Zdania na temat stron zapleczowych są podzielone, mimo że w branży SEO tworzenie zaplecza dla witryny klienta jest czymś zupełnie normalnym i nic nie wskazuje na to, by w niedalekiej przyszłości strony zapleczowe przeszły do lamusa.
Budowa strony zapleczowej ma wspomóc pozycjonowanie strony docelowej. To jej podstawowy cel, zwykle też jedyny. Nic zatem dziwnego, że wiele osób uważa, iż strony zapleczowe zaśmiecają Internet. Tym bardziej, że publikowane tam treści są często kiepskiej jakości i nie mają żadnej wartości dla użytkownika.
Istnieją jednak i takie strony zapleczowe, w których powstawanie włożono wiele wysiłku. Taka witryna podwyższa ranking strony docelowej w wyszukiwarce i pozwala na kontrolę procesu linkowania, ale także generuje ruch i stanowi wartość dla użytkownika. Przeciętny użytkownik nie jest w stanie zorientować się, że ma do czynienia z zapleczem. Witryna jest ładna, przejrzysta, wygląda profesjonalnie i zawiera przydatne treści. To właśnie takie strony zapleczowe powinniśmy budować. Tylko od czego zacząć?
Budowa strony zapleczowej krok po kroku
Wybór domeny i nazwy dla powstającego serwisu, utworzenie znaku firmowego
Strona zapleczowa powinna mieć nieskomplikowany, łatwy do zapamiętania adres URL. Użytkownicy unikają linków, które nie mówią nic o zawartości witryny, są długie albo zawierają niezrozumiałe znaki.
Kolejnym krokiem jest wybór nazwy dla powstałej strony. Dobrze, jeśli nazwa, bądź jej skrót widnieje w adresie URL. Jeśli takie powiązanie jest widoczne, strona wygląda profesjonalnie. Nazwa nie powinna być zbyt długa ani skomplikowana, ale oczywiście może być oryginalna.
Znak firmowy, czyli logo, to bardzo ważny element strony internetowej. Pozwala na wyróżnienie witryny na tle podobnych serwisów i zapewnia profesjonalny wygląd. Ponadto logo na stronie pełni zwykle funkcję przycisku, którego użycie przenosi na stronę główną (startową).
Warto wspomnieć, że w sieci dostępnych jest wiele darmowych kreatorów, dzięki którym utworzenie logo jest bardzo proste.
Układ i kolorystyka strony, elementy graficzne
Budowa strony zapleczowej zajmuje zwykle znacznie mniej czasu, niż tworzenie profesjonalnych serwisów od podstaw. Dlaczego? Ponieważ do budowy stron zapleczowych najczęściej używa się gotowych szablonów. Nie oznacza to jednak, że należy wykorzystać pierwszy z brzegu. Warto nieco poszperać w motywach oraz darmowych bankach zdjęć. A jeśli zależy nam na stworzeniu naprawdę świetnej strony, najlepszym rozwiązaniem będzie zakup unikalnego szablonu.
Budowa strony zapleczowej powinna odbywać się w oparciu o system CMS, który posiada wspomniane już szablony graficzne. W tej chwili najpopularniejszym CMS-em w Polsce jest Word Press, który wyróżnia przyjazny interfejs, pozwalający na sprawne zarządzanie treścią. Dzięki darmowym wtyczkom optymalizacja jest jeszcze łatwiejsza.
Tworzenie i publikacja treści
Strona zapleczowa to nie tylko zamieszczone na stałe podstawowe informacje na stronie głównej czy mile widzianych podstronach. To przede wszystkim regularnie publikowane nowe artykuły, a w nich linki prowadzące do strony docelowej i tym samym wzmacniające jej pozycję w Google.
Artykuły muszą być dopracowane. Powinny zawierać wartościowe, użyteczne treści, poruszać aktualne, ciekawe zagadnienia. Wysoka jakość musi iść w parze z estetycznym wyglądem.
Publikowane na stronie zapleczowej treści powinny stanowić dla użytkownika przyjemną lekturę. Tylko wtedy zostanie on zachęcony do ponownych odwiedzin. Tylko wtedy zechce kliknąć w link kierujący na stronę pozycjonowaną.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą: pozycjonowanie Rzeszów