SEO Starter Guide – nowa wersja poradnika dla webmasterów

Google od lat udostępnia wytyczne dla webmasterów i publikuje je w formie poradnika. Ostatnia aktualizacja miała miejsce 12 grudnia. Informacja o aktualizacji przewodnika startowego SEO pojawiła się w połowie grudnia na oficjalnym blogu dla webmasterów. Przewodnik ten dedykowany jest twórcom stron internetowych oraz ich właścicielom. Z zawartych w SEO Starter Guide informacji korzystają również wszystkie te osoby, które pracują nad tym, by strony internetowe były przyjazne wyszukiwarce Google i dobrze w niej widoczne.

Co zawiera nowy SEO Starter Guide?

Tak jak dotychczas, z przewodnika można dowiedzieć się w jakiś sposób przygotować stronę internetową, by roboty Google nie miały problemu z jej indeksacją, a użytkownicy ze zrozumieniem udostępnionych treści.

SEO Starter Guide zawiera szereg przydatnych informacji, z których webmasterzy mogą skorzystać w celu optymalizacji strony www. Należą do nich m.in. wskazówki dotyczące metatagów tytułów i opisów, struktury adresów URL, nawigacji strony internetowej, tworzenia treści itd. SEO Starter Guide zawiera też kilka nowych sekcji m.in. o tworzeniu strony przyjaznej użytkownikom mobilnym (temat „na czasie”) czy dodawaniu znacznika danych strukturalnych. Warto zauważyć, że temat urządzeń i stron mobilnych był pokrótce omówiony w poprzedniej wersji poradnika, ale przez ostatnich 8 lat dużo się w tej kwestii zmieniło.

najpopularniejsze social media

W tej chwili przewodnik SEO Starter Guide dostępny jest w dziewięciu wersjach językowych (angielskim, niemieckim, rosyjskim, hiszpańskim, francuskim, włoskim, japońskim, portugalskim, i tureckim), ale Google planuje dodanie kolejnych szesnastu.

Nowa wersja poradnika dla webmasterów ma zastąpić dwa dotychczasowe przewodniki: Starter Guide i Webmaster Academy.

Co jeszcze warto wiedzieć o nowym przewodniku Google SEO?

SEO Starter Guide to przewodnik, który pozwala dowiedzieć się, o co tak naprawdę w tym pozycjonowaniu chodzi. To narzędzie, które pozwala zdobyć wiedzę nie tylko na poziomie zaawansowanym, ale też początkującym. Korzystać z niego mogą równie amatorzy, czyli np. właściciele firm, jak i specjaliści z agencji interaktywnych. Przewodnik SEO jest idealny dla każdego – nie zawiera żadnej nieznanej, czy trudnej wiedzy – to zbiór porad oraz informacji, które musi wiedzieć każdy właściciel strony. Co znajduje się w przewodniku Google? M.in. takie elementy, jak:

  • Uwzględnianie witryn w indeksie Google;
  • Sposoby na przekazanie Google, jak znaleźć treści,
  • Informacje o pliku robots.txt czy sitemapie,
  • Wsparcie w lepszym zrozumieniu działania Google,
  • Informacje o najważniejszych pojęciach, jak indeks strony, Googlebot, SEO, skanowanie czy roboty indeksujące,
  • Nawigacja strony,
  • Hierarchia witryny i to, dlaczego jest ważna,
  • Dostosowanie strony do użytkowników mobilnych.

Search Engine Optimization (SEO) to praktyka ciągłej optymalizacji witryny pod kątem wyższych pozycji w organicznych wynikach wyszukiwania, z naciskiem na popularne wyszukiwarki, takie jak Google. Jeśli chodzi o SEO dla Google, pierwszym krokiem powinno być badanie słów kluczowych. To dlatego, że chcesz zoptymalizować swoje treści wokół słów kluczowych, które ludzie wpisują w Google. A kiedy zoptymalizujesz swoje strony internetowe pod kątem dokładnie tych zapytań, możesz uszeregować swoje posty na blogu i strony docelowe pod kątem tych haseł.

Ważne jest również odpowiednie zoptymalizowanie strony pod kątem słów kluczowych. Niezależnie od tego, czy korzystasz ze słowa kluczowego z długim ogonem, czy nie, optymalizacja strony pod kątem SEO Google jest dokładnie taka sama.

Budowanie linków to najtrudniejsza (i najważniejsza) część każdej strategii SEO. Prosty fakt: jeśli Twoja witryna nie ma odsyłających do niej linków zwrotnych, prawdopodobnie nie osiągniesz zbyt dobrej pozycji w rankingu. Ważne jest również, aby promować swoje treści za pośrednictwem komunikacji zewnętrznej i mediów społecznościowych.


Jeśli czujesz, że pozycjonowanie nie jest dla Ciebie – zdecyduj się na wsparcie ze strony specjalistów. Zaufaj Mapi Media – agencji marketingowej, która ma setkę zadowolonych klientów. Nie czekaj dłużej, tylko postaw na ekspertów w swojej dziedzinie!

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą: SEO Radom