Wdrożenie Mobile First Index


Kilka dni temu na oficjalnym blogu Google pojawiła się informacja o zmianie sposobu indeksowania stron internetowych i wprowadzeniu zasady Mobile First Index.

Na tę informację czekaliśmy od dawna. Mobile First Index to ważny w branży SEO temat, dlatego poświęciliśmy mu dotychczas kilka wpisów (zobacz tutaj i tutaj). Informowaliśmy m.in. o tym, jak przygotować się na zmiany. Ci, którzy przygotować się jeszcze nie zdążyli, powinni jak najszybciej zabrać się do pracy.

Mobile First Index nie obejmie od razu wszystkich witryn, bowiem tak duża zmiana musi być rozłożona w czasie. Niemniej jednak, przed zmianami nie da się już ustrzec, dlatego nie pozostaje nic innego, jak dostosowanie witryn do potrzeb użytkowników mobilnych.

Mobile First Index – informacja na blogu Google

Wszyscy, którzy uważnie śledzą treści publikowane na oficjalnym blogu Google, o starcie Mobile First Index dowiedzieli się 26 marca. Wtedy bowiem gigant z Mountain View ogłosił, że po ponad roku prac nad aktualizacją rozpoczyna indeksację według zasady Mobile First. Co to oznacza w praktyce?

Dotychczas domyślną stroną, jaką odwiedzał robot Google, była wersja tradycyjna, przeznaczona na komputery. Teraz zasada ta ulega zmianie – robot Google rozpoczyna indeksację od wersji mobilnej. Jeżeli takowej nie ma, odwiedza desktopową. Oznacza to, że wersja desktopowa wciąż będzie uwzględniana w indeksie, bowiem Google nie wprowadza osobnego indeksu dla stron mobilnych.

Z powyższego wynika, że brak strony mobilnej, albo jej powolne działanie może negatywnie wpłynąć na pozycję strony w Google, ale jeśli wersja desktopowa jest bliska doskonałości, wciąż będzie wyświetlana w czołówce wyników wyszukiwania. Istnienie wersji mobilnej jest bowiem jednym z kluczowych czynników rankingowych, ale z pewnością nie jedynym.

Jednocześnie Google podkreśla, że indeks mobilny jest formą porządkowania zasobów, a nie czynnikiem rankingowym samym w sobie.

Wdrożenie Mobile First Index

Informacja o indeksacji strony z uwzględnieniem Mobile First Index

Zmiana będzie wdrażana stopniowo, a właściciele stron, które będą indeksowane i klasyfikowane według nowej zasady szybko się o tym dowiedzą. Google zapewnia, że otrzymają stosowany komunikat w Google Search Console.

Strony responsywne a wersje mobilne

Dla tych, którzy z powodu Mobile First Index martwią się o przyszłe pozycje swoich witryn, firma Google przygotowała niewielki poradnik. Warto, by zapoznali się z nim wszyscy właściciele witryn internetowych, może z wyjątkiem właścicieli stron responsywnych. Ci ostatni nie muszą bowiem robić nic – ich strony są przyjazne dla użytkowników urządzeń mobilnych.

Do porad Google powinni się zastosować ci, którzy posiadają jedynie wersję mobilną, zazwyczaj okrojoną w stosunku do desktopowej, albo też nie posiadają jej wcale. Należy to zrobić nie tylko ze względu na poczynania robotów Google, ale przede wszystkim ze względu na użytkowników mobilnych.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą: SEO Wrocław