Nowości w mobilnej wersji Google Grafika

Firma Google nieustannie pracuje nad jakością oferowanych usług – wprowadza nowe funkcje i ulepszenia. Dotyczy to zarówno wyszukiwarki Google, przeglądarki Google Chrome, jaki i wyszukiwarki obrazów Google Grafika. Jednocześnie gigant z Mountain View coraz mocniej skupia się na użytkownikach mobilnych, których liczba rośnie w szybkim tempie. Co za tym idzie, wprowadzone niedawno nowości w Grafice Google dostępne są wyłącznie w mobilnej wersji popularnej wyszukiwarki obrazów.

Wzrost liczby użytkowników urządzeń mobilnych

Google Grafika – kilka słów o wyszukiwarce

Wyszukiwarka grafiki została uruchomiona kilkanaście lat temu, dokładnie w 2001 roku, pod nazwą Google Image Search. W polskiej wersji językowej dostępna jest od listopada 2002 roku. Google Grafika służy do wyszukiwania obrazów (zdjęć, grafik) zamieszczonych w sieci. Kliknięcie w wyszukany obraz (w formacie .jpg, .gif, .png, .tiff) przenosi na stronę internetową, z której tenże obraz pochodzi. Możliwe jest odnalezienie grafiki poprzez wpisanie słowa kluczowego, jak i wyszukiwanie obrazem.

Google Grafika a SEO

Pojawienie się obrazka w Google Grafika może wpłynąć na zwiększenie liczby odwiedzających na stronie, z której pochodzi. Jeżeli właścicielowi strony internetowej zależy na tym, by zdjęcia/grafiki z jego witryny były wyświetlane w wyszukiwarce obrazów, musi zadbać o ich optymalizację. Dla robotów wyszukiwarki, oceniających wartość pliku graficznego, ważnych jest wiele elementów, a do najistotniejszych należą: nazwa pliku graficznego, tytuł strony, na której zamieszczono obraz, treść wspomnianej strony – zarówno ilość, jak i jakość oraz tekst alternatywny w atrybucie alt. Więcej o optymalizacji grafik na stronie dowiesz się tutaj.

Google Grafika a SEO

Nowe funkcje w Google Grafika

Google Grafika ma nowe sekcje oraz przyciski ułatwiające filtrowanie obrazów. Opisywane funkcje pojawiają się jedynie w mobilnej wersji wyszukiwarki. Niektóre z nich powinny zainteresować właścicieli e-sklepów, inne zaś po prostu uprzyjemnią użytkownikom przeglądanie zdjęć i grafik w Internecie.

Sekcja „Podobne”

Po wybraniu obrazu spośród wyświetlonych na dane zapytanie, użytkownik poniżej zdjęcia dostrzega nową sekcję – „Podobne”. W sekcji tej pojawiają się produkty widoczne na wybranej fotografii, np. buty, które ma osoba na zdjęciu. Google rozpoznaje przedmioty ze zdjęcia i proponuje sklepy, w których można je zamówić. Póki co w omawianej sekcji znajdują się przedmioty z kategorii dodatków do stylizacji – torebki, buty i okulary. Zapewne wkrótce sekcja zostanie rozbudowana, czym powinny zainteresować się osoby prowadzące sprzedaż internetową.

„Pomysł na styl”

„Pomysł na styl” wiąże się niejako z opisywaną wyżej sekcją „Podobne”. Użytkownik widzi już nie tylko sklepy, w których może kupić buty, jakie nosi osoba ze zdjęcia, ale też propozycje stylizacji z udziałem wspomnianych butów. To świetne rozwiązanie dla osób interesujących się modą, szukających inspiracji czy po prostu niezdecydowanych na zakup – zastanawiających się, z czym daną rzecz można połączyć.

Filtrowanie obrazów:

– Według koloru – Google Grafika umożliwia wyświetlenie obrazów w jednej tonacji kolorystycznej (wyświetlają się obrazy, na których dominuje wybrany kolor). Wybór koloru jest niezwykle prosty, wystarczy kliknąć w zielony, czerwony, żółty czy każdy inny prostokąt, spośród zamieszczonych na górze strony;

– Najnowsze – jeśli użytkownik wybierze tę opcję, jego oczom ukażą się najświeższe, niedawno zamieszczone w sieci zdjęcia i grafiki;

– Gif – dzięki wybraniu tego filtru, użytkownik obejrzy grafikę w formacie .gif, a więc przede wszystkim obrazy ruchome;

– Obiekt clip art – jak sama nazwa wskazuje, wybór opcji pozwala na wyświetlenie grafiki clip art.;

– Oznaczone do ponownego wykorzystania – po wybraniu tej opcji, oczom internauty mobilnego ukażą się obrazy, które można dowolnie wykorzystywać, czyli kopiować, przetwarzać, itd.

Google dba o użytkowników mobilnych

 

Nowości w Google Grafika – podsumowanie

Firma Google wychodzi naprzeciw oczekiwaniom użytkowników urządzeń mobilnych, dla których niestety wciąż korzystanie z niektórych dobrodziejstw Internetu jest niemożliwe bądź znacznie utrudnione. Jako, że coraz więcej osób przegląda sieć przy pomocy smartfonów i tabletów, kolejne firmy podejmują działania, które ściągną na ich strony ruch z urządzeń mobilnych. Google nie jest tutaj wyjątkiem, a zważywszy na to, że na światowym rynku firmę postrzega się jako pioniera i monopolistę, musi dawać dobry przykład.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą: pozycjonowanie Gorzów Wielkopolski