Najgorsze błędy w budowaniu stron WWW

Strona internetowa jest podstawą istnienia firmy w sieci. Jednak źle wykonana strona WWW nie jest w stanie przyciągnąć i utrzymać zainteresowania klienta na tyle, by zdecydował się na dokładne prześledzenie oferty i skorzystanie z proponowanych usług czy produktów. Właściciele firm nie zdają sobie sprawy, jak wiele tracą, utrzymując źle działające i mało przejrzyste strony pod swoją marką. Czasem wystarczy jednak drobny lifting i strona może zacząć działać poprawnie. Innym razem konieczna jest budowa nowej witryny, bo przy tworzeniu starej popełniono zbyt wiele błędów.

Firmowa strona a wyniki sprzedażowe

Zadaniem firmowej strony internetowej jest pozyskiwanie klientów i generowanie sprzedaży. Strona powinna odpowiadać na potrzeby użytkowników, bo wielu z nich to właśnie w internecie szuka odpowiedzi na nurtujące pytania, a także produktów i usług, które spełnią ich oczekiwania. Oczywiście nie bez wpływu na sprzedaż są działania marketingowe prowadzone w sieci, ale najważniejsze z nich, czyli reklamy w wyszukiwarce Google i pozycjonowanie Google, i tak odsyłają klienta do strony firmowej. To, czy użytkownik pozostanie w tym miejscu, zależy m.in. od budowy serwisu. Warto wiedzieć, jakich błędów powinno się unikać podczas budowy strony WWW, by nie odbierać sobie szansy na sprzedaż.

Błędy w stronach internetowych? Skorzystaj z pomocy specjalistów

Strona internetowa odgrywa niezwykle ważną rolę, zwłaszcza jeśli chodzi o działania promujące markę oraz sprzedaż jej produktów. Warto o tym pamiętać już na etapie projektowania serwisu – tworzenie stron internetowych to zadanie dla specjalistów, którzy wiedzą, jak powinien wyglądać serwis przyjazny użytkownikom i co należy zrobić, by strona zajęła wysoką pozycję w rankingu Google.

Nawet niewielkie błędy popełnione podczas tworzenia stron internetowych mogą blokować możliwość efektywnego promowania witryny w wyszukiwarkach. Ponadto korzystanie ze strony zawierającej błędy nie będzie dla użytkowników przyjemnym doświadczeniem. Nie mogąc szybko dotrzeć do pożądanych informacji, zniechęcą się do dalszego przeglądania witryny. Dlatego tworzenie stron WWW bez pomocy specjalistów z branży, nie jest dobrym pomysłem. Ryzyko popełnienia błędu jest wówczas wysokie, a pamiętajmy, że nawet niewielkie błędy na stronie mogą utrudniać osiąganie oczekiwanych wyników sprzedażowych.

 

Strony internetowe – najgorsze błędy

W sieci można znaleźć mnóstwo tekstów omawiających najczęstsze błędy w projektowaniu i tworzeniu stron internetowych. A które z nich uznaje się za najgorsze? Kiedy budowa stron WWW powinna zostać wstrzymana, a projekt przygotowany od podstaw? Jakie strony internetowe nie mają szans w walce o pozycje w Google?

  1. Nieznajomość potrzeb grupy docelowej

Budowę strony internetowej należy poprzedzić analizą rynkową. Witrynę firmową buduje się w jakimś celu – najczęściej po to, by wypromować markę, zaprezentować ofertę i pozyskać nowych klientów. Dlatego strona powinna być tworzona z myślą o użytkowniku. Oczywiście dobrze, jeśli podoba się właścicielowi, ale najważniejsze jest to, czego oczekują klienci. Zanim przystąpimy do budowy strony, powinniśmy zastanowić się, kim jest klient docelowy, z jakimi problemami się mierzy, jakie ma potrzeby. Strona ma być nie tylko estetyczna, ale przede wszystkim użyteczna.

  1. Trudna w obsłudze nawigacja

Omawiając najgorsze błędy w budowaniu stron, nie sposób pominąć witryn z nieintuicyjnym menu, chaotycznych i przeładowanych. Poruszanie się po takich stronach jest uciążliwe i wywołuje w odbiorcy negatywne odczucia. Tymczasem na stronie powinny panować porządek i harmonia. Nowoczesne rozwiązania są mile widziane, ale pod warunkiem, że rzeczywiście ułatwiają korzystanie z serwisu, a nie zmuszają do walki z wyskakującymi okienkami, szukania i analizowania skomplikowanego menu czy przewijania w nieskończoność. Użytkownik powinien dotrzeć do pożądanej informacji maksymalnie w trzech krokach, w przeciwnym razie zacznie się niecierpliwić.

  1. Strona niedostosowana do potrzeb SEO

Budując stronę internetową, należy skupić się na użytkowniku, co nie oznacza, że kwestię SEO można potraktować po macoszemu. Prawdą jest, że strony przyjazne użytkownikom są również dobrze postrzegane przez roboty wyszukiwarki, ale niektóre elementy witryny wymagają dopracowania. Jeśli budując witrynę internetową, nie zwrócimy uwagi na czynniki rankingowe Google, pozycjonowanie strony w przyszłości może być bardzo trudne. Tymczasem bez dobrej widoczności w Google dotarcie do dużej grupy użytkowników jest zadaniem niełatwym.

  1. Strony internetowe bez certyfikatów SSL

W przypadku stron firmowych, które zachęcają do kontaktu poprzez wypełnienie formularza i pozostawienie danych, zabezpieczenie w formie certyfikatu SSL jest konieczne. Oczywiście dotyczy to również stron zakupowych. Uruchamiając serwis, który nie zapewnia użytkownikowi odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa, popełniamy ogromny błąd. Nie tylko narażamy zarówno siebie, jak i klientów na nieprzyjemności spowodowane wyciekiem danych, ale zniechęcamy kolejnych użytkowników do korzystania ze strony. Nowe osoby niechętnie spędzają czas na niezabezpieczonej witrynie.

 

Błędy w stronach internetowych wpływają negatywnie na współczynnik konwersji strony, wizerunek firmy, jak i samą sprzedaż. Dlatego tworzenie stron WWW to zadanie dla specjalistów, którzy wiedzą, jak przygotować nowoczesne i profesjonalne serwisy firmowe.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą: SEO Zielona Góra