Czym są crawlery i jak działają?

Elementem, bez którego nie da się prowadzić skutecznej kampanii marketingowej w sieci jest strona www. Nie wystarczy jej jednak jedynie mieć, powinna być ona odpowiednio zaprojektowana i właściwie funkcjonująca. Rzecz wydawałoby się oczywista, ale w praktyce nie zawsze mająca odzwierciedlenie w rzeczywistości. A przecież każdej firmie, każdemu sklepowi internetowemu powinno zależeć na tym, by użytkownikom wyświetlała się dana strona w wyszukiwarce Google po wprowadzeniu tej czy innej frazy kluczowej. Jak się okazuje wygląd i struktura strony nie może się też ograniczać do prezentacji wyłącznie pod kątem użytkowników, musi też zadowalać googleboty, które regularnie i konsekwentnie weryfikują zawartość witryn. Zobaczmy w takim razie czym są enigmatyczne crawlery i dlaczego są takie istotne w kontekście widoczności stron www.

Czym jest web crawler?

Nie jest to pojęcie szczególnie popularne wśród użytkowników sieci, którzy nie trudnią się pozycjonowaniem stron online. Web crawler to nic innego jak „internetowy robot”, którego zadaniem jest kompleksowa weryfikacja różnych elementów składających się na stronę internetową reprezentującą twoją firmę. Crawler skanuje stronę online i ocenia ją jakościowo, by móc zdecydować czy będzie się ona wyświetlać wyżej , czy niżej w organicznych wynikach wyszukiwania na daną frazę kluczową. Weryfikacji podlega przede wszystkim treść oraz cała budowa strony, przejrzystość, szybkość działania, czy kod HTML.

W jaki sposób funkcjonują web crawlery?

Zadaniem web crawlerów jest zbieranie kompleksowych danych na temat skanowanych witryn. Na podstawie skanu są w stanie ustalić ranking strony i odpowiednio ją zaindeksować, ale także weryfikują zmiany, jakie pojawiły się w obrębie danej domeny. Jeśli chodzi o najsłynniejsze roboty, czyli te od Google`a to badają one stronę internetową na podstawie trzech głównych skanów:

  • deep crawl – dogłębny skan strony www. Jego działanie jest kompleksowe i uwzględnia takie elementy jak odnośniki dofollow, internal linking (linkowanie wewnętrzne), kod CSS, HTML, oraz np. działające w obrębie strony funkcje. Deep crawling może być realizowany nawet kilka razy w miesiącu w ramach jednej strony internetowej. Częstotliwość skanu jest zależna od częstotliwości dokonywanych zmian,
  • fresh crawl – odnosi się do weryfikacji strony, których aktualizacje są dość częste. Jego zadaniem jest aktualizacja najważniejszych elementów witryny, które są istotne dla użytkowników. Fresh crawling wykonywany jest minimum raz dziennie,
  • main crawl – jest nieco podobny do deep crawl, z tą różnicą, że skanuje najistotniejsze dla użytkowników podstrony, takie jak „o firmie”, „o mnie” czy „kontakt”. Tego rodzaj skan wykonywany jest przeważnie raz na tydzień.

Web crawlery w 2022 r. – jakie pełnią funkcje?

Najistotniejszym zadaniem web crawlerów jest wchodzenie na strony www, które następnie poddawane są jakościowej weryfikacji i wysyłanie najważniejszych danych do indeksu Google`a, bazy, w ramach której tworzony jest ranking wyszukiwania. Indeksacja realizowana przez googleboty obejmuje swoim zakresem trzy podstawowe właściwości każdej domeny. Będą to odpowiednio content strony, opisy alt w grafice oraz znaczniki meta.

  • Content – jest to nadal i nic nie wskazuje na to, by się to zmieniło jeden z najważniejszych elementów każdej strony www. Jakość, ilość, poprawność, warstwa merytoryczna treści to kluczowe elementy, które realnie przyczyniają się do tego jak roboty Google`a ocenią wartość w zasadzie całej domeny. To właśnie na bazie treści web crawlery są w stanie przypisać tematykę i kategorię danej witryny. Treść powinna być nie tylko poprawna gramatycznie czy ortograficznie, powinna być też nasycona frazami kluczowymi w sposób nieprzesadny, powinna być to także treść oryginalna (pozbawiona powielonego contentu).
  • opisy alt w grafice – być może nie każdy wie, ale crawlery nie dostrzegają obrazków, zatem jeśli obrazki pozbawione są opisów ich potencjał zostanie zaprzepaszczony. Roboty podczas indeksacji wezmą pod uwagę opisy alternatywne grafik. Nadal jest to punkt często pomijany, dlatego tym bardziej warto zadbać o ten element składający się na content,
  • znaczniki meta – najisotniejszym znacznikiem meta jest atrybut title. To on opisuje w paru słowach zawartość strony czy podstrony i prezentuje istotną wartość SEO. Bez tego elementu prawidłowa indeksacja strony nie będzie w zasadzie możliwa. Powinniśmy w tytule wprowadzić słowo kluczowe i krótką treść, która przekona użytkownika do wejścia na stronę. Drugim znacznikiem meta jest meta opis. Wprawdzie roboty, go nie indeksują, to jednak ma on znaczenie np. dla kampanii Google Ads, które będą wyświetlać tę treść w wyszukiwarce. Powinna być to więc chwytliwa, merytoryczna treść z uwzględnieniem CTA.

Web crawlery na usługach agencji interaktywnych

Agencje interaktywne również mają możliwość korzystania z web crawlerów. W czym mogą im pomóc? Specjaliści SEO korzystają z tego narzędzia po to, by pozyskać wiele cennych statystyk oraz mierników, które pozwolą skutecznie zaplanować całą strategię SEO. Web crawlery pozwolą więc w szybki sposób odnaleźć miejsca, w których znajduje się zduplikowana treść, uda się też za ich pomocą ustalić puste strony czy też te o niskiej zawartości treści, a także zlokalizować błędy na stronie czy przeanalizować przekierowania.

Boty, pełzacze, roboty, pająki, czyli omawiane web crawlery są programami, które służą wyszukiwarce w celu weryfikacji kodu strony internetowej, ale także jej zawartości czy struktury. Jakościowa ocena wystawiona przez web crawlery pozwala ustalić miejsce zajmowane przez domenę w rankingu wyszukiwarki Google. Te najlepiej oceniane, z najlepszym contentem, wartościowymi linkami zewnętrznymi, dobrym CSS-em i HTML-em będą zajmować pożądane miejsca w top 10 wyników wyszukiwania.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą: pozycjonowanie Gdańsk