20 urodziny Google i „mała” aktualizacja algorytmu


Wyszukiwarka Google jest niewątpliwie flagowym produktem giganta z Mountain View. 27.09. obchodziła swoje dwudzieste urodziny.

W przeciągu minionych dwudziestu lat internet zmienił się tak bardzo, że nie sposób tego opisać. Wyszukiwarka Google, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom użytkowników, przechodziła liczne przeobrażenia, aż dotarliśmy do punktu, w  którym jesteśmy dzisiaj. Wyszukiwarka dawno przestała być jedynie katalogiem stron internetowych, a stała się miejscem, w którym możemy znaleźć gotowe odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Wiele osób oczekuje, że będą to odpowiedzi nie tylko zgodne z prawdą, ale też konkretne, użyteczne i udzielone w trybie natychmiastowym.

Obecnie coraz częściej udaje się uzyskać takie odpowiedzi i wydaje się, że w przyszłości będzie to jeszcze łatwiejsze. Trudno jednak przewidzieć, jak zmieni się wyszukiwarka w przeciągu kolejnych dwudziestu lat. W cyfrowym świecie to niemal cała wieczność. Możemy się jednak spodziewać, że niemały wkład w funkcjonowanie wyszukiwarki będzie mieć sztuczna inteligencja, nad której udoskonaleniem i wdrażaniem firma Google nieustannie pracuje.

Wyszukiwarka Google kiedyś i dziś

Pierwszy raz z wyszukiwarki Google można było skorzystać 27.09.1998 roku. Pomysłodawcami projektu byli doktoranci Uniwersytetu Stanforda: Amerykanin Larry Page i Rosjanin Siergiej Brin, którzy na początku września 1998 roku założyli firmę o tej samej nazwie. Wyszukiwarka szybko zyskała popularność, a z biegiem lat nie tylko zmieniła swój wygląd, ale także poszerzyła zakres oferowanych usług.

Wyszukiwarka stanowiła początkowo katalog stron internetowych. Dziś jest genialną machiną, której zadaniem jest skatalogowanie światowych zasobów informacji, a następnie uczynienie ich powszechnie dostępnymi i użytecznymi. Mimo obecności wielu zaawansowanych funkcji, wyszukiwarka Google pozostaje narzędziem niezwykle łatwym w obsłudze. Za to także cenią ją użytkownicy z całego świata.

20 urodziny Google

Plany dotyczące wyszukiwarki

Trudno przewidzieć jak mocno wyszukiwarka zmieni się w przeciągu kolejnych lat. Firma Google snuje jednak pewne plany. O niektórych mówi głośno, inne stara się utrzymać w tajemnicy. Na pewno głośno mówi się o rozwoju wspomnianej już wyżej sztucznej inteligencji. Z tym wiąże się z koeli doskonalenie wyszukiwania kontekstowego i tworzenie jeszcze bardziej spersonalizowanych wyników.

„Mała” aktualizacja algorytmu Google

27 września, czyli dokładnie w dniu dwudziestych urodzin wyszukiwarki Google, wiele osób zauważyło znaczące wahania pozycji SERP. Podejrzewano, że wahania mogły być spowodowane aktualizacją algorytmu. Nic w tym dziwnego, bowiem algorytm wyszukiwarki jest cały czas udoskonalany – wszystko po to, by użytkownik mógł otrzymać jak najlepsze wyniki wyszukiwania.

Okazuje się, że tego dnia rzeczywiście doszło do „małej” aktualizacji. Pracownik Google, Danny Sullivan, dwa dni później potwierdził ten fakt na Twitterze. Nie napisał jednak, czego konkretnie dotyczyły zmiany. Urodzinowa aktualizacja została nazwana „małą”, mimo to niektóre strony zanotowały znaczące wahania w wynikach wyszukiwania.

Warto również zauważyć, że dzień wcześniej (26.09) została przeprowadzona aktualizacja algorytmu  wyszukiwania grafiki. To jednak temat na osobny artykuł.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą: pozycjonowanie Chorzów