Na ile fraz pozycjonować stronę internetową?


Pozycjonowanie strony internetowej jest procesem złożonym, w którym najważniejszą rolę gra trafny dobór słów kluczowych. Ważne jest nie tylko, jakie słowa wybierzemy, ale również ile.

Nie da się wprost powiedzieć, na ile fraz pozycjonować stronę internetową. Każda strona jest inna – jedna mniej, druga mocniej rozbudowana. Jedna nowoczesna, przy tym przepełniona unikalną, ciekawą treścią, inna skupiająca się na elementach graficznych i krótkich komunikatach. Nie bez znaczenia jest również branża, w jakiej działa właściciel strony internetowej oraz zakres tej działalności – lokalny, krajowy czy może globalny.

Trudno odpowiedzieć na pytanie, na ile fraz pozycjonować stronę

Czy pozycjonowanie na kilka, mocno konkurencyjnych fraz kluczowych ma sens?

Ma sens, pod warunkiem, że firma nie ma w sieci zbyt dużej konkurencji. Frazy prestiżowe doskonale sprawdzają się w branżach niszowych, choć łatwo zauważyć, że takich jest coraz mniej – w Internecie można obecnie znaleźć niemal wszystko.

Po frazy konkurencyjne warto sięgnąć także wtedy, gdy firmie zależy na szerzeniu świadomości marki. Nie należy się jednak spodziewać, że wysoką pozycję na bardzo konkurencyjną frazę osiągniemy w krótkim czasie.

Na ile fraz pozycjonować stronę? Z powyższego wynika, że raczej nie na trzy czy cztery mocno konkurencyjne, a więc krótkie i ogólne np. kurta męska. Wszak kurtek męskich na różne pory roku znajdziemy niezliczoną liczbę. Skupienie się wyłącznie na tak konkurencyjnej frazie oznacza, że będziemy musieli przeskoczyć w wynikach tysiące, jeśli nie miliony stron pozycjonujących się na tę samą frazę. Będzie to proces czasochłonny i kosztowny. Lepiej zatem działania SEO wesprzeć promując frazy długiego ogona (long tajl).

Pozycjonowanie strony - założenia a efekty

Na ile fraz pozycjonować stronę? Poniekąd zależy to od wielkości asortymentu

Tzw. długi ogon to kilkuwyrazowe, znacznie mniej konkurencyjne frazy kluczowe. Co prawda nie koniecznie generują duży ruch na stronie, ale doskonale odpowiadają na zapytania użytkowników. Dzięki temu na stronę trafiają osoby, które faktycznie są zainteresowane tym, co się na niej znajduje. Pozycjonując się na frazę długiego ogona, witryna ma szansę szybko zająć pozycję w top 10 wyników wyszukiwania. A ile powinno być tych fraz? Teoretycznie im więcej, tym lepiej. Wszystko zależy od tego, jak duży mamy budżet i jak wielki asortyment. Warto rozważyć promowanie fraz, które przynoszą właścicielowi strony czy sklepu najwyższe dochody (np. nazwy czy modele popularnych artykułów).

Frazy konkurencyjne i long tajl – a może połączenie?

Nie ma jasnej odpowiedzi na pytanie, na ile fraz pozycjonować stronę. Dobrze jednak byłoby robić to w sposób przemyślany, wybierając kilka fraz prestiżowych, pomagających zbudować wizerunek marki i ich promocję uznać za inwestycję długofalową. W między czasie warto pozycjonować stronę na frazy mniej konkurencyjne, dające możliwość osiągnięcia szybszych efektów.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą: pozycjonowanie Rzeszów