Tworzenie stron WWW – o jakich elementach należy pamiętać?

Dobrze prezentująca się strona internetowa to dzisiaj w zasadzie podstawa dla działania każdej firmy, niezależnie od jej wielkości. Niemal każdy biznes, każda marka bez względu na branżę, znajdzie swoich klientów w sieci.

Jednak czy stworzenie strony www jest zadaniem łatwym, czy strony www powstają w kilka chwil? Wystarczy wybrać kolorystykę, jakiś szablon, wrzucić na serwer i gotowe? Zdecydowanie jest to zagadnienie i działanie ze spektrum marketingu online o wiele bardziej skomplikowane wymagające często od twórców wiedzy z wielu dziedzin – od psychologii, przez statystykę, znajomość panujących obecnie trendów, grafikę po programowanie.

Budowanie stron WWW – powierz to profesjonalistom!

Zobaczmy, o czym nie można zapomnieć podczas całego procesu budowania strony www, jakie elementy muszą być uwzględnione od samego początku do końca tworzenia.

#1 Niech powstanie strategia strony internetowej

Zacząć warto od tego, w jaki sposób marka powinna komunikować się z odbiorcami. Istotne pod kątem dalszego tworzenia strony www będzie także określenie wartości, jakie będzie reprezentować firma, nie bez znaczenia pozostają skojarzenia, jakie ma wywoływać wśród odbiorców zaraz po zetknięciu się z nią w sieci. W praktyce oznacza to, że jeśli marka ma maksymalnie skracać dystans do klienta, ma być blisko użytkownika, wzbudzać zaufanie, to strategia powinna to uwzględniać i determinować dalsze kroki prowadzące do stworzenia strony www.

#2 Określ swoich odbiorców – oni będą odwiedzać stronę WWW firmy

Choć na drugim miejscu w zestawieniu, określenie odbiorców jest równie ważnym punktem na drodze do perfekcyjnie zaprojektowanej strony internetowej. Warto pamiętać o jednej zasadzie, która uzasadniania ten element tworzenia strony, mianowicie o tym, by na siłę nie próbować dotrzeć z ofertą do wszystkich Rodzi się wówczas spora obawa o to, że niedostatecznie dobrze zadbamy o tych, którzy realnie zainteresowani są propozycją firmy, a ci, o których dodatkowo zabiegamy i tak się nie zainteresują. Sytuacja odwrotna do win-win. Poznanie grupy docelowej, pozwoli wykreować komunikację dla niej interesującą. Jak to zrobić? Warto opracować odpowiednie segmenty odbiorców – np. zacząć od grupy „mężczyźni” i zgłębiając się określić segment typu „amatorzy motoryzacji”, „gadżeciarze” czy „zapaleni wędkarze”. Nie zapominając przy tym, że twój biznes może odpowiadać na potrzeby wielu grup.

Tworzenie stron WWW - o jakich elementach należy pamiętać?

Jedną z technik lepszego poznania grupy docelowej, która dzisiaj jest niezwykle popularna, jest tworzenie tzw. person. Tzn. zbudowanie profilu osoby o prawdziwym zarysie, z imieniem i nazwiskiem, statucie materialnym, zainteresowaniami, etc. To pozwala jeszcze lepiej wczuć się w potrzeby potencjalnych klientów, zrozumieć ich postrzeganie.

#3 Nie zapominaj o celu strony internetowej firmy

Tych może być wiele. Z jednej strony wydawałoby się, że najważniejszym i jedynym celem jest skuteczne pozyskiwanie klientów z sieci i w rezultacie zwiększanie wyników finansowych firmy, z drugiej zaś strony tych celów może być znacznie więcej. Celem dla strony www może być to, że użytkownik pobierze e-book, zapisze się na newsletter, założy konto, skontaktuje się z konsultantem czy poleci produkt na swoim profilu w social mediach.

Nie można więc pomijać tego, że strona www może pełnić wiele funkcji, może mieć różne cele. Tym bardziej że takie podstrony jak te z kontaktem czy kartą produktową spełniają nieco inne zadanie.

#4 Struktura, nawigacja i makieta strony internetowej

Jeśli chodzi o strukturę, to warto zacząć od przygotowania pełnej listy z informacjami, a także elementami, które powinny znaleźć się na docelowej stronie www. Te będą stanowić clue całej witryny. Taka praktyka ma doprowadzić nas do opracowania mapy strony, poprzez odpowiednie pogrupowanie tych informacji i elementów, co będzie swoistym spisem treści dla całej strony.


Potrzebujesz więcej informacji na temat budowy stron WWW? Szukasz profesjonalistów?
Skontaktuj się z nami! Przygotujemy odpowiedni projekt od A do Z:     KONTAKT >> 


Przygotowana struktura prowadzić ma do stworzenia nawigacji, dzięki której użytkownik będzie poruszał się po stronie intuicyjnie i sprawnie odnajdzie informacje, których poszukuje. Nie jest to łatwe zadanie i warto zwrócić się ze swoimi pomysłami bezpośrednio do użytkowników. Strona ma być prosta w odbiorze, nieutrudniająca poruszania się po niej.

Jeśli już mamy za sobą przygotowanie struktury i przemyślaną nawigację kolejnym wartym wykonania działaniem jest przygotowanie makiety. To nic innego jak robocza wersja docelowej strony www, jej szkic, pozbawiony na tym etapie elementów graficznych i właściwej warstwy tekstowej. Daje wyobrażenie o tym, jak będzie prezentować się gotowa witryna. Makieta pozwala wyeliminować na wczesnym etapie realizacji projektu mniej intuicyjne jej elementy, takie jak np. to czy przycisk powinien być z prawej, czy z lewej strony. Na makiecie podjęcie decyzji o właściwym położeniu przycisku przyjdzie łatwiej.

#5 Warstwa tekstowa na stronie internetowej

To jeden z podstawowych elementów każdej strony internetowej. Teksty powinny być możliwie najwyższej jakości z uwzględnieniem zarówno użytkowników, jak i robotów Google`a, które premiują stronę w wyszukiwarce m.in. na podstawie tego, jaką wartość prezentuje tekst. Starajmy się być autentyczni. Nie kopiujmy utartych tekstów w stylu – „Mamy wieloletnie doświadczenie”, „nasza praca to nasza pasja”, tym bardziej nie próbujmy wyróżnić się zwrotem „jesteśmy profesjonalni”. Opowiedzmy o marce, drodze, która zaprowadziła nas do własnej firmy itd. Skorzystajmy z narzędzia, jakim jest storytelling opowiadając własną historię, która zadziała na wyobraźnię, skróci dystans pomiędzy marką a użytkownikiem.

Nie zalewaj jednak strony internetowej bryłą tekstu pozbawianą żadnej edycji. Popracuj nad składem tekstu, interlinią, rozmiarem czcionki czy szerokością wiersza. Nie stosuj justowania, to może się przełożyć na nieczytelność tekstu odbieranego na różnych urządzeniach i stosuj grafikę, która wzbogaci przekaz tekstowy. Niech nie zabraknie filmików, wykresów, ikon, infografik, etc.

#6 Szybkość strony www

Jeśli już strona funkcjonuje w sieci, konieczne będzie zweryfikowanie jej szybkości. Dziś Google przykłada to tego elementu bardzo dużą wagę i kieruje się tym wskaźnikiem, tworząc swój ranking.

To zaledwie kilka składowych elementów, które są bardzo istotne przy tworzeniu strony internetowej. Są jeszcze inne kwestie, o których nie warto zapominać. Liczą się także wskaźniki zaufania, budowanie społeczności wokół marki, ale i dobry serwer czy strona perfekcyjnie dostosowana pod ruch mobilny.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą: pozycjonowanie Rzeszów