Reklamy na YouTube – dostępne formaty


YouTube stał się tak popularny jak największe stacje telewizyjne, a może nawet bardziej. Wiele osób rezygnuje z oglądania telewizji, ponieważ Internet całkowicie zaspokaja ich potrzeby.

YouTube umożliwia oglądanie filmów, teledysków, relacji z wydarzeń, vlogów, itd. Możliwe jest wyszukiwanie i oglądanie materiałów wideo w dowolnej kolejności, przewijanie, odtwarzanie na nowo. Stacje telewizyjne nie oferują takich możliwości – widz ogląda to, co w danym momencie jest nadawane. Nic zatem dziwnego, że YouTube zrzesza ponad miliard użytkowników, do których z powodzeniem trafiają przekazy reklamowe. Jeśli chodzi o reklamy telewizyjne, pojawiają się wyłącznie w blokach reklamowych. Nie można ich przewinąć ani wyłączyć, chyba że zmieniając kanał. Z kolei reklamy na YouTube w większości przypadków da się wyłączyć, choć nie zawsze od razu. Występują w kilku formatach, w tym tekstowym, graficznym i wideo.

Aplikacja YouTube na smartfony

Formaty reklamowe na YouTube – przegląd

Reklamy na YouTube w formacie tekstowym, graficznym i displayowym

Reklamy tekstowe czy graficzne występujące w sieciach reklamowych pojawią się na YouTube, jeśli miejsce to zostanie wybrane jako docelowe (kolejne) kierowania kampanii AdWords. Reklamy wyświetlają się tak samo jak na każdej innej stronie przynależącej do sieci reklamowej. Kampanie mogą być kierowane na słowa kluczowe, listy remarketingowe, zainteresowania, tematy, itd. Reklamy przybierają formę banerów widocznych nad listą propozycji do wyświetlenia albo nakładek na video. Nakładki pojawiają się w dolnej części oglądanego filmu.

Reklamy na YouTube w formacie wideo

Reklama TrueView In-Stream

TrueView In-Stream to bardzo popularny rodzaj reklamy wyświetlanej na początku, na końcu lub w środku oglądanego materiału wideo. Reklamę można pominąć po 5 sekundach oglądania. Wspomniane 5 sekund nie jest liczone jako wyświetlenie reklamy. By tak się stało, użytkownik musi obejrzeć co najmniej 30 sekund materiału, a w przypadku reklam krótszych – cały bądź po prostu kliknąć w reklamę. Reklama nie powinna być krótsza niż 12 sekund i dłuższa niż 3 minuty.

Reklama  TrueView Discovery

TrueView Discovery z pozoru przypomina wyniki wyszukiwania na YouTube, czyli wygląda jak miniaturka każdego innego filmu. Pojawia się we wspomnianych już wynikach wyszukiwania oraz po prawej stronie właśnie odtwarzanego materiału (w propozycjach). Po kliknięciu w reklamę użytkownik trafia na reklamowany kanał na YouTube bądź ogląda w całości promowany film. Tego typu reklamy chętnie wykorzystywane są przez osoby i firmy, którym zależy na promocji kanału i większej liczbie subskrybentów.

Reklama Bumper Ads

Bumper Ads to materiał wideo, którego długość wynosi zaledwie 6 sekund. Może być wyświetlany na początku, w środku bądź na końcu oglądanego filmu. Reklamy tego typu nie da się pominąć – użytkownik musi obejrzeć ją w całości. Zawarcie w tak krótkim materiale interesujących informacji o marce nie jest zadaniem łatwym, a należy zaznaczyć, że w Bumper Ads nie można kliknąć. Zaciekawiony użytkownik nie zostanie przekierowany na kanał na YouTube ani stronę reklamodawcy. Większej ilości informacji o firmie musi szukać samodzielnie w sieci.

Reklamy na YouTube z poziomu AdWords

Reklamy na YouTube nie tylko z poziomu AdWords

Większość omówionych formatów reklamowych można stworzyć w systemie AdWords. Oprócz tego na YouTube funkcjonuje model rezerwacyjny, czyli reklamodawca może zarezerwować (kupić)  miejsce docelowe na reklamę. W modelu tym funkcjonują zarówno reklamy In-Stream, mastheady czy reklamy graficzne o wymiarach 480×70 pikseli (niedostępne z poziomu AdWords).

Więcej o sposobach promocji na YouTube i rosnącej popularności wideo marketingu przeczytasz tutaj.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą: SEO Gdańsk