Czy warto pozycjonować grafiki i zdjęcia?

pozycjonowanie grafikTemat pozycjonowania grafik i zdjęć w Google Images jest dość rzadko poruszany i zaniedbywany, w porównaniu do tradycyjnego pozycjonowania. Jednak warto im się przyjrzeć, bo w przypadku, gdy pozycjonujemy stronę związaną z grafiką i zdjęciami (jak np. stylizacje, aranżacje wnętrz) Google Images może być źródłem niemałego ruchu na stronie, który będzie jakościowo porównywalny z wejściami organicznymi z wyszukiwarki.

Dodatkowym argumentem przemawiającym za pozycjonowaniem grafik jest duża liczba grafik zwracana przez wyszukiwarkę dla konkretnego zapytania, a użytkownicy przeglądają przeciętnie 100, do nawet 200 wyników (przy organicznym wyszukiwaniu zazwyczaj ograniczają się do zapoznania się z pierwszą stroną wyników, czyli 10 wyników).

Niestety, nie ma tak dobrego narzędzia do analizy potencjału pozycjonowania grafiki pod daną frazą, jakie oferuje np. AdWords dla wyszukań organicznych. Na szczęście możemy korzystać z Google Trends , gdzie porównamy popularność danej frazy w Google Images do tradycyjnego wyszukiwania (z uwzględnieniem dowolnego przedziału czasowego, miejsca i kategorii tematycznej).

Poniższe porównanie popularności fraz „ogrody” i „kurier” doskonale pokazuje, która fraza jest warta pozycjonowania w Google Images.

google trends - wyniki organiczne
google trends – wyniki organiczne
google trends - wyniki dla grafik
google trends – wyniki dla grafik

 

Jak pozycjonować obrazki?

Należy dokładnie grafikę opisać –

  • nazwa pliku (np. ogrody.jpg, zamiast sg543.jpg)
  • uzupełnić alt tag obrazka (krótki, na około 5 słów opis obrazka)
  • atrybut title (tekst, który widzimy po najechaniu myszką na grafikę

Ważne jest też miejsce ulokowania grafiki w serwisie – gdy znajduje się w otoczeniu tekstu o pokrewnej tematyce, a także znacznik title strony zawierającej obrazek ma znaczenie. Również umiejscowienie zdjęcia w folderze ma wpływ na pozycjonowanie (np. zamieszczenie go w folderze domena.com/zdjęcia/ogrody.jpg będzie lepszym rozwiązaniem, niż wrzucenie do folderu domena.com/warszawa/ogrody.jpg). Jakość grafiki także ma znaczenie – dobre grafiki mają szanse na lepszą pozycję od np. małych zdjęć. Nie należy też przesadzać z ilością grafik, im mniejsza ich ilość w serwisie, tym większe jest ich znaczenie dla wyszukiwarki.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą: pozycjonowanie Radom