Content marketing a SEO – co je łączy? Jakie są korzyści z szerokiego pozycjonowania i optymalizacji stron?

Zakres każdej kampanii SEO jest niezwykle szeroki. Obecność firmy w sieci wymaga wieloaspektowego spojrzenia. Konieczna jest weryfikacja samej strony internetowej, jej przejrzystości, czystości kodu, funkcjonalności, a także intuicyjności czy nasycenia strony odpowiednią treścią. Nie bez znaczenia pozostają także wszelkie działania, które w ramach SEO wykonuje się poza stroną internetową. Istotne są linki prowadzące na stronę, odpowiednia konfiguracja takich profili jak Google Maps czy Google Moja Firma, należy precyzyjnie uporządkować dane NAP (Name, Address, Phone Number). Liczy się każdy detal, każdy niuans jest oceniany przez roboty Google, każdy najmniejszy błąd będzie weryfikowany przez użytkowników. Potencjał, jaki drzemie w pozycjonowaniu, można optymalnie wykorzystać tylko wtedy, kiedy strategia SEO będzie obejmowały każdy najdrobniejszy element. Jednak warto zauważyć, że jedne z najważniejszych działań odnoszą się do contentu, tworzenia skutecznych treści, które docenią zarówno googleboty, jak i użytkownicy.

Czym jest content marketing?

Mianem contentu określa się zawartość strony internetowej odnoszącą się do elementów, które niosą ze sobą treść. Będą to więc opisy produktów, nagłówki, teksty blogowe, pliki graficzne, nagrania audio czy infografiki. Content rozumieć należy więc jako treść ogółem, nie tylko jako artykuły na blogu czy sekcję „o nas”, ale także wszystkie inne informacje odnoszące się np. do oferty, historii firmy czy danych kontaktowych.

Jakie są rodzaje content marketingu?

Trudno o jedną pełną listę zawierającą wszystkie formy content marketingu. Rodzajów treści, jakie może publikować firma jest mnóstwo i nie ma tu ograniczeń jeśli chodzi o pomysłowość. Recenzje produktów, nowych modeli laptopów czy smartwatch`y bardzo często tworzone są przez marketingowców i nie muszą ograniczać się do treści w postaci artykułu, ale równie dobrze może to być filmik wrzucony na You Tube. Różnorodność jest więc niezwykle duża, a wynika m.in. z tego, że nie wszystkie treści mają charakter czysto promocyjny. Firmy prowadzą często działania wizerunkowo-eksperckie, dzieląc się wiedzą budują swoją wiarygodność. Pewne treści są jednak stałą składową marketingu treści. Z jakiego rodzajami tekstów można spotkać się najczęściej:

  • Teksty na stronę internetową – w tej kategorii znajdują się wszelkie teksty typu „o firmie”, prezentacja oferty, teksty prezentujące wartości firmy, historia, etc. Warto pamiętać, że nie tylko liczy się sama treść, ale także to jak jest ona prezentowana. Ma ona przykuwać uwagę, zachęcać do przeczytania i koniecznie muszą to być treści zoptymalizowane pod SEO.
  • Opisy produktów – dla sklepów internetowych jest to treść kluczowa. Dobrze zoptymalizowana pod kątem pozycjonowania, a także napisana „dla ludzi” treść pozwoli wywindować frazy kluczowe na pierwszą stronę wyników wyszukiwania. Użytkownicy poszukując produktu, właśnie z jego opisem spotykają się na stronach wyszukiwania,
  • Opisy kategorii – produkt narzuca tekstom trzymania się jego charakterystyki, natomiast opis kategorii daje znacznie więcej swobody. Opis kategorii może być skonstruowany na wzór eksperckiego artykułu, który będzie precyzyjnie odpowiadał na pytania użytkowników, ale także będzie prezentował bardzo dużą wartość dla kampanii SEO. Opis kategorii będzie więc bardzo cennym orężem pozyskującym ruch organiczny,
  • Meta opisy – zarówno meta opisy, jak i meta tytuły to treści, które wyświetlają się w organicznych wynikach wyszukiwania. Chcąc skutecznie konkurować w internecie, ten element pozycjonowania nie może być pomijany,
  • Wpisy na blogu – znaczenie tekstów blogowych dla pozycjonowania jest olbrzymie. Blog w zasadzie nie ogranicza nas objętością treści. Dobrze zoptymalizowane, zaplanowane, z odpowiednim nasyceniem frazami kluczowymi to z jednej strony część kampanii SEO, którą docenią googleboty, z drugiej strony będą budowały pozycję eksperta, wizerunek godny zaufania, uwiarygodniały markę,
  • Pliki graficzne – to swego rodzaju element dodatkowy, komplementarny dla samych treści, które bez grafiki nie będą zachęcać do czytania, byłyby trudne do skonsumowania. Nie można jednak zapominać o wartości grafik dla samego pozycjonowania, tym bardziej że Google prezentuje również wyniki graficzne,
  • Wideo – You Tube, Tik Tok, Insastoriers to media społecznościowe, które opierają swoje działania o pliki wideo. Od kilku sezonów wiele marek, z różnych branż z sukcesem prowadzi swoje kanały, w których dzielą się wiedzą, publikują poradnikowe nagrania cieszące się niesłabnącą popularnością. Subtelnie opatrzone logo firmy materiały będą przekładać się na wiarygodność marki, będą w przyszłości zachęcać do skorzystania z jej oferty,
  • Infografiki – konwencja, która już od wielu lat jest wykorzystywana w szeroko pojętym marketingu online. Infografiki równoważą treści zestawiając je z odpowiednimi obrazami. W ten sposób to, co firma chce przekazać jest łatwiejsze w odbiorze, bardziej przyjazne dla użytkownika, przekazując wartościowy content.

Content a jego znaczenie dla wysokich pozycji w wyszukiwarce?

Google od lat dąży do tego, by na najwyższych pozycjach znajdowały się strony www, które prezentują wysoką jakość merytoryczną. Autorskie treści są więc niezwykle istotne dla każdej prowadzonej kampanii SEO. Zwrócić uwagę należy na pewną zależność. Użytkownicy poszukujący odpowiedzi w sieci, chcą ją otrzymać, chcą, by ta treść była wyczerpująca. Google natomiast chce, by użytkownik miał ułatwiony dostęp do tej treści. Stąd tak silna potrzeba publikowania wartościowego contentu, który będzie precyzyjnie odpowiadał na stawiane przez użytkownika pytanie.

Content marketing a SEO – co je łączy? Jakie są korzyści z szerokiego pozycjonowania i optymalizacji stron?
Content marketing a SEO – co je łączy? Jakie są korzyści z szerokiego pozycjonowania i optymalizacji stron?

Dobrze zoptymalizowany pod roboty Google (z odpowiednią ilością właściwych fraz kluczowych) oraz napisany dla użytkownika tekst ma więc budować silną markę, autorytet i w konsekwencji zwiększać wartościowy ruch na stronie, którego charakteryzuje się wysokim potencjałem zakupowym.

Content nierozerwalnie łączy się z działaniami SEO. Celami pozycjonowania są m.in. zwiększenie liczby odwiedzających zainteresowanych realnie ofertą, podwyższenie współczynnika CTR, zwiększenie czasu spędzanego na witrynie, etc. Tożsame cele stoją przed contentem.

Czy któryś rodzaj contentu ma większe znaczenie dla działań SEO?

Warto zawsze mieć na uwadze fakt, że każdy rodzaj treści będzie przekładał się na skuteczność kampanii SEO. Jednak rozpocznijmy budowę contentu od tych tekstów, które są najczęściej konsumowane przez użytkowników. Pierwszy kontakt internauty z firmą często sprowadza się do zapoznania z tekstami na stronie www, tak samo wielką wagę warto przyłożyć do tekstów blogowych. Tego rodzaju treści bezpośrednio przekładają się na pozycje w wynikach wyszukiwania i najczęściej są tam wyświetlane po wprowadzeniu przez użytkownika odpowiedniej frazy kluczowej.

Teksty SEO – o co zadbać by użytkownicy je czytali?

Trudno jednoznacznie stwierdzić jaką zasadą kierować się podczas tworzenia contentu. Branże się od siebie różnią, tym bardziej firmy. Jedno wydaje się jednak pewne, teksty powinny być napisane uczciwie. Co to oznacza? Jeśli prowadzisz salon fryzjerski, to dziel się swoją wiedzą, pokaż jak dbać o rozdwojone końcówki włosów, w jaki sposób poradzić sobie z łupieżem, etc. Realny problem, wyczerpująca odpowiedź. To będzie wartość, którą docenią użytkownicy. Chętnie przeczytają taki tekst, chętnie poszukają innych, i w końcu chętniej skorzystają właśnie z twoich usług. Bo jesteś blisko ich problemów, bo chcesz je rozwiązać, bo to właśnie ty nawiązujesz z nimi relacje, etc. Ma być szczerze, na temat, angażująco, a przy okazji z odpowiednim nasyceniem frazami kluczowymi.

Content ma więc olbrzymie znaczenie dla wszelkich działań prowadzonych w ramach pozycjonowania. To treść jest „pokarmem” dla robotów Google`a, to treść ma przekonać użytkowników do twojego produktu, do twoich usług. Bez treści nie da się w dobie googlowskich algorytmów pozyskiwać nowych klientów, którzy coraz częściej szukają informacji w sieci.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą: pozycjonowanie Sanok