Prosta strona internetowa a potrzeby użytkowników


Czy bardzo prosta strona internetowa może w pełni zaspokoić potrzeby użytkowników? Niewątpliwie strony tego typu mają wiele zalet, ale czy sprawdzą się w każdej branży?

Strony internetowe tworzymy po to, by zaistnieć w sieci. Nie tylko zaistnieć, ale też wyróżnić się na tle konkurencji. Chcemy w ciekawy sposób zaprezentować swoją ofertę i zachęcić do skorzystania z niej. Użytkownicy szukają informacji, a więc treść jest najważniejsza. Nie wolno jednak zapominać o wyglądzie strony internetowej, a także innych, istotnych z punktu widzenia użytkownika elementach, takich jak intuicyjny interfejs czy krótki czas ładowania elementów witryny. Najszybciej ładują się strony nieprzekombinowane, proste. Modna obecnie prosta strona internetowa (styl flat design) posiada szereg zalet, ale czy sprawdzi się w każdej sytuacji?

Projektowanie stron internetowych

Prosta strona internetowa – zalety, cechy charakterystyczne

Konkretne treści, zrozumiały przekaz

Współcześni internauci spędzają w sieci długie godziny, mimo to zwykle nie mają czasu na mozolne wyszukiwanie potrzebnych informacji. Nie chcą zagłębiać się w długie artykuły, chyba że wcześniej nabiorą przekonania, że ten właśnie artykuł odpowie na ich pytania. Prosta strona internetowa zawiera konkretne, wartościowe treści, podane w przystępnej formie. Elementy dodatkowe nie rozpraszają uwagi użytkownika. Minimalistyczny styl powoduje, że internauta szybko odnajduje to, czego na stronie szuka.

Czytelność

Prosta strona internetowa nie zawiera zbędnych elementów, przez co jest czytelna. Na tę czytelność wpływa również użycie ograniczonej liczby fontów, zwykle zaledwie dwóch. Popularny, prosty rodzaj czcionki występuje w tekście „zwykłym”, inny jest stosowany w nagłówkach.

Wyraziste barwy

Strony tego typu lubią wyraziste barwy, które niejako prowadzą wzrok użytkownika. Raczej rezygnuje się z użycia wielu odcieni jednego koloru, a stosuje kilka kontrastowych barw. Odpowiednie łączenie kolorów to sztuka, a flat design doskonale ją opanował.

Flat design lubi wyraziste barwy

Symbole graficzne

Użytkownicy lubią symbole graficzne. W wielu przypadkach zastępują one tekst i znacznie szybciej kierują użytkownika w odpowiednie miejsce. Prosta strona internetowa często jest uzupełniania poprzez przejrzyste, przyjemne dla oka grafiki. Dzięki nim możliwe jest ograniczenie ilości tekstu na stronie. Niekiedy prosty symbol może wyrazić więcej niż kilka słów.

Łatwość dokonywania zmian w obrębie strony

Niewielka liczba elementów powoduje, że wprowadzanie zmian w obrębie strony przebiega znacznie szybciej, aniżeli w przypadku witryn o skomplikowanej budowie i wyglądzie. Znacznie łatwiej jest wychwycić błąd i dotrzeć do jego źródła. Poprawek dokonuje się sprawnie – nie potrzeba wiele czasu, by wprowadzić znaczną ich ilość.

Łatwość skalowania na smartfonach i tabletach

Prosta strona internetowa jest wyjątkowo lubiana przez użytkowników mobilnych. Dzięki nieskomplikowanej budowie i wykorzystaniu siatek łatwo się skaluje. Elementy poprawnie wyświetlają się na każdym urządzeniu, niezależnie od jego rozmiarów. Niewielka ich liczba powoduje, że przeglądanie strony nie jest dla użytkownika mobilnego męczące.

Prosta strona internetowa łatwo się skaluje

Prosta strona internetowa – czy to rozwiązanie dla każdego?

Tego typu strony internetowe spotkać można w każdej branży, ale nie w równie dużej liczbie. Jeśli biznes nie wymaga zamieszczania dużej liczby grafik, tabelek, opisów, itd., a właścicielowi witryny zależy na przekazaniu podstawowych informacji, ceni prostotę i minimalizm, to prosta strona internetowa sprawdzi się doskonale. Sklepy internetowe, które często bombardują klienta okienkami typu pop up i dużą ilością informacji, niekoniecznie są zainteresowane stylem flat design. Podobnie te, publikujące treści dla bardzo młodych, aktywnych użytkowników. A przecież projektując stronę internetową zawsze powinniśmy mieć na uwadze potrzeby odwiedzających.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą: SEO Radom