Ile trwa pozycjonowanie strony internetowej?

Jednym z pierwszych pytań, jakie zadają nam osoby rozważające podjęcie współpracy w zakresie pozycjonowania strony internetowej, jest to, dotyczące czasu potrzebnego na osiągnięcie wysokich pozycji w wyszukiwarce Google. Jednoznacznej odpowiedzi na tak postawione pytanie nie ma, ponieważ to, ile trwa pozycjonowanie strony internetowej, uzależnione jest od wielu czynników. Tym samym nikt nie może zagwarantować, że pozycje witryny znacząco wzrosną po miesiącu, trzech czy sześciu, tym bardziej, jeśli pytanie dotyczy strony, której specjalista SEO jeszcze nie widział i w odniesieniu do której nie przeprowadził audytu. Oczywiście to, że nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi, nie oznacza, że nie istnieje możliwość przedstawienia przybliżonego przedziału czasowego. Można to zrobić po dokonaniu szczegółowej analizy witryny i środowiska wyszukiwarki.

Skuteczne pozycjonowanie stron internetowych

Zanim przejdziemy do omówienia czynników, które mogą mieć wpływ na to, ile trwa pozycjonowanie strony internetowej, spróbujmy zastanowić się, do czego te działania mają doprowadzić. Dla jednych skuteczne pozycjonowanie jest wtedy, gdy strona pojawia się w indeksie, a wcześniej indeksowana nie była. Efektem jest także zmiana pozycji witryny na znacznie wyższą czy zwiększenie liczby wyświetleń strony w SERP ze stu na kilkaset. Najczęściej jako efekt pozycjonowania przyjęło się jednak uznawać „wskoczenie” strony do top 10 na wybrane, powiązane z firmą frazy kluczowe. Taki efekt nie zawsze udaje się osiągnąć w czasie zgodnym z pierwotnymi założeniami. Pamiętajmy, że zwykle im wyższe oczekiwania względem pozycji, tym więcej czasu potrzeba na ich spełnienie, zwłaszcza jeśli przed przystąpieniem do pracy specjalista SEO nie dostrzega zbyt wielu mocnych stron witryny.

Czynniki wpływające na pozycje w Google

Od czego zależą efekty pozycjonowania witryny?

O czynnikach mających wpływ na efekty pozycjonowania strony internetowej można pisać bardzo długo, ponieważ są ich setki. Oczywistym jest jednak, że nie wszystkie w równym stopniu podnoszą wartość witryny, dlatego w swojej codziennej pracy specjaliści SEO skupiają się na tych elementach, które uznaje się za najważniejsze w procesie pozycjonowania. Jeśli są to elementy dotyczące samej strony internetowej, nazywamy je wewnętrznymi.

Należą do nich m.in.

  • wiek domeny i jej historia,
  • stan techniczny witryny,
  • struktura serwisu,
  • jakość treści na stronie.

Ważne jest również to, jakim budżetem dysponuje właściciel witryny, czy zdaje sobie sprawę z konieczności wprowadzania zmian na stronie i wyraża zgodę na ingerencję w opublikowane treści. W procesie pozycjonowania duże znacznie mają także czynniki zewnętrzne, zatem zwracamy uwagę na środowisko algorytmiczne wyszukiwarki i działania konkurencji. Duży wpływ na sposób i czas pozycjonowania witryny ma również branża, w jakiej prowadzony jest biznes oraz jego sezonowość i zasięg (firma lokalna, krajowa, międzynarodowa).

Ile trwa pozycjonowanie strony internetowej? Wybrane czynniki, które mogą mieć wpływ na czas pozycjonowania.

Spróbujmy szerzej omówić kilka spośród przedstawionych wyżej czynników. Jeżeli chodzi o branżę i sezonowość, należy mieć na uwadze, że nie każda firma musi mierzyć się w sieci z równie dużą konkurencją. Jeżeli prowadzimy popularną działalność, musimy zdawać sobie sprawę z dużej rywalizacji o pozycje w wyszukiwarce Google. Działalność niszową wypromować jest łatwiej, a co za tym idzie – mniej czasu potrzeba na osiągnięcie wysokich pozycji. Jeśli jednak działalność ta prowadzona jest sezonowo, pozycjonowanie należy zacząć na tyle wcześnie, by efekty widoczne były tuż przed oraz w trakcie sezonu.

To, ile czasu potrzeba na osiągnięcie wysokich pozycji w wyszukiwarce, uzależnione jest także od wieku domeny oraz jej historii. Uważa się, że strony z długą historią (zmodernizowane, dostosowane do urządzeń mobilnych) mają większe szanse w rankingu stron Google, choć występują od tej reguły wyjątki. Zdarza się, że szybciej osiągniemy efekty w przypadku nowej domeny, aniżeli starej z burzliwą historią, w której występowały epizody związane z użyciem metod Black Hat SEO.

W procesie pozycjonowania spore znaczenie ma także to, do kogo kierujemy ofertę i na jakim obszarze chcemy prowadzić działalność. Jeżeli interesuje nas zasięg lokalny, efekty pozycjonowania mogą pojawić się stosunkowo szybko, bo nawet po trzech miesiącach intensywnych działań. Natomiast firmy, które kierują ofertę do mieszkańców całej Polski, powinny spodziewać się zwiększonej konkurencji, a co za tym idzie – osiągnięcie zamierzonych wyników w krótkim czasie staje się trudniejsze, a często wręcz niemożliwe.

Podsumowanie: po jakim czasie pozycjonowanie strony przyniesie widoczne efekty?

To, ile trwa pozycjonowanie strony, nie jest jednakowe dla każdej witryny. Podczas podpisywania umowy na usługi pozycjonowania, gdy specjalista SEO zna już mocne i słabe strony witryny oraz wie, jakim dysponuje budżetem, padają jednak jakieś terminy. W przypadku stron z dobrą historią i w dobrym stanie technicznym, działających w mało konkurencyjnej branży, efekty pozycjonowania zauważymy po około trzech miesiącach. Im więcej elementów utrudniających osiągnięcie wyników, tym pozycjonowanie witryny będzie trwało dłużej. Tym bardziej że zmiany na stronie wprowadzane są stopniowo, bo tylko wtedy możliwe jest monitorowanie ich skutków i modyfikowanie w taki sposób, by przyniosły jak najlepsze efekty.

Pozycjonowanie nie jest działaniem jednorazowym. To proces, który powinien trwać przez cały czas istnienia witryny – nie tylko po to, by osiągnąć wysokie pozycje w rankingu stron Google, ale przede wszystkim po to, by je utrzymać.

Skontaktuj się ws. pozycjonowania strony internetowej

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą: pozycjonowanie Kraków