Reklamy w wyszukiwarce. O nowościach w Google AdWords

Prowadzenie kampanii Google AdWords pozostaje, tuż obok tworzenia stron www i pozycjonowania, najpopularniejszą usługą, spośród świadczonych przez agencje SEO.

Google regularnie udoskonala swój produkt, szczególnie skupiając się na reklamach tekstowych, wyświetlanych bezpośrednio w oknie wyszukiwarki. Reklamy w wyszukiwarce to szybki sposób na to, by link prowadzący do witryny pojawił się w czołowych wynikach wyszukiwania. Z możliwości tej korzysta wielu właścicieli internetowych biznesów. Wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom, Google po raz kolejny poprawia widoczność płatnych linków w SERPach. Niedawno wprowadzona zmiana dotyczyła m.in. budowy reklam tekstowych, a konkretnie ich struktury (nagłówek, opis) i objętości. Obecnie Google testuje kolejne rozwiązanie.

Reklamy w wyszukiwarce - poszukiwanie trafnego rozwiązania

Reklamy w wyszukiwarce Google – wygląd po zmianach

Stare reklamy tekstowe zostały wyłączone w lutym b.r. Obecnie nie można ich dodawać ani edytować. Gigant z Mountain View pozwala na dodawanie reklam jedynie w formacie rozszerzonym.

Struktura i długość reklam tekstowych

Zmiany wprowadzone pod koniec ubiegłego roku były jednymi z największych w całej historii Google AdWords. Wcześniej reklamy tekstowe składały się z nagłówka, który liczył 25 znaków oraz dwóch wersów opisu. Objętość linijek tekstu pod opisem nie mogła przekroczyć dla każdej z nich 35 znaków. Po zmianach to nagłówek liczy dwa wersy, zaś opis znajduje się w jednej linii. Jeśli chodzi o objętość nagłówka, każda linijka może zawierać aż 30 znaków. Opis pod nagłówkiem to z kolei 80 znaków czyli o ponad 1/3 więcej niż dotychczas. Oprócz tego twórca reklamy może wykorzystać dwa razy po 15 znaków w wyświetlanym adresie URL.

Reklamy w wyszukiwarce mobilnej

Brak konieczności tworzenia dwóch różnych wersji reklamy tekstowej, w przypadku, gdy miała być wyświetlana zarówno na desktopach, jak i urządzeniach mobilnych, to kolejna nowość w Google AdWords. Obecnie stosowane reklamy w formacie rozszerzonym zostały zoptymalizowane pod kątem urządzeń mobilnych. Prezentują się równie dobrze na ekranach różnej wielkości i rozdzielczości.

Rozszerzenia reklam – wiadomości tekstowe

Rozszerzenia reklam mają uatrakcyjnić przekaz tekstowy, poprawić jego widoczność i wpłynąć na wzrost klikalności. Istnieje kilka rodzajów rozszerzeń – każdy spełnia inną funkcję. Jednym z najnowszych rozwiązań jest możliwość przesłania wiadomości tekstowej z poziomu reklamy. Klient zainteresowany treścią przekazu reklamowego, może szybko skontaktować się z reklamodawcą, wysyłając do niego bezpłatną wiadomość tekstową.

Reklamy w wyszukiwarce - analiza skuteczności

Rozszerzone reklamy tekstowe – testowane rozwiązania

Od wprowadzenia opisanych funkcjonalności nie minęło wiele czasu a Google testuje kolejne rozwiązanie. Okazuje się, że reklamy w wyszukiwarce mogą być znacznie, bo niemal dwukrotnie dłuższe niż obecnie. Maksymalnie 80 znaków – taka będzie dopuszczalna objętość dodatkowego tekstu, wyświetlanego pod opisem reklamy. Testy wskazują, że tekst ten pojawi się wówczas, gdy według prognoz AdWords będzie mógł pozytywnie wpłynąć na skuteczność danej reklamy.