Kiedy lepiej postawić na SEO niż reklamę płatną?

Działania marketingowe prowadzone w internecie mają poprawić widoczność marki i ukształtować jej pozytywny wizerunek, a w efekcie doprowadzić do zwiększenia sprzedaży. Firma, która inwestuje w marketing internetowy, oczekuje, że dzięki temu pozyska nowych klientów. Największe efekty w tym zakresie przynoszą działania związane z pozycjonowaniem stron oraz reklamy Google Ads. Które z tych rozwiązań jest bardziej opłacalne? Kiedy postawić na SEO, a w jakich sytuacjach lepiej sprawdzą się kampanie reklamowe Google Ads?

Od czego zależy efektywność działań prowadzonych w sieci?

Zanim przejdziemy do omówienia różnic pomiędzy kampaniami SEO a płatnymi reklamami w wyszukiwarce Google i wskazania, w jakich sytuacjach bardziej opłacalne może być korzystanie z jednej lub drugiej metody, musimy krótko odnieść się do samej strony WWW. Otóż efektywność pozycjonowania i reklam Google Ads w dużej mierze uzależniona jest od jakości wykonania strony internetowej. Jeśli witryna zbyt długo się ładuje, nie jest odpowiednio zabezpieczona, nie jest przyjazna dla użytkownika i nie została dostosowana do urządzeń mobilnych, nie przyniesie firmie wymiernych korzyści. Taka witryna zostanie nisko oceniona zarówno przez użytkowników, jak i roboty wyszukiwarki. Płatne reklamy też na niewiele się zdadzą, bo choć użytkownik kliknie link i rzeczywiście podbije statystyki odwiedzin, to równie szybko zrezygnuje z dalszego pobytu na stronie.

Jakość strony internetowej ma ogromne znaczenie zarówno w przypadku pozycjonowania, jak i płatnych reklam. Jednak patrząc na to z drugiej strony – nawet najlepiej przygotowana witryna internetowa nie zwiększy sprzedaży w sposób znaczący, jeśli nie będzie odpowiednio promowana. W sieci jest mnóstwo świetnie wykonanych serwisów internetowych. Sęk w tym, by się na ich tle jakoś wyróżnić, zwiększyć widoczność strony w wyszukiwarce Google oraz innych miejscach sieci.

Pozycjonowanie stron internetowych

Firmy walczą o wysokie pozycje swoich serwisów w wyszukiwarce Google, ponieważ strony znajdujące się niżej w rankingu, są odwiedzane znacznie rzadziej. Kiedy klient szuka w sieci ofert związanych z danym profilem działalności, otrzymuje długą listę wyników i zazwyczaj korzysta z kilku pierwszych. Jeśli danej strony nie ma na liście albo znajduje się na kolejnych stronach, niewielkie szanse, że użytkownik zdecyduje się ją odwiedzić.

Pozycjonowanie stron w wyszukiwarce Google ma na celu osiągnięcie wysokiej naturalnej pozycji. Organiczne wyniki wyszukiwania nie mają nic wspólnego z linkami sponsorowanymi – pozycja w wyszukiwarce nie jest płatna. Aby ją osiągnąć, należy przygotować witrynę zgodnie ze wskazówkami dla webmasterów i z uwzględnieniem czynników, jakie algorytm Google bierze pod uwagę podczas określania pozycji stron. Ale czy jednorazowe przygotowanie witryny wystarczy? Nie, ponieważ algorytm Google jest często aktualizowany, a konkurencyjne strony również walczą o wysokie pozycje w wyszukiwarce. Oznacza to, że pozycjonowanie stron jest procesem długofalowym, wymagającym sporych nakładów pracy i przynoszącym efekty najwcześniej po kilku miesiącach intensywnych działań. Zupełnie inaczej działają reklamy płatne.

Google Ads – jak to działa?

W przeciwieństwie do pozycjonowania, reklamy Google Ads są płatne. Płaci się za każde kliknięcie reklamy, przy czym nie ma znaczenia, czy wejście na stronę zakończy się sprzedażą. Jeśli treść reklamy nie jest zgodna z tym, co użytkownik zastanie na stronie, może zdarzyć się tak, że budżet zostanie wyklikany, a firmie nie przyniesie to żadnych korzyści. Niemniej, płacąc za reklamę Google, jesteśmy w stanie umieścić link już na pierwszej stronie wyników wyszukiwania (w sekcji linków sponsorowanych tuż nad linkami organicznymi). Przy ustalaniu miejsca płatnych reklam w wyszukiwarce pod uwagę brana jest cena, jaką jesteśmy w stanie zapłacić za kliknięcie. Nie bez znaczenia jest również czynnik jakościowy.

To, jak wiele osób trafi na stronę dzięki kampanii Google Ads, w dużej mierze uzależnione jest od jej budżetu. Liczy się zarówno jego wysokość, jak i sposób rozdysponowania środków. Osoba odpowiedzialna za reklamy płatne, musi sprawdzać, które z nich prowadzą do konwersji. Na takie reklamy warto zwiększyć budżet, jednocześnie pamiętając o poprawieniu reklam, które nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Podobnie wygląda to w przypadku Facebook Ads.

Kiedy lepiej postawić na SEO niż reklamę płatną?

Niektóre strony internetowe promowane są w wielu miejscach sieci, a w wyszukiwarce zarówno za pomocą pozycjonowania, jak i reklam płatnych. Niestety nie wszyscy właściciele stron mogą sobie pozwolić na prowadzenie tak szeroko zakrojonych działań. Niejednokrotnie muszą wybrać, czy przeznaczyć budżet na działania SEO, czy na kampanię Google Ads.

Dla użytkowników sieci bardziej wiarygodne są strony, które widnieją w organicznych wynikach wyszukiwania, choć w tej chwili mniej internautów z premedytacją pomija linki sponsorowane. Tak naprawdę obie metody promowania strony mogą okazać się skuteczne, ale pod warunkiem, że optymalizacja witryny zostanie przeprowadzona poprawnie, a kampanie Google Ads dobrze ustawione. Optymalizacja stron powinna być poprzedzona audytem, który wykaże ewentualne błędy. Dalej konieczne jest wykonanie technicznego SEO, przygotowanie wartościowych treści i linków. Pisanie treści i linkowanie zajmuje sporo czasu, ale systematycznie prowadzone działania już po kilku miesiącach przyniosą widoczne efekty. Z czasem efekty są coraz lepsze, nawet jeśli firma nie zwiększa wydatków na SEO.

Efekty reklam płatnych pojawiają się znacznie szybciej. Dobrze przygotowana kampania pozwoli od razu znaleźć klientów. Niestety dość szybko może okazać się, że dotychczasowy budżet nie zapewnia stałych wzrostów i konieczne będzie jego zwiększenie. Dlatego, oczekując długofalowych efektów, lepiej postawić na SEO niż reklamę płatną. Zwłaszcza jeśli mówimy o branżach, w których nie ma dużej konkurencji (tzw. branże dla SEO). Aczkolwiek specjaliści z branży marketingu internetowego są zgodni, że najlepsze rezultaty osiągają firmy, które równolegle inwestują zarówno w pozycjonowanie, jak i Google Ads.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą: pozycjonowanie Poznań