinkowaniu nam zależy. Pamiętajmy, że linkowania nie musimy ograniczać do strony głównej, mamy możliwość podlinkowania każdej podstrony, karty produktu, która funkcjonuje w ramach danej domeny.
#2 należy podać tzw. zakotwiczenie, czyli anchor
Anchor to nic innego jak konkretne sowo lub fraza, która będzie podlinkowana. To znaczy, że po kliknięciu w dane słowo lub frazę kluczową użytkownik zostanie przekierowany na konkretną stronę , lub podstronę. Odnośnik powinien oczywiście być związany z tematyką domeny.
#3 wybieramy kategorię stron, w których powinny być zamieszczane linki
W trzecim kroku powinniśmy przeprowadzić selekcję kategorii tematycznych, w których powinny być zamieszczane linki. Jest to niezwykle istotne, ze względu na to, że linki zamieszczane na stronach zbliżonych tematycznie do promowanej poprzez SWL-e będą lepiej postrzegane przez algorytm Google`a. Zatem jeśli twój sklep oferuje artykuły dziecięce, linki powinny być zamieszczane na stronach, które podejmują dziecięcą tematykę.
#4 ustalenie ilości punktów
Mamy możliwość przeznaczenia od jednego do stu punktów za jeden pozyskany link. Im strona internetowa jest wyższej jakości, tym więcej punktów należy przeznaczyć, by właśnie na niej znalazł się link prowadzący do promowanej strony www.
#5 ustalenie czasu na zdobycie linków
To w zasadzie ostatni krok, który sprowadza się do tego, by określić w jakim przedziale czasowym, chcemy by pojawiły się np. 4 linki prowadzące do promowanej strony internetowej. Mogą to być np. cztery linki, które zostaną pozyskane w przeciągu dwóch tygodni.
Czy warto korzystać z serwisów wymiany linków?
Dobrze zaplanowana strategia oparta na SWL-ach może przynieść oczekiwane rezultaty i poprowadzi do osiągania stopniowych efektów w postaci lepszych pozycji w SERP`ach. Istotny jest jednak odpowiedni budżet, im będzie on wyższy, tym efektywność SWL`i będzie lepsza. Warto też mieć na uwadze fakt, że oparcie szerszej strategii SEO wyłącznie na SWL`ach nie będzie optymalnie skuteczne. Należy pamiętać o pozostałych działaniach, które realnie przyczyniają się do osiągania lepszych wyników w wyszukiwarce Google. Zatem poza serwisami wymiany linków powinniśmy też pamiętać o pozyskiwaniu linków z eksperckich blogów, od influencerów, artykułów sponsorowanych. Sam link-building to nie wszystko, warto także zainwestować w optymalizację SEO, czyli zweryfikować jakość nagłówków, meta tagów, kodu HTML czy CSS.
Podsumowując System Wymiany Linków to możliwość korzystania z platform, które gromadzą olbrzymią bazę stron www, dzięki czemu można pozyskać duże ilości odnośników zewnętrznych dofollow w stosunkowo krótkim czasie. Jest to proces zautomatyzowany, który nie wymaga wielkiego zaangażowania czasowego i jest dość łatwy w konfiguracji, wystarczy pamiętać o paru istotnych krokach. Duże znaczenie będzie miał tu odpowiedni budżet, by móc pozyskiwać odnośniki prowadzące z bardziej jakościowych stron.
Nie zapominajmy jednak, że cała strategia pozycjonowania nie powinna się opierać o SWL-e. Czynników, które realnie przekładają się na wyższe pozycje w wyszukiwarce Google jest znacznie więcej i konieczne jest ich wdrożenie, by móc uzyskiwać optymalne wyniki. Zaleca się także, by nawet sam link-building nie ograniczał się jedynie do SWL-i, zdecydowanie korzystniej będzie wypadać domena w ocenie algorytmów Google jeśli będziemy korzystać z większej ilości sposobów na pozyskiwanie linków. Google będzie oceniał takie działania za bardziej wiarygodne.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą: pozycjonowanie Łódź