Kilka słów o meta description tag

Meta description bywają traktowane po macoszemu. Optymalizacja strony internetowej powinna obejmować wszystkie istotne elementy witryny, jednak o opisach description często się zapomina. Skupienie jedynie na samej stronie – jej wyglądzie i prezentowanych treściach, może doprowadzić do tego, iż elementy, wydawałoby się „poboczne”, nie zostaną zoptymalizowane.

Meta description – definicja

Najprościej meta description tag można zdefiniować jako meta tag, stanowiący fragment kodu html, zawarty w części nagłówkowej kodu strony (więcej zobacz tutaj ). Opis description wyświetla się w wynikach wyszukiwania zaraz pod linkiem prowadzącym do danej podstrony. Często stanowi zaledwie jednozdaniowe streszczenie zawartości podstrony, jest jej rzeczową prezentacją. Samo pojawienie się strony w pierwszej dziesiątce w wynikach wyszukiwania na pewno zwiększy liczbę kliknięć w link, ale opis pod linkiem również ma niemałe znaczenie. Meta description dostarcza podstawowych informacji o zawartości witryny nie tylko użytkownikom, ale też robotom wyszukiwarek internetowych.

Tworzenie stron www, meta description

Dlaczego meta description ma znaczenie?

Jak już wspomniano, opisy meta stanowią krótką, rzeczową prezentacje zawartości treści strony. Można je potraktować jako drobną reklamę, która ma zachęcić użytkownika do odwiedzenia witryny. Opis meta powinien być chwytliwy i mobilizujący do działania, czyli kliknięcia w link. Współczynnik klikalności w link (CTR, ang. click through rate) jest czynnikiem rankingowym, a więc ma znaczenie w procesie pozycjonowania stron internetowych. Mimo, że sam meta description czynnikiem rankingowym nie jest, może pośrednio wpływać na pozycję, jaką strona zajmuje w wynikach wyszukiwania. Dodając opis description doskonale wiemy, w jaki sposób strona wyświetli się w wynikach wyszukiwania. Jeżeli go nie dodamy, najpewniej wyszukiwarka w jego miejsce wstawi fragment treści z podstrony, a ten niekoniecznie będzie trafnie dobrany.

Jak stworzyć dobry opis meta description?

Niewielka objętość, słowo kluczowe, unikalność

Dobry, nie znaczy długi ani naszpikowany słowami kluczowymi. Jeśli opis będzie dłuższy niż 150-160 znaków (wraz ze spacjami) wyszukiwarka utnie go i na końcu umieści wielokropek. Nie warto również na siłę upychać słów kluczowych, choć oczywiście użycie frazy kluczowej jest wskazane, ponieważ jej obecność w opisie da użytkownikowi pewność, że wyświetlany link dostarczy mu szukanych informacji. Meta description tworzone są dla ludzi, dlatego nie mogą sprawiać wrażenia sztucznych. Nie warto również kopiować opisu description ze strony głównej i wklejać go na każdej podstronie, bo przecież nie każda jest prezentacją tego samego zagadnienia. Jeśli meta description nie będzie dostosowany do zawartości podstrony, może zmylić użytkownika i spowodować spadek współczynnika CTR.

Przyciski CTA, pisanie językiem korzyści

W opisach description warto wykorzystywać przyciski CTA w formie bezpośrednich zwrotów do użytkownika, np. sprawdź, poznaj, zapoznaj się, itd. Użytkownik musi wiedzieć jakie korzyści przyniesie mu kliknięcie w dany link. Pisanie językiem korzyści jest skuteczne nie tylko podczas tworzenia opisów produktów w sklepach internetowych, ale także podczas opisywania zawartości samych stron. Mimo, że meta description nie mają bezpośredniego wpływu na pozycję strony w wynikach wyszukiwania, należy pamiętać o ich optymalizacji, ponieważ są ważne dla użytkownika oraz przyczyniają się do poprawy wskaźnika CTR.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą: pozycjonowanie Poznań