Google zmienia oznaczenia reklam AdWords

Od kilku tygodni w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii widoczne są nowe oznaczenia reklam AdWords – zielona czcionka napisu „Reklama” na białym tle w delikatnym obramowaniu. Od kilku dni nowe etykiety widzą internauci z innych państw, w tym także z Polski. Dotychczas standardowym wyglądem etykiety reklam AdWords była biała czcionka na zielonym tle.

Dlaczego wprowadzono inne oznaczenia reklam AdWords?

Póki co Google prawdopodobnie testuje wprowadzone zmiany, bada reakcje i zachowania użytkowników. Mimo, że sposób wyświetlania reklam sponsorowanych zmieniał się wielokrotnie, od ubiegłego roku zauważa się widoczną tendencję do upodabniania ich do linków organicznych. Opinie te podzielają zarówno przeciętni użytkownicy Internetu i wyszukiwarki Google, jak i specjaliści w tej dziedzinie.

Wiosną 2016 roku miała miejsce pierwsza z dużych zmian – etykiety Adwords zmieniły kolor z żółtego na zielony. W kolejnych miesiącach usunięto prawy pasek reklam AdWords, poszerzono szerokość kolumny z linkami (rozszerzono informację w witrynie) i wprowadzono zakładkę Zakupy. W oficjalnej informacji Google podawało, że wprowadzone zmiany miały sprawić, iż użytkownicy Internetu otrzymają reklamy lepiej dopasowane do wyników wyszukiwań.

Najnowsza zmiana koloru oznaczenia reklam AdWords wydaje się służyć pomnożeniu przychodów Google z płatnych reklam. Firma mocno inwestuje w AdWordsy, choćby poprzez zwiększenie ilości linków sponsorowanych na pierwszej stronie wyników organicznych. Teraz, gdy zmieniły się oznaczenia reklam AdWords, przeciętnemu użytkownikowi trudniej będzie rozróżnić link sponsorowany od organicznego, a przecież znaczna część internautów z premedytacją unika płatnych reklam, gdyż nie ma do nich zaufania. Użytkownicy częściej klikają w znajdujące się poniżej płatnych reklam linki organiczne. Zmiana koloru płatnych wyników spowoduje często przypadkowe kliknięcia w dany link.

Warto zauważyć, że większa klikalność w płatne wyniki przyniesie korzyści nie tylko dla Google, ale też dla reklamodawców. Zapewne zaobserwują oni większy ruch na swoich stronach i zauważą sens zwiększenia nakładów finansowych na reklamy Adwords. Jednocześnie poszkodowane zostaną strony korzystające z linków organicznych. Spadek klikalności w bezpłatne wyniki spowoduje, że strony z pierwszej dziesiątki w wynikach Google stracą część bezpłatnego ruchu.

Czy Google dąży do usunięcia oznaczeń linków sponsorowanych?

Prawdopodobnie internetowy gigant wdroży nowe oznaczenia reklam AdWords dla użytkowników z całego świata. Skala, z jaką Google testuje nowe rozwiązania, pozwala sądzić, że wyniki są zadowalające. Przy poprzednich ulepszeniach, po fazie testów, firma oficjalnie potwierdzała wprowadzone zmiany. Nasuwa się pytanie o kolejne posunięcia Google w temacie belek reklamowych. Zarówno specjaliści SEO, jak i zwyczajni użytkownicy wyszukiwarki zauważają, że płatne reklamy coraz bardziej upodabniają się budową oraz wyglądem do wyników organicznych. Czy możliwe jest, ze wkrótce oznaczenia linków sponsorowanych zostaną usunięte? Pytanie pozostaje otwarte.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą: SEO Zielona Góra