Ostatnia aktualizacja algorytmu Google


Google zazwyczaj nie informuje ani o planach zaktualizowania algorytmu, ani nawet o zakończeniu takich działań.

To specjaliści SEO, którzy zajmują się pozycjonowaniem stron internetowych oraz monitorowaniem ich pozycji, zauważają, że coś niepokojącego dzieje się w wyszukiwarce. Gwałtowne wahania pozycji każą sądzić, że miała miejsce kolejne aktualizacja algorytmu Google. Nie inaczej było tym razem.

Kiedy zaobserwowano pierwsze wahania pozycji?

Pierwsze sygnały, że być może doszło do aktualizacji algorytmu, pojawiły się 9 marca. Już wtedy dało się zaobserwować wahania w pozycjach serwisów, a w kolejnych dniach wahań tych było jeszcze więcej. Niektóre strony odnotowały wzrost pozycji, inne spadki, aczkolwiek tych, które poszybowały w górę było zdecydowanie więcej. Niektórzy zastanawiali się nawet, czy duże i nagłe wahania nie wynikają z błędu narzędzia służącego do monitorowania pozycji.

Działania SEO a aktualizacje algorytmów

Aktualizacja algorytmu Google i jej oficjalne potwierdzenie

Tym razem na odpowiedź nie trzeba było długo czekać, ponieważ 12 marca, w oficjalnej wiadomości na Twitterze, gigant z Mountain View potwierdził wdrożenie aktualizacji całego silnika algorytmu Google. Potwierdzono również, że takie aktualizacje mają miejsce kilka razy w roku. Tyle tylko, że zazwyczaj Google o nich nie informuje.

Ostatnia aktualizacja algorytmu Google miała miejsce właśnie 9 marca. Być może jej skutki będą widoczne jeszcze przez kilka najbliższych dni, a może nawet tygodni. Google informuje, że spadek pozycji wcale nie musi oznaczać, iż z witryną dzieje się coś niedobrego, natomiast zazwyczaj oznacza, że inne serwisy zostały ocenione lepiej przez roboty działające według nowego modelu.

Czego konkretnie dotyczyła aktualizacja?

Wiadomość na Twitterze nie zawierała szczegółowych informacji na temat aktualizacji ani konkretnych czynników rankingowych. Poczynione obserwacje każą jednak sądzić, że aktualizacja dotyczyła przede wszystkim linków.

Strony, które tych linków miały niewiele, albo też miały słaby profil linków – zaliczyły spadki. Zatem jakość odnośników ma w tej chwili ogromne znaczenie, choć nie można powiedzieć, że decydujące.

Czynniki rankingowe Google

Działania służące poprawie pozycji witryny powinny być prowadzone kompleksowo. Przede wszystkim nie należy zapominać o tworzeniu wartościowego contentu. Co ciekawe, witryny, które skupiały się na rozbudowie contentu, mimo aktualizacji nie zaliczyły znaczących spadków. Tworzenie wartościowych, angażujących tekstów naprawdę może umocnić przewagę strony nad innymi serwisami.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą: pozycjonowanie Chrzanów