E-mail marketing – personalizacja wiadomości


Reklama internetowa może przybierać różne formy. Do popularnych działań, prowadzonych w ramach marketingu internetowego należy rozsyłanie wiadomości e-mail.

E-mail marketing jest skuteczny, pod warunkiem, że forma i treść przesyłanych wiadomości zostanie dobrana z rozmysłem. To prawda, że spora część e-maili traktowana jest jak spam, ale są również takie, które przynoszą spodziewany efekt. Najlepiej sprawdzają się spersonalizowane wiadomości.

Spersonalizowane e-maile zdecydowanie częściej są otwierane i czytane

Personalizacja wpływa na zaangażowanie odbiorców. Mogą poczuć się wyróżnieni i wyjątkowi, szczególnie jeśli spersonalizowana wiadomość będzie informowała o bonusie, kodzie rabatowym czy promocji, zorganizowanej z myślą o najlepszych klientach. Trudno przejść obojętnie obok tekstu, w którym nadawca zwraca się do nas bezpośrednio, np. używając imienia. Warto przy tym zauważyć, że personalizacja to nie tylko zawarcie w temacie wiadomości imienia i nazwiska klienta, ale również przygotowanie pod niego całej wiadomości, w tym odpowiedniej oferty.

E-mail marketing - skuteczna forma reklamy

E-mail marketing – skąd czerpać wiedzę o klientach?

Personalizacja wiadomości jest możliwa pod warunkiem, że posiadamy wiedzę o klientach. Najprościej tworzy się wiadomości do osób, które już skorzystały z oferty. Wówczas znamy ich dane osobowe i preferencje zakupowe. Oczywiście najlepiej, gdy rejestracja do sklepu jest szybka i bezproblemowa, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by poprosić klienta o wypełnienie kilku nieobowiązkowych pól. Nie wszyscy, ale część na pewno taką prośbę spełni. Podobnie, gdy klient rejestruje się na forum bądź dołącza do społeczności udzielającej się na blogu.

Innym legalnym sposobem na zdobycie informacji o klientach są formularze zapisu na listę odbiorców newslettera. To metoda szybka i wygodna, ale należy pamiętać, by poprosić odbiorców przynajmniej o imię, gdyż sam adres e-mail będzie niewystarczający do spersonalizowania wiadomości. Jeśli w przyszłości będziemy chcieli lepiej poznać swoich klientów, wystarczy poprosić ich o uzupełnienie prostej ankiety.

Newsletter a dane do e-mail marketingu

Personalizacja wiadomości e-mail – metody

W poprzedniej części artykułu pojawiła się informacja, że spersonalizowany może być nie tylko temat wiadomości, ale także jej treść. Jak to wygląda w praktyce i czy istnieją inne metody personalizacji e-maili?

Personalizacja tematu wiadomości e-mail

Temat wiadomości bardzo często decyduje o tym, czy klient w ogóle ją otworzy. Stworzenie dobrego tematu wcale nie jest rzeczą prostą. Na pewno znacznie większą ciekawość wzbudza wiadomość, w której temacie pojawia się imię odbiorcy. To, czy imię znajdzie się na pierwszej pozycji i czy zostanie poprzedzone zwrotem „Pani”, „Panie”, „Szanowny”, itd. nie ma większego znaczenia. Warto natomiast zadbać o poprawną formę imienia. Nie piszemy „Magda” czy „Paweł”, a „Magdo” i „Pawle”.

Personalizacja treści wiadomości e-mail

E-mail marketing to nie tylko typowa reklama. Wiadomość może stanowić formę przypomnienia o porzuconym koszyku, poinformowania o nowych produktach czy promocjach. Może być podziękowaniem za udaną transakcję albo prośbą o wyrażenie opinii o zakupionych przedmiotach. Może być wreszcie niespodzianką dla klienta – kuponem czy bonem rabatowym. To, co zawrzemy w treści widomości e-mail tak naprawdę zależy od ilości informacji, jakie zbierzemy na temat klienta.

Personalizacja innych elementów

Większość odbiorców chce od razu wiedzieć od kogo pochodzi e-mail. Personalizacja obejmuje zatem także pole „Od”. Oprócz tego spersonalizować można inne elementy wewnątrz wiadomości, m.in. obrazy. Jeżeli wiemy, że klient ma urodziny, w treść e-maila wklejmy ładną kartkę urodzinową. Nie ogólną, a informującą, że życzenia składane są z okazji tych konkretnych urodzin (można podać liczbę).

Personalizacja wiadomości e-mail

E-mail marketing zostanie wyparty przez inne formy reklamy?

To mało prawdopodobne, ponieważ e-mail marketing daje możliwość dotarcia do konkretnego klienta z konkretnym przekazem. To prawda, że zbieranie danych, tworzenie spersonalizowanych e-maili, a następnie badanie ich skuteczności jest czasochłonne, ale przynosi znacznie większy efekt, aniżeli bezcelowe rozsyłanie takich samych wiadomości do wszystkich użytkowników.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą: pozycjonowanie Chorzów