Sklep internetowy a sekcja FAQ


Sekcja FAQ, czyli innymi słowy zbiór najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi na owe pytania, może znacznie zaoszczędzić czas zarówno klientów, jak i właścicieli sklepu internetowego.

Istnieje wiele czynników mających wpływ na decyzje zakupowe klienta. Jednym z najważniejszych jest zdobyte zaufanie, poczucie bezpieczeństwa. Zapewnia je m.in. sekcja FAQ, której zawartość w prosty sposób wyjaśnia najczęściej pojawiające się problemy. Klient może szybko znaleźć odpowiedź na nurtującego go pytanie. Jeżeli takowej odpowiedzi nie znajduje, zmuszony jest wysyłać indywidualne zapytanie i oczekiwać na odpowiedź. W wielu przypadkach rezygnuje z zakupów i opuszcza stronę.

Sklep bez sekcji FAQ oczywiście może istnieć i generować spore zyski, ale tylko pod warunkiem, że posiada niezwykle intuicyjne menu, podstrony z dużą ilością treści, dokładnie objaśniającej różnorakie zagadnienia oraz jego właściciel lub inna zatrudniona do tego osoba, błyskawicznie odpowiada na zapytania klientów. Jeśli tak nie jest, sekcja FAQ musi znaleźć się na stronie.

Sekcja FAQ w sklepie internetowym

Dlaczego sekcja FAQ powinna znaleźć się na stronie e-sklepu?

Oszczędza czas klienta i osób obsługujących e-sklep

Klient przegląda sekcję FAQ i znajduje tam odpowiedzi na pytania, które wcześniej zadali inni użytkownicy i które pojawiają się najczęściej. Skoro najczęściej, to najpewniej rozwiązanie jego problemu również się tam znajduje. FAQ stanowi zatem sporą oszczędność czasu – nie ma potrzeby wysyłania zapytania i oczekiwania na odpowiedź. Obsługa e-sklepu także oszczędza czas, gdyż nie musi odpowiadać na setki takich samych e-maili, a nawet jeśli takowe się trafią, może odesłać do odpowiedniego punktu sekcji FAQ.

Kształtuje pozytywny wizerunek firmy

Sekcja FAQ pomaga zyskać zaufanie klientów, wyzwala pozytywne odczucia. Klient czuje się dobrze poinformowany i bezpieczny. Ma poczucie, że firma zna jego potrzeby i umie na nie odpowiadać. Ponadto sekcja FAQ, obok bloga firmowego, pomaga budować pozycję eksperta w branży. Ważne jednak, by odpowiedzi na pytania miały przejrzystą formę, a język użyty do ich napisania był prosty i zrozumiały.

Pomaga tworzyć system linków wewnętrznych

To istotne zarówno z punktu widzenia klientów sklepu internetowego, jak i robotów wyszukiwarki Google. Odpowiedzi na pytania w sekcji FAQ często nawiązują do punktów regulaminu e-sklepu czy warunków gwarancji, mogą więc bezpośrednio do nich odsyłać. Linkowanie wewnętrzne, podobnie jak słowa kluczowe i trafne odpowiedzi na pytania użytkowników sprawiają, że roboty Google mogą uznać stronę za wartościową, dzięki czemu jej pozycja w rankingu wyszukiwarki wzrośnie.

Więcej o pozycjonowaniu sklepu internetowego przeczytasz tutaj.

Zakupy w sklepie internetowym

Jak powinna wyglądać sekcja FAQ w sklepie internetowym?

Sekcja FAQ składa się z pytań i odpowiedzi. Dobrze, by odpowiedzi na pytania najczęstsze pojawiały się w pierwszej kolejności, dzięki czemu oszczędność czasu użytkowników będzie jeszcze większa. Odpowiedzi powinny być konkretne. Staramy się nie używać skomplikowanego języka i niezrozumiałych terminów. Żaden użytkownik nie powinien mieć problemu z przyswojeniem wiedzy, jaką chcemy mu przekazać. A skąd czerpać pomysły na pytania do FAQ? Część nasuwających się pytań możemy opracować samodzielnie, inne podejrzeć u konkurencji, a jeszcze inne znajdziemy w skrzynce odbiorczej e-sklepu.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą: pozycjonowanie Gorzów Wielkopolski