Większość użytkowników Internetu, korzystająca z tradycyjnych urządzeń desktopowych, prawdopodobnie nie zauważyła ostatniej zmiany w wyszukiwarce Google. Wyjątkiem mogą być użytkownicy mobilni.
Mowa o usłudze Google Instant Search. Została wprowadzona w 2010 roku, a jej celem było skrócenie czasu wyszukiwania pożądanej informacji. Dzięki dynamicznemu wyszukiwaniu użytkownik miał zaoszczędzić od 2 do 5 sekund cennego czasu. Zatem, dlaczego firma Google zdecydowała się wyłączyć tę usługę?
Więcej o funkcji Google Instant Search
Dzięki Google Instant Search użytkownik mógł błyskawicznie dotrzeć do szukanej informacji – przynajmniej takie było założenie. Rezultaty wyszukiwania pojawiały się już w trakcie wpisywania frazy, a każdy kolejny znak zmieniał ich wygląd. Wyszukiwarka próbowała odgadnąć, czego szuka użytkownik i podsuwała gotowe odpowiedzi, zanim ten zdołał zadać pytanie. Czy rozwiązanie było przydatne? Skoro funkcjonowało przez siedem lat, najpewniej było. Z czasem okazało się jednak, że użyteczność narzędzia gwałtownie spada.
Co się zmieniło?
Usługa została wyłączona i obecnie wyszukiwarka nie wyświetla żadnych rezultatów. Co prawda nadal próbuje odgadnąć, czego użytkownik szuka, ale robi to w znacznie mniejszym zakresie, czyli wyświetlając podpowiedzi fraz tuż poniżej okienka, w które wpisujemy zapytanie. Rezultaty wyszukiwania pojawiają się dopiero po wybraniu którejś z podpowiedzi bądź zatwierdzeniu wpisanej frazy przy pomocy klawiatury.
Dlaczego usługa Google Instant Search została wyłączona?
Google utrzymuje, że rezygnacja z usługi była podyktowana troską o użytkowników mobilnych, których nieustannie przybywa. O ile Google Instant Search spełniało swoją rolę na urządzeniach tradycyjnych, takich jak komputer czy laptop, o tyle wyświetlanie rozbudowanych rezultatów wyszukiwania na małych ekranach urządzeń mobilnych było mocno irytujące. Rezultaty zajmowały zbyt dużą część ekranu. Gigant z Mountain View utrzymuje, że obecnie ponad połowa zapytań w wyszukiwarce Google pochodzi ze smartfonów i tabletów. Dlatego też podjęto decyzję o całkowitej rezygnacji z usługi. Pozostało jedynie dynamiczne uzupełnianie fraz, które jest bardzo przydatne dla użytkowników obu typów.
Użytkownicy nie zauważyli zmian
Spora grupa użytkowników w ogóle nie zauważyła zmian w wyszukiwarce Google. Część zrezygnowała z Google Instant Search jakiś czas temu (można było samodzielnie wyłączyć usługę). Zmiana zauważalna jest dla użytkowników mobilnych, którym rezultaty wyszukiwania już nie przysłaniają całego ekranu.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą: SEO Szczecin