Frazy kluczowe i ich wartość dla biznesu – poznaj 3 zasady dobierania słów kluczowych

Jeśli użytkownik poszukuje informacji na ten czy inny temat, wprowadza w wyszukiwarkę odpowiednie słowo, częściej frazę kluczową. Natomiast optymalizacja treści na stronie firmowej ma zwiększyć prawdopodobieństwo, że to właśnie strona reprezentująca twój biznes wyświetli się przynajmniej w top 10 wyników wyszukiwania. Zatem istnieje silna zależność pomiędzy tym, co szuka użytkownika, a jak odpowiada na to oferta, usługa, narzędzie, rozwiązanie oferowane przez tę czy inną firmę. Działania pozycjonujące są więc tymi, które mają przynosić firmie wymierne korzyści. Zobaczmy więc czym kierować się podczas selekcji właściwych i skutecznych fraz kluczowych.

Czym są frazy kluczowe?

Najistotniejszym elementem działań SEO są właśnie frazy kluczowe i ich właściwa selekcja. Zapytania, to nic innego jak słowa, które użytkownicy wprowadzają w wyszukiwarkę. Po ich wprowadzeniu pokazują się wyniki wyszukiwania, czyli tzw. SERPy (Search Engine Result Page). I na szczycie takich wyników będą pokazywały się te strony, które najlepiej odpowiadają wg algorytmu Google`a na wprowadzane zapytania przez użytkowników. Zatem podstawowym krokiem w całej kampanii SEO jest odpowiednie dobranie fraz kluczowych, które pozwolą z jednej strony osiągnąć najwyższe pozycje w rankingu, z drugiej będą generowały najwartościowszy ruch organiczny.

Jak wyselekcjonować właściwe frazy kluczowe dla biznesu?

Zobaczmy więc o czym szczególnie należy pamiętać w dążeniu do wypromowania strony internetowej w wynikach wyszukiwania, sprawdźmy jak szukać tych najwłaściwszych fraz kluczowych, które uda się sprawnie wprowadzić na pierwszą stronę wyników wyszukiwania.

#1 Istota tkwi w wyborze najistotniejszych fraz

Warto kierować się zasadą wybierania słów kluczowych, które celnie definiują asortyment oferowany przez e-sklep, lub usługi, które twoja firma świadczy. Frazy kluczowe muszą jak najtrafniej opisywać to, co dokładnie oferujesz. Tylko w taki sposób uda się skojarzyć intencje użytkownika z ofertą. Jeśli frazy nie zostaną użyte w odpowiednim miejscu na stronie (czy też podstronie), prowadzone kampanie SEO nie będą optymalnie skuteczne.

#2 Weryfikacja konkurencyjności fraz i ich liczby wyszukiwań

Jedne frazy kluczowe są wprowadzane przez użytkowników w wyszukiwarkę częściej inne rzadziej. Warto to dokładnie przeanalizować, bo może się okazać, że to właśnie ta mniej popularna fraza okaże się efektywniejsza z biznesowego punktu widzenia. Nie musimy, a często nawet ni powinniśmy, koncentrować się wyłącznie na tych słowach, które notują wielotysięczne wyniki w skali miesiąca. Są to frazy, które wymagają zorganizowania większego budżetu, a ich skuteczność też może okazać się wątpliwa.

#3 Konsekwentna i regularna analiza skuteczności słów kluczowych

Nie da się realizować skutecznej kampanii SEO bez uzbrojenia się w cierpliwość. Jednym z podstawowych działań, jakie należy podjąć podczas takiej kampanii jest regularne i konsekwentne analizowania skuteczności tych czy innych fraz. Pamiętajmy, że użytkownicy nie wpisują nieustannie tych samych kombinacji słów, szukają na różne sposoby. Dlatego analiza jest konieczna i pozwala dostrzec zmiany, jakie zachodzą w „wyszukiwarkowych” trendach. Tylko w ten sposób będziemy w stanie odpowiednio reagować na zachodzące zmiany.