Blogowanie sposobem na pozyskanie nowych klientów

Na prowadzenie bloga decyduje się coraz więcej firm, którym zależy na pozyskaniu zaufania klientów.

Dzięki artykułom eksperckim firma zdobywa zaufanie klientów, co z kolei przekłada się na ich większe zainteresowanie ofertą. Ważna jest jednak nie tylko treść wpisów blogowych, ale również wygląd całego bloga, sposób prezentacji tekstu, jak i występowanie elementów dodatkowych, nakłaniających klientów do podjęcia konkretnego działania. Blogowanie prowadzone w przemyślany sposób, jest jedną z lepszych metod na pozyskanie nowych klientów.

Nowy artykuł to nowa podstrona i nowe słowa kluczowe

Blogowanie z pewnością zwiększa objętość serwisu. Każdy nowy artykuł to nowa podstrona, w obrębie której mogą pojawić się kolejne słowa kluczowe. Dzięki temu zwiększa się widoczność strony w wyszukiwarce, co z kolei daje możliwość dotarcia do szerokiego grona odbiorców. Słowa kluczowe należy dobierać z uwagą, a następnie pamiętać o ich poprawnym rozmieszczeniu w treści, nagłówkach, adresie URL i meta opisie.

Blogowanie – jak przyciągnąć uwagę klientów?

Załóżmy, że kwestia SEO została uporządkowana i dzięki dobrej widoczności w wyszukiwarce, stronę odwiedza wielu użytkowników. W ciągu kilku pierwszych sekund podejmują decyzję, czy warto pozostać na stronie. Warto zatem zadbać o elementy, na które zwrócą uwagę w pierwszej kolejności. Z pewnością będzie to tytuł, obrazek wyróżniający, jak i nagłówki. Żaden z tych elementów nie powinien wyglądać banalnie – kwestii budowania tytułu i nagłówków należy poświęcić nieco więcej czasu.

Prowadzenie bloga, blogowanie

Wspominane wyżej nagłówki są jednym z elementów urozmaicających tekst. Do innych należą wykresy, tabelki, obrazki, a także pogrubienia, podkreślenia czy wypunktowania. Urozmaicony tekst wygląda znacznie atrakcyjniej aniżeli zwarty blok, w którym nie występują żadne akapity, ani inne przerywniki.

O tym, jak jeszcze zadbać o treść na firmowym blogu przeczytasz w jednym z naszych poprzednich artykułów (klik).

Jak dodatkowo zwiększyć zaangażowanie czytelników?

Blogowanie ma służyć pozyskaniu czytelników, ale w przypadku blogów firmowych przede wszystkim chodzi o to, by ów czytelnik stał się klientem. Idealnie, gdy z bloga płynnie przechodzi na stronę ofertową i dokonuje zamówienia. Oczywiście nie zawsze tak się dzieje, ale możemy wiele zrobić, by tak się właśnie stało. Jak? Stosując przyciski nawołujące do działania (CTA) oraz wyskakujące okienka. Przyciski CTA odsyłają użytkowników w inne miejsca na stronie, np. takie, w których m.in. mogą dokonać zamówienia przedmiotu, o którym przeczytali na blogu.

Nadmiar wyskakujących okienek jest z pewnością irytujący, jednak nie da się ukryć, że są łatwym sposobem na przekazanie czytelnikowi istotnych informacji. Z ilością wyskakujących okienek, jak i ich wielkością nie należy przesadzać, bowiem użytkownik szybko się zniechęci. Jednak jedno okienko, które zaprosi do ponownych odwiedzin na blogu, zachęci do zapisu na newsletter lub poinformuje o promocjach na stronie może okazać się narzędziem przydatnym.

Udostępnianie wpisów blogowych w mediach społecznościowych

Blogowanie doskonale współgra z innymi działaniami marketingowymi, m.in. e-mail marketingiem czy działaniami prowadzonymi w mediach społecznościowych. Social media cenią co prawda krótkie, błyskotliwe posty, ale te, które odsyłają do ciekawych artykułów na blogach również cieszą się sporym zainteresowaniem. Co ciekawe, działa to w dwie strony: na Facebooku możemy umieścić post informujący o nowym artykule na blogu, a z kolei blog może (a nawet powinien) zawierać ikonki odsyłające do strony na Facebooku i innych serwisach społecznościowych.