Pięć pytań do, czyli jak wybrać firmę SEO?


jak wybrac agencje seoZdecydowałeś się na promowanie swojej strony w internecie? Świetnie! Wybrałeś właśnie jeden z najlepszych i relatywnie najtańszych sposobów na reklamę. Teraz pozostaje tylko wybrać firmę, której zlecisz pozycjonowanie. I tutaj zaczynają się schody, bo dla kogoś, kto nie miał do czynienia z tą branżą, wybór agencji SEO, to nie lada wyzwanie.

Każda agencja opisuje siebie jako skuteczną, najlepszą, najszybszą… itd., itp., ale jak to zweryfikować? W sieci znajdujesz mnóstwo rozgoryczonych wypowiedzi o tym, jak ktoś stracił na pozycjonowaniu, bo… „agencja” zaszkodziła jego stronie lub też mydliła mu oczy biorąc pieniądze za „nicnierobienie”. Jak więc nie dać się oszukać nierzetelnej firmie? Najlepiej byłoby, gdybyś posiadł wiedzę o SEO, ale przecież Ty zajmujesz się prowadzeniem swojego biznesu, a nie zgłębianiem wiedzy o pozycjonowaniu, prawda?

Jest jednak kilka rzeczy, które pozwolą Ci już przy pierwszej rozmowie wyeliminować firmę, którą interesują Twoje pieniądze, nie Twoje wzrosty w rankingach i konwersje sprzedaży;)

O co zapytać agencję SEO?

1 Jaki macie pomysł na promowanie mojej firmy?

Czy tworzą indywidualną strategię dla Twojego biznesu, dopytują o szczegóły Twojej działności? Jeśli firma zasłania się tajemnicą zawodową albo obiecuje szybkie wyniki, nie chcąc ujawnić sposobów, w jaki pracuje – lepiej zrezygnuj. Dużo lepszą opcją jest poczekać na efekty parę tygodni, niż mieć stronę, która po miesiącu w topie dostała bana.

2 Gdzie mogę sprawdzić pozycje mojej strony?

Jeśli w odpowiedzi uzyskujesz propozycję dostępu do monitora pozycji stworzonego przez samą firmę, lepiej się dobrze zastanów. Znane są przypadki agencji, które przekłamywały pozycje klientów w swoich autorskich narzędziach. Poszukaj firmy, która oferuje dostęp do niezależnego monitoringu pozycji.

3 Jak będą raportowane działania SEO?

Całe SEO już od dawna nie polega tylko i wyłącznie na zdobyciu pozycji w Top 10. Co, jeśli wybrana fraza jest na pierwszym miejscu, a okazuje się, że nie przynosi konwersji? Dobra agencja SEO pokaże Ci nie tylko same pozycje, ale także liczbę wejść na Twoją stronę. Nie będą też robili najmniejszego problemu, jeśli poprosisz o szczegółowy raport wykonanych prac. Przecież chcesz wiedzieć, za co płacisz.

Raporty powinieneś dostawać raz w miesiącu oraz na życzenie zestawienia z poprzednich miesięcy i/lub lat z działań i ruchu na stronie. Raporty z krótkich okresów czasu są niemiarodajne i tak na prawdę niczego nie pokazują.

Otrzymując w raporcie przeróżne tabele z ogromem danych, Twoja agencja chętnie także wyjaśni, co te dane oznaczają. Jeśli mają kłopot z wyjaśnieniem podstawowych parametrów… pomyśl o zmianie agencji.

4 Czy zajmujecie się tylko SEO, czy oferujecie także tworzenie stron, administracją serwisów, prowadzenie social mediów (itd., itp.).

Jak wcześniej wspominałam, pozycjonowanie dawno wyszło poza obszar samego link-buldingu. Dziś, to cały proces, w który włączone są działania z zakresu content marketingu czy Social Media. Coraz więcej klientów oczekuje także, że wybrana przez nich agencja zajmie się również wyglądem i rozbudową serwisu wraz z jego bieżącą aktualizacją. Dobre agencje rozumieją potrzeby klienta i dostosowują swoją ofertę do potrzeb rynku, natomiast jednozadaniowe firmy… nie zawsze:)

5 Co to jest Pingwin i Panda?

Poświęć chwilę na sprawdzenie, za co odpowiadają te dwa najpopularniejsze algorytmy Google, jakie zmiany ostatnio w nich zaszły i zapytaj o nie w trakcie rozmowy z pracownikiem agencji. Jeśli ma kłopot z odpowiedzią, najlepiej od razu podziękuj za rozmowę.

Owocnych poszukiwań!

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą: SEO Katowice