Blogowanie sposobem na pozyskanie nowych klientów

Na prowadzenie bloga decyduje się coraz więcej firm, którym zależy na pozyskaniu zaufania klientów.Dzięki artykułom eksperckim firma zdobywa zaufanie klientów, co z kolei przekłada się na ich większe zainteresowanie ofertą. Ważna jest jednak nie tylko treść wpisów blogowych, ale również wygląd całego bloga, sposób prezentacji tekstu, jak i występowanie elementów dodatkowych, nakłaniających klientów do podjęcia konkretnego działania. Blogowanie prowadzone w przemyślany sposób, jest jedną z lepszych metod na pozyskanie nowych klientów.

Nowy artykuł to nowa podstrona i nowe słowa kluczowe – dlatego to istotne rozwiązanie w przypadku dużych oraz małych firm, którym zależy na zwiększeniu widoczności swojej strony. Blogowanie z pewnością zwiększa objętość serwisu. Każdy nowy artykuł to nowa podstrona, w której obrębie mogą pojawić się kolejne słowa kluczowe. Dzięki temu zwiększa się widoczność strony w wyszukiwarce, co z kolei daje możliwość dotarcia do szerokiego grona odbiorców. Słowa kluczowe należy dobierać z uwagą, a następnie pamiętać o ich poprawnym rozmieszczeniu w treści, nagłówkach, adresie URL i meta opisie.

Blogowanie – jak przyciągnąć uwagę klientów?

Załóżmy, że kwestia SEO, czyli pozycjonowania stron, została uporządkowana i dzięki dobrej widoczności w wyszukiwarce, stronę odwiedza wielu użytkowników. W ciągu kilku pierwszych sekund podejmują decyzję, czy warto pozostać na stronie. Warto zatem zadbać o elementy, na które zwrócą uwagę w pierwszej kolejności. Z pewnością będzie to tytuł, obrazek wyróżniający, jak i nagłówki. Żaden z tych elementów nie powinien wyglądać banalnie – kwestii budowania tytułu i nagłówków należy poświęcić nieco więcej czasu.

Prowadzenie bloga, blogowanie

Wspominane wyżej nagłówki są jednym z elementów urozmaicających tekst. Do innych należą wykresy, tabelki, obrazki, a także pogrubienia, podkreślenia czy wypunktowania. Urozmaicony tekst wygląda znacznie atrakcyjniej aniżeli zwarty blok, w którym nie występują żadne akapity, ani inne przerywniki.

O tym, jak jeszcze zadbać o treść na firmowym blogu przeczytasz w jednym z naszych poprzednich artykułów (klik).

Jak dodatkowo zwiększyć zaangażowanie czytelników?

Blogowanie ma służyć pozyskaniu czytelników, ale w przypadku blogów firmowych przede wszystkim chodzi o to, by ów czytelnik stał się klientem. Idealnie, gdy z bloga płynnie przechodzi na stronę ofertową i dokonuje zamówienia. Oczywiście nie zawsze tak się dzieje, ale możemy wiele zrobić, by tak się właśnie stało. Jak? Stosując przyciski nawołujące do działania (CTA) oraz wyskakujące okienka. Przyciski CTA odsyłają użytkowników w inne miejsca na stronie, np. takie, w których m.in. mogą dokonać zamówienia przedmiotu, o którym przeczytali na blogu.

Nadmiar wyskakujących okienek jest z pewnością irytujący, jednak nie da się ukryć, że są łatwym sposobem na przekazanie czytelnikowi istotnych informacji. Z ilością wyskakujących okienek, jak i ich wielkością nie należy przesadzać, bowiem użytkownik szybko się zniechęci. Jednak jedno okienko, które zaprosi do ponownych odwiedzin na blogu, zachęci do zapisu na newsletter lub poinformuje o promocjach na stronie może okazać się narzędziem przydatnym.

Blogowanie – od czego warto zacząć?

Jeśli planujesz założenie firmowego bloga i nie chcesz powierzać go profesjonalistom, tylko działać we własnym zakresie, pamiętaj o kilku istotnych kwestiach. Co jest ważne?

  1. Wyznacz cel swojego bloga. Ważne jest, aby określić to na samym początku – inaczej będzie funkcjonować blog, który ma pełnić rolę wsparcia dla SEO (ma służyć m.in. budowania widoczności na słowa kluczowe), a inną taki, który ma wpływać na zwiększenie eksperckości firmy. W takim przypadku inny cel oznacza też zupełnie inne rozwiązania. A także inne odpowiedzi na pytania: dla kogo piszę; po co piszę, o czym chcę pisać.
  2. Blogowanie pozwala zwiększyć pozytywny wizerunek firmy – jest jednak jedna zasada. Trzeba regularnie publikować treści, które będą interesujące i będą podkreślać, że w firmie pracują profesjonaliści.
  3. Zastosuj blog w mediach społecznościowych, by dotrzeć do zupełnie innych odbiorców. Dzięki blogowi potencjalny klient może zapoznać się z ofertą firmy, dowiedzieć się o opiniach.
  4. Blog to także narzędzie marketingowe – a może przede wszystkim? Zapewnia lepszą pozycję w wynikach wyszukiwania, co jest bardzo cenne w przypadku wielu firm.
  5. Prowadzenie bloga to ogromna szansa, by oszczędzić czas swoim klientom. W firmie pracują profesjonaliści, których artykuły blogowe mogą pełnić rolę m.in. Biura obsługi klienta, czy być pierwszym źródłem wiedzy o ofercie. Dobrym rozwiązaniem jest więc umieszczenie na blogu listy najczęściej zadawanych przez klientów pytań.

Udostępnianie wpisów blogowych w mediach społecznościowych

Blogowanie doskonale współgra z innymi działaniami marketingowymi, m.in. e-mail marketingiem czy działaniami prowadzonymi w mediach społecznościowych. Social media cenią co prawda krótkie, błyskotliwe posty, ale te, które odsyłają do ciekawych artykułów na blogach również cieszą się sporym zainteresowaniem. Co ciekawe, działa to w dwie strony: na Facebooku możemy umieścić post informujący o nowym artykule na blogu, a z kolei blog może (a nawet powinien) zawierać ikonki odsyłające do strony na Facebooku i innych serwisach społecznościowych.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą: pozycjonowanie Nowy Sącz