Jak sprawdzić, czy pozycjonowanie strony przynosi skutek? Metody pomiaru działań SEO

Niezależnie od profilu prowadzonego biznesu, niezależnie od branży, skali działania, każdy właściciel, który zabiega o widoczność swojej firmy w sieci, jest wręcz zobligowany do realizacji kampanii SEO. Pozycjonowanie strony to jeden z kluczowych elementów szerszego zjawiska, jakim jest marketing online. Jeśli zależy nam na tym, by pozycjonowanie strony było skuteczne, przeważnie oddajemy ten element promocji w ręce doświadczonej agencji. Tylko jak weryfikować efekty prac, w jaki sposób sprawdzić, czy pozycjonowanie stron www rzeczywiście przynosi efekt w postaci większego ruchu na stronie i lepszych wyników finansowych. Są do tego specjalne narzędzia SEO, z których można korzystać, jeśli firma nie dostarcza cyklicznych raportów.

Poznaj narzędzia SEO, dzięki którym możliwa będzie weryfikacja efektów pozycjonowania

Niemal na każdym etapie współpracy na linii agencja SEO — klient pojawiają się pytania odnośnie efektów, jakie przynosi pozycjonowanie stron internetowych. Doświadczona i skuteczna agencja nie tylko działa na korzyść firmy realizując kampanię SEO wg dobrych i sprawdzonych praktyk, ale edukuje klienta o wszelkich zagadnieniach, działaniach, jakie są podejmowane. Jednak dla właściciela pozycjonowanie strony ma przynosić konkretną korzyść i chce on wiedzieć, jak tę korzyść prezentują konkretne liczby. Jest to uzasadnione, tym bardziej że pozycjonowanie stron internetowych wymaga często zaangażowania konkretnego budżetu. Efektywność działań SEO, które mogą przynieść oczekiwany rezultat w wyszukiwarce Google, może być weryfikowana we własnym zakresie. Wystarczy skorzystać z narzędzi, które udostępniane są przez Google. Te przeważnie są w zupełności wystarczające do tego, by upewnić się w zasadności prowadzonej kampanii SEO. Są także inne narzędzia, które są warte uwagi. Sprawdźmy jakie.

#1 Google Search Console

Jest to platforma, która wchodzi w skład narzędzi udostępnianych przez Google. Za pośrednictwem Google Search Console będziemy mieli dostęp do raportów i narzędzie, które umożliwiają ocenę tego, jaka jest jakość komunikacji na linii strona internetowa a googleboty. Jakie informacje zyskamy, korzystając z Google Search Console? Dowiemy się, jak prezentują się kliknięcia wykonane przez użytkowników przebywających na stronie, co wyświetlają najczęściej, jaki jest współczynnik CTR (współczynnik klikalności), a także jakie strona internetowa ma pozycje w wyszukiwarce Google na poszczególne frazy kluczowe. Co więcej, dane możemy podzielić pod kątem podstron, kraju, według typu wyszukiwania (video, grafika, sieć).

Google search console

Pozycjonowanie stron www i efekty działań prowadzonych przez agencję możemy weryfikować, korzystając z Google Search Console, jednak należy to robić z rozwagą. Konieczne jest uwzględnienie różnych przesłanek i czynników, które wyraźnie przyczyniają się do prezentowanych wyników w wyszukiwarce Google. Szczególnego znaczenia nabierają więc zmiany wprowadzane w algorytmie Google czy sezonowość typowa dla takich branż jak odzieżowa, ogrodnicza czy turystyczna.

#2 Google Analytics

Do wyszukiwarki Google wprowadzanych jest niemal nieskończona ilość fraz kluczowych i różnych ich wariacji. Google Analytics to potężne narzędzie, dzięki któremu będziemy mieli dostęp do wszelkich danych odnoszących się do generowanego ruchu na stronie internetowej. Mamy tu dostęp do wielu filtrów, które pozwalają nam ocenić skuteczność różnych źródeł generujących ruch. Skuteczne pozycjonowanie strony będzie odnosić się do danych generowanych przez ruch pochodzący z wyszukiwarki, a konkretniej z ruchu organicznego. To Google Analytics umożliwia zweryfikować konwersję. Google Analytics umożliwia pełne śledzenie ścieżki zakupowej, co w rezultacie pozwala nam określić cały lejek zakupowy oraz filtrować ruch pod kątem źródła. To prowadzi do ustalenia, jaki procent ruchu organicznego dokonał zakupu.

#3 Semstorm

Do weryfikacji skuteczności działań prowadzonych w ramach pozycjonowania strony internetowej możemy także skorzystać z narzędzi płatnych, które również przyniosą konkretne wnioski. Jednym z takich rozwiązań jest Semstorm. Popularne narzędzie wyposażone jest we własną bazę słów kluczowych. Na jej podstawie szacowana jest obecna widoczność strony internetowej w sieci, którą można weryfikować, wybierając zdefiniowane przedziały. Można też ocenić i porównywać widoczność naszej strony internetowej ze stronami konkurencji.

#4 Senuto

To narzędzie jest również płatnym rozwiązaniem. Pozwala zbierać precyzyjne dane odnoszące się do analizy widoczności. Wprawdzie jest używane przez specjalistów ds. SEO, to również z powodzeniem korzystają z niego inni. Senuto udostępnia wiele możliwości zarówno dla agencji SEO, jak i całej branży e-commerce. Polskiej myśli narzędzie pozwala skutecznie analizować widoczność strony internetowej w wyszukiwarce Google. W wielkim skrócie analiza odnosi się do codziennej lub cotygodniowej weryfikacji pierwszych pięciu stron wyników wyszukiwania na ok. 20 milionów fraz kluczowych oraz zapisywaniu ich pozycji. Senuto pozwala więc ustalić jakie zapytania powodują, że twoja strona internetowa pojawia się w wyszukiwarce oraz jakie są pozycje konkretnych adresów URL na zadane zapytania. Dużą korzyścią jest możliwość sprawdzenia, jak plasują się w wynikach wyszukiwania liderzy branży czy konkurencja.

#5 Ahrefs

Podobnie jak Senuto, Ahrefs weryfikuje we własnym zakresie pozycje bardzo okazałej bazy fraz kluczowych w różnych językach i krajach. Narzędzie pozwoli ci sprawdzić zarówno to, na ile słów kluczowych pojawia się twoja strona internetowa w wyszukiwarce, jak i jaki te frazy generują ruch. Ahrefs umożliwia również przeanalizowanie profili linków i wyposażony jest w funkcje odnoszące się do audytu technicznego strony www. Ciekawą opcją, w którą wyposażony jest Ahrefs jest tzw. wskaźnik Traffic Value. Wskazuje on, ile należałoby wydać na płatne kampanie, by wygenerować ruch zwracający koszty inwestycji. Jest to wprawdzie estymacja, ale dająca dość dobry punkt wyjścia.

Dobrą praktyką podczas monitorowania efektów pozycjonowania jest porównywanie wyników, danych płynących z różnych źródeł. Wówczas wyciągnięte wnioski będą optymalne i poprowadzą do lepszych wyników osiąganych z prowadzonego pozycjonowania. Do dyspozycji mamy zarówno bezpłatne narzędzia udostępnione przez Google`a jak i te płatne, profesjonalne. Pamiętajmy jednak, że wyciągnięcie odpowiednich wniosków często wymaga specjalistycznej wiedzy, by w pełni ocenić realny wpływ pozycjonowania na obecność strony www w organicznych wynikach wyszukiwania.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą: pozycjonowanie Gorzów Wielkopolski