Reklamy, dla których nie ma miejsca w Google AdWords


W ramach sieci reklamowej Google AdWords możliwe jest promowanie rozmaitych produktów i usług. Są jednak takie reklamy, dla których w AdWords nie ma miejsca.

Popularność systemu reklamowego Google cały czas rośnie. Coraz więcej przedsiębiorców zauważa, że prowadzenie kampanii AdWords to szybki sposób na dotarcie z reklamą do szerokiego grona odbiorców. Zdecydowanie szybszy niż pozycjonowanie strony internetowej, choć najlepiej sprawdza się połączenie obu tych metod.

Firma Google dzieli produkty i usługi na takie, których promocja w ramach sieci AdWords jest dozwolona, w pewnym stopniu ograniczona bądź całkowicie zabroniona. W dużym mierze wynika to z przepisów prawa obowiązujących w danym państwie, ale sieć reklamowa Google Adwords ma także własne, wewnętrzne zasady, które jasno mówią czego w internecie reklamować nie można.

Ustawianie kampanii Google AdWords

Treści, których promowanie w ramach Google AdWords jest ograniczone

Zanim przejdziemy do omówienia reklam, które są w sieci reklamowej Google całkowicie zakazane, skupmy się na treściach, które teoretycznie można promować, ale pod pewnymi warunkami. Należą do nich treści o zabarwieniu erotycznym. O ile reklamowanie treści pornograficznych jest kategorycznie zabronione, o tyle reklamy akcesoriów lub bielizny erotycznej mogą się w AdWords pojawić. To samo dotyczy portali randkowych, które koncentrują się na kojarzeniu par i nie wzbudzają gorszących reakcji. Oczywiście żadna reklama ani strona, do której taka reklama kieruje, nie może zawierać zdjęć ukazujących czynności seksualne.

Jeżeli chodzi o polskie prawo, zabronione jest reklamowanie w sieci firm zajmujących się hazardem. Dotyczy to zarówno stron internetowych kasyn działających na terenie Polski, jak i stronek promujących internetowe gry hazardowe. Podobne obostrzenia dotyczą napojów alkoholowych, mimo że Google AdWords nie zabrania reklamowania alkoholu w ogóle, a jedynie w państwach, w których mówi o tym lokalne prawo.

Google ostrożnie podchodzi również do tematu reklamowania leków, suplementów diety oraz usług medycznych, w tym zabiegów medycyny estetycznej. W Polsce reklamować mogą się ci producenci leków, którzy wcześniej otrzymali od Google stosowny certyfikat.

Lokalne prawo a reklamy Google Adwords

Czego nie wolno reklamować w sieci Google AdWords?

Na pewno w Google AdWords nie wolno promować treści nawołujących do nienawiści, treści rasistowskich, dyskryminujących daną grupę społeczną. Nie wolno również reklamować produktów powszechnie uznawanych za niebezpieczne, np. broni palnej, materiałów wybuchowych, fajerwerków, gazu pieprzowego itp. Google AdWords zabrania także reklamowania produktów niebezpiecznych dla zdrowia, takich jak wyroby tytoniowe.

Kolejną grupę produktów objętych zakazem stanowią podróbki, czyli produkty, których znak towarowy/logo jest tożsamy ze znakiem towarowym innego produktu albo częściowo z nim zbieżny. Google nie chce promować nieuczciwych sprzedawców ani żadnych usług, które celowo wprowadzają użytkowników internetu w błąd. Na pewno w sieci nie wyświetli się też reklama, która kieruje do strony, na której znajduje się złośliwe oprogramowanie ani takiej, na której nastąpi automatyczne pobieranie pliku.

W uzasadnionych przypadkach Google może też zablokować reklamy kierujące do stron mało przyjaznych dla użytkownika (zobacz 8 elementów strony przyjaznej klientom). Będą to witryny, na których jest niewiele przydatnych treści, a jednocześnie poruszanie się po nich jest znacznie utrudnione ze względu na dużą ilość banerów, wyskakujących okienek czy innych uciążliwych elementów.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą: pozycjonowanie Opole