Dane osobowe internautów będą lepiej chronione


Znaczny wzrost zawieranych w sieci transakcji powoduje, że konieczne jest znalezienie rozwiązań, które zapewnią lepszą ochronę danych osobowych internautów.

Takie rozwiązania Unia Europejska wypracowała w ubiegłym roku. Dokładnie 27 kwietnia 2016 r. Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej podjęli decyzję, że ujednolicone przepisy dotyczące ochrony danych osobowych zaczną obowiązywać we wszystkich krajach członkowskich Unii. W Polsce od 25 maja 2018 r. Przepisy te znalazły się w Rozporządzeniu o Ochronie Danych Osobowych, które ma zastąpić regulacje przyjęte w 1995 r. Dane osobowe internautów mają być lepiej chronione. Co to oznacza w praktyce?

Dane osobowe internautów po zmianach

Wprowadzenie nowych przepisów będzie swego rodzaju rewolucją. Wymusi zmiany w regulaminach sklepów internetowych i innych serwisów, w których przechowywane są wrażliwe dane. Niestosowanie się do zapisów Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych ma bowiem skutkować nakładaniem wysokich kar finansowych (więcej informacji tutaj).

Nowe przepisy o ochronie danych osobowych

Poniżej kilka najistotniejszych zmian:

– Prośba o zgodę na przetwarzanie danych osobowych ma być formułowana w sposób przejrzysty i zrozumiały. Użytkownik musi uzyskać informację o zasadach wykorzystywania jego danych oraz okresie ich przechowywania.

– Jeżeli zdarzy się, że dane użytkownika wypłyną, ten musi być poinformowany o zaistniałym incydencie w przeciągu 72 godzin.

– Koniec z niechcianym, nachalnymi ofertami handlowymi. Nowe przepisy zajmują się również spamowaniem.

– Definicja danych wrażliwych zostanie zmodyfikowana i poszerzona o dane genetyczne i biometryczne.

– Użytkownicy zyskają dostęp do wykazu informacji przekazanych administratorowi w momencie rejestracji do serwisu, jak i danych historycznych (dot. prawa do przenoszenia danych osobowych).

– Internauci zyskają prawo do bycia zapomnianymi, tj. będą mogli żądać trwałego usunięcia danych osobowych z bazy.

– Konieczne będzie powołanie Inspektora Ochrony Danych Osobowych przez firmy, które przetwarzają dane osobowe. Inspektor musi być ekspertem w dziedzinie ochrony danych.

W 2018 zacznie obowiązywać rozporządzenie UE w spr. ochrony danych

Nowe przepisy zagrożeniem dla bazy WHOIS?

Dane osobowe internautów mają być bezpieczne, czy zatem popularna baza WHIOS, można rzec – jedno z narzędzi pracy agencji SEO, zawierająca wpisy o zarejestrowanych domenach, ich właścicielach, administratorach, opiekunach technicznych, itd. zostanie zlikwidowana? Skoro ma dojść do ograniczenia ilości miejsc gromadzących dane osobowe, obawy o bazę WHIOS wydają się uzasadnione. Być może baza nie zniknie, jeśli zostaną wypracowane rozwiązania zgodne z nowymi przepisami. Czy tak się stanie? Czas pokaże.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą: SEO Poznań