Czym jest marketing rekomendacji?

Przymierzając się do zakupu jakiegoś przedmiotu bądź też szukając w sieci firmy, która zajmie się wykonaniem określonego zlecenia, bierzemy pod uwagę zarówno to, co na temat danego przedmiotu (usługi) napisała oferująca go firma, jak i to, co o produkcie, a także samej marce sądzą inni użytkownicy sieci. Im więcej pozytywnych opinii, tym większe prawdopodobieństwo, że kolejni potencjalni klienci skorzystają z oferty rekomendowanej firmy. Najlepiej, jeśli nie są to opinie anonimowe, a pochodzą od „prawdziwego” człowieka, z którym można wejść w interakcję, co zwiększa wiarygodność przekazu. Dlatego też skuteczna promocja marki coraz częściej opiera się na działaniach, których celem jest zmotywowanie klientów do dzielenia się pozytywnymi opiniami o marce – właśnie tak najprościej można zdefiniować kampanie marketingu rekomendacji.

Marketing rekomendacji a marketing szeptany

Mogłoby się wydawać, że marketing rekomendacyjny i marketing szeptany to terminy, które można stosować wymiennie na określenie tożsamych kampanii, działań wspierających proces kształtowania pozytywnego wizerunku biznesu w sieci czy działań służących promowaniu konkretnego produktu. Rzeczywiście przy zastosowaniu każdej z tych metod dochodzi do publikacji w Internecie dużej ilości pozytywnych opinii o firmie, ale w przypadku marketingu rekomendacji dużo większe znaczenie ma ich jakość oraz autentyczność przekazu.

Tzw. szeptanka odbywa się z udziałem osób powiązanych z firmą, zatrudnionych w celu publikowania postów reklamowych na różnorodnych forach, w komentarzach pod publikacjami branżowymi itd. Z kolei marketing rekomendacji stawia sobie za cel nakłanianie do wyrażenia opinii o produktach marki tych konsumentów, którzy rzeczywiście mieli okazję przetestować jej produkty. Marketing rekomendacji jest zdecydowanie bardziej etyczną, a przy tym skuteczną formą promowania biznesu.

Prowadzenie kampanii marketingu rekomendacji

Chcąc wypromować firmę w sieci, możemy sięgać po różnorodne, modne obecnie narzędzia, a jednym z nich jest współpraca z influencerami. Marketing rekomendacji bardzo często odnosi się do tej właśnie grupy osób, uznawanych za wpływowe w świecie mediów społecznościowych. Popularni blogerzy i właściciele chętnie oglądanych kanałów na YouTube otrzymują od różnych firm produkty do przetestowania oraz podstawowe informacje na temat ich zastosowań. Następnie zachęcani są do możliwie spontanicznego szerzenia swojej opinii na temat tychże produktów. Część konsumentów rzeczywiście przeprowadza test produktu, sprawdza sposób działania, trwałość, funkcjonalności, dzięki czemu może wyrazić rzetelną opinię na jego temat. Ważną częścią tej opinii jej zawartość przydatnych informacji i dodatek wspomnianej już spontaniczności, dzięki czemu przekaz trafia do większej liczby konsumentów. Oczywiście ważne jest, by testowany produkt był w jakiś sposób spójny z tematyką bloga lub kanału na YouTube, co zdecydowanie zwiększa wiarygodność przekazu i nie daje wrażenia, że działalność blogera jest częścią zaplanowanej kampanii reklamowej.

Zaletą marketingu rekomendacji jest wysoka wiarygodność przekazywanych treści, a co za tym idzie, wysoka skuteczność przekazu. Oczywiście im lepiej przygotowana i pokierowana kampania, tym lepsze efekty marketingu rekomendacji. Filarami efektywności takich kampanii są zatem produkty lub usługi dobrej jakości oraz odpowiednio przeprowadzona rekrutacja liderów opinii. Dzięki zapewnieniu im bezpośredniego doświadczenia marki oraz narzędzi ułatwiających rekomendację, możemy takie opinie pozyskiwać jeszcze szybciej.

Marketing rekomendacji a strategia reklamowa marki

W przypadku zdecydowanej większości klientów rekomendacja ma kluczowy wpływ na podejmowane decyzje zakupowe. Trudno przejść obok tego faktu obojętnie, dlatego coraz więcej firm w swoich strategiach reklamowych uwzględnia nowoczesne narzędzia, do których przede wszystkim należy zaliczyć marketing rekomendacji.

Pozyskiwane rekomendacje można podzielić na trzy grupy. Pierwszą omówiliśmy już wyżej, pisząc o współpracy z influencerami, którzy dla wielu konsumentów są wyznacznikami rynkowej wartości. Drugą grupę rekomendacji stanowią opinie wyrażane przez użytkowników, którzy sami zdecydowali się zamieścić w sieci informacje o produkcie czy usłudze i nie byli do tego wcześniej namawiani. Po prostu uznali, że dany przedmiot jest produktem godnym polecenia, są zadowoleni z realizacji usługi i chcą podzielić się swoim doświadczeniem z innymi użytkownikami sieci. Tego typu rekomendacje są zdecydowanie najcenniejsze i motywują zespół do dalszej pracy nad jak najlepszą jakością produktów i świadczonych usług. Niestety pozyskanie takich opinii nie należy do zadań najłatwiejszych. Klienci chętnie zamieszczają w sieci opinie o produktach złych bądź rewelacyjnych, na pisanie o po prostu dobrych, a nawet bardzo dobrych wielu użytkownikom po prostu szkoda czasu. Dlatego też, jeżeli firmie zależy na pozyskaniu większej ilości rekomendacji, powinna podjąć działania zachęcające konsumentów do wyrażania opinii na temat produktów.

Tutaj dochodzimy do trzeciej grupy rekomendacji, czyli opinii generowanych. Nie są to jednak rekomendacje pisane na zamówienie, a dostarczane przez konsumentów, którzy zostali zachęceni do wyrażenia opinii na temat produktów czy usług. W jaki sposób owo zachęcanie może się odbywać? M.in. poprzez:

  • wprowadzenie systemu ocen zakupu w sklepie internetowym,
  • zachęcenie do wyrażenia opinii w e-mailingu,
  • wykorzystanie kanałów social media do inicjowania dyskusji dotyczących marki,
  • czy też tworzenie programu afiliacyjnego.

Chcąc prowadzić skuteczne kampanie marketingu rekomendacji, nie możesz zapominać, że wdrożone działania mają służyć pozyskaniu opinii na temat produktu od konsumentów, którzy rzeczywiście mieli możliwość przetestowania Twoich produktów i mogą się o nich wypowiedzieć pozytywnie.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą: pozycjonowanie Częstochowa