Nawet na kilka miesięcy przed zmianą roku kalendarzowego trwa dyskurs odnoszący się do trendów w marketingu online. Zjawisko nie pomija także zagadnień SEO. Zauważmy, że na przestrzeni kilkudziesięciu lat algorytmy Google zostały niesamowicie zmodyfikowane. Transformacja trwa nadal i jest dość dynamiczna. Warto więc przeanalizować obecną sytuacją i co może nas zaskoczyć w 2022 r. Sprawdźmy jakie trendy pojawią się w zakresie pozycjonowania.
#1 EAT – niezmiennie wartościowa treść
W zasadzie od wielu już sezonów Google kładzie coraz większy nacisk na to, by prezentowana na stronach www treść była jak najwyższej jakości. W „antycznych” dla internetu czasach pozostały już takie metody jak duplikowanie treści, cloaking (maskowanie treści) czy keyword stuffing (upychanie słów kluczowych). Liczy się nieustannie i jest coraz bardziej wymagana treść wysokiej jakości, merytoryczna, adekwatna do profilu firmy, bloga, portalu. Roboty Google premiują więc te strony, na których content będzie topowej wartości. Jedną z zasad, jaką najpopularniejsza wyszukiwarka lubi się kierować to zasada EAT, czyli:
- E – ekspertyza (Expertise),
- A – autorytatywność (Authoritativeness),
- T – wiarygodność (Trustworthiness).
Skrót odnoszący się do trzech słów odnosi się do procesu, w którym Google ocenia jakość tekstów na stronie www. Wytyczne EAT znane są już od 2013 r., są regularnie aktualizowane i nadal będą mieć swoje odzwierciedlenie w tworzeniu rankingu wyszukiwarki giganta z doliny krzemowej.
#2 Wyszukiwanie głosowe przybiera na sile
Alexa, Siri, Asystent Google’a to coraz chętniej użytkowane technologie. Ułatwiają one wyszukiwanie w wielu urządzeniach i poprawiają komfort korzystania z nich. Doskonale sprawdzają się, np. w prowadzonych samochodach. Ręce zajęte, a obsługa telefonu sprowadza się do wydania głosowych dyspozycji.
Co ciekawe głosowe komendy często różnią się od tych wpisywanych w wyszukiwarkę na klawiaturze. Wpisywanie sprowadza się zazwyczaj do wprowadzenia możliwie najkrótszej frazy kluczowej, bardzo często niepoprawnej gramatycznie. Nieco inaczej jest przy wprowadzaniu kluczowej sentencji głosowo. Przy opracowywaniu treści pod wyszukiwanie głosowe należy postawić na prostotę, bardziej potoczne pisanie. Frazy kluczowe niekoniecznie mają już taką moc.
Potrzebujesz więcej informacji na temat pozycjonowania stron firmowych? Szukasz profesjonalistów?
Skontaktuj się z nami! Przygotujemy strategię oraz wykonamy audyt sklepów oraz witryn WWW: KONTAKT >>
#3 Content marketing to nie tylko tekst
Tekst jest niezwykle istotny i nadal będzie pełnił znaczącą rolę w całym zjawisku pozycjonowania. Ale content to coś więcej i na znaczeniu będą przybierać także inne jego formy. Urozmaicone treści będą więc obejmować także takie elementy content marketingu jak materiały video, infografiki, podcasty, webinaria czy audiobooki. Różnorodna treść pozwoli przyciągnąć większe ilości potencjalnych klientów, ale także mocniej ich zaangażuje. Należy wziąć pod uwagę, że internauci są różni i preferują różnego rodzaju formy prezentowania treści. Stąd tak istotna jest różnorodność ich prezentacji w obrębie strony www.
#4 Ma być jeszcze wygodniej
Ten aspekt w bardzo dużej mierze odnosi się do warstwy technicznej. Google jeszcze mocniejszy nacisk będzie kładł na czas ładowania się strony, stopień skomplikowania struktury URL, strony bez https, błędy stron, brakujące adresy czy źle skonfigurowane mapy witryn. Przede wszystkim szybkość ładowania się strony będzie odgrywać bardzo dużą rolę. Wprowadzone w 2021 r. Core Web Vitals kładzie nacisk szczególny właśnie na czas ładowania się witryny. Nie mniejsze znaczenie będą odgrywać także takie elementy jak RWD (responsywność strony), certyfikaty SSL, UX czy przejrzysty układ.
#5 SXO nowy wymiar doświadczenia użytkownika
Jest to skrót pochodzący od słów Search Experience Optimization i ma łączyć ze sobą dwa inne terminy SEO oraz UX (user experience). O co chodzi? Użytkownik już nie tylko ma wejść na stronę, ale także powinien wykonać konwersję, która będzie zadowalająca dla obu stron.
#6 Mobile nie zwalnia tempa
Wyszukiwanie mobilne już jakiś czas temu wzięło górę nad tym stacjonarnym. Do sieci mamy dostęp dosłownie wszędzie. W pociągu, tramwaju, samochodzie, poczekalni. Możemy wprowadzać zapytania głosowo, więc nawet prowadząc auto mamy możliwość bezpiecznego korzystania z sieci. Aktualizacje algorytmów, takich jak np. Core Web Vitals dowodzą, że strony mają być przyjaźnie zaprojektowane pod urządzenia mobilne, dzięki czemu zyskają wyższe pozycje w wyszukiwarce.
#7 Budowanie silnej marki i współpraca z infulencerami
Budowanie marki poprzez narzędzia, jakie udostępnia sieć (m.in. Google Moja Firma, Google Maps, social media) będzie miało duże znaczenie w 2022 r. Marka powinna być wiarygodna, godna zaufania, dbająca o wizerunek poprzez aktywność w sieci i bliski kontakt z użytkownikami. Liczyć się będą więc komentarze czy opinie pozostawiane przez klientów.
Google ustalając pozycję w tzw. SERPach (w wynikach wyszukiwania) weryfikuje zaangażowanie odwiedzających stronę www. Jakie wskaźniki są brane pod uwagę? M.in. współczynnik odrzuceń, czas sesji, wspomniane wyżej komentarze, udostępniane treści w mediach społecznościowych czy liczbę powracających użytkowników. By te elementy stały na wysokim poziomie warto postawić na influencer marketing. Ne tę formę promocji nadal będzie trend w 2022 r. Dlaczego? Influencer ma swoje grono fanów, jeśli skomentuje pozytywnie twój produkt lub usługę przełoży się na to na wizerunek i popularność marki. A to dlatego, że użytkownicy właśnie dzięki rekomendacji influencera będą mocniej zaangażowani.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą: SEO Wrocław