Powodzenie kampanii AdWords zależy od wielu czynników, a jednym z nich jest trafny dobór słów kluczowych. Użytkownicy wpisują w wyszukiwarkę różnorakie wyrażenia, a Google wyświetla wyniki odpowiadające danemu zapytaniu. Gigant z Mountain View nieustannie udoskonala swoje usługi, w tym opcje dopasowania słów kluczowych. Z najnowszych rozwiązań, związanych ze wspomnianymi opcjami, korzystają największe światowe rynki anglo- i hiszpańskojęzyczne. W Polsce dopasowanie słów kluczowych w AdWords wciąż funkcjonuje „po staremu” i z niecierpliwością wyczekujemy nadchodzących zmian.
Dopasowanie słów kluczowych – typy dopasowania
Typy dopasowania słów kluczowych zostały wyodrębnione po to, by poprzez wybór odpowiedniej opcji, reklamodawca mógł kontrolować frazy, na jakie wyświetlą się jego reklamy. Każdy typ dopasowania pozwala na dotarcie do innego, szerszego bądź węższego, grona odbiorców.
Typy dopasowania w Google AdWords:
- dopasowanie do wyrażenia,
- modyfikator dopasowania przybliżonego,
- dopasowanie przybliżone,
- dopasowanie ścisłe,
- dopasowanie wykluczające.
Dopasowanie słów kluczowych – zmiana w dopasowaniu ścisłym
Omawiana zmiana w opcjach dopasowania słów kluczowych dotyczy jedynie dopasowania ścisłego. Lista haseł, na jakie będą wyświetlać się wyniki, zostanie rozszerzona (w niektórych krajach już została). Dotychczas reklama wyświetlała się w wyszukiwarce tylko wtedy, gdy internauta wpisał dokładną frazę, na jaką została ustawiona kampania AdWords. Dopuszczalne były drobne modyfikacje, tj. literówki, zmiany liczby z mnogiej na pojedynczą (bądź na odwrót) oraz wyrazy z inną końcówką fleksyjną.
Czego konkretnie dotyczy nowe rozwiązanie?
Google postanawia pójść o krok dalej i w dopasowaniu ścisłym wprowadza dwie nowości: ignorowanie wyrazów funkcyjnych – dopuszcza zmianę ilości słów w wyrażeniu (chodzi głównie o przyimki i spójniki) oraz zmianę szyku wyrazów. W praktyce oznacza to, iż wyszukiwarka wyświetli wyniki mimo, iż użytkownik użyje np. frazy z wyrazem funkcyjnym oraz inną kolejnością słów – oczywiście pod warunkiem, że wyraz funkcyjny bądź zmiana szyku nie zmieniają znaczenia owej frazy. Czym innym jest przecież lot do Londynu, a czym innym lot z Londynu.
Kilka anglojęzycznych przykładów, ilustrujących wprowadzane zmiany znajdziesz tutaj.
Czy zmiana w dopasowaniu ścisłym wpłynie na jakość kampanii AdWords?
Prawdopodobnie rozszerzenie listy haseł, na jakie będą wyświetlać się wyniki w dopasowaniu ścisłym, ułatwi przygotowanie kampanii AdWords. Możliwe będzie skrócenie długiej listy słów kluczowych, na które reklama miałaby pojawić się w wynikach wyszukiwania, co ułatwi specjalistom SEO pracę i pozwoli zaoszczędzić czas, poświęcony na budowanie kampanii. Z drugiej jednak strony istnieje obawa, iż wyszukiwarka nie zawsze poprawnie rozróżni frazy z wyrazami funkcyjnymi bądź zmienionym szykiem wyrazów. Niekiedy dopasowanie słów kluczowych, dopasowanie reklam do wpisywanych haseł możliwe jest tylko przy dobrej znajomości panujących realiów i obowiązujących trendów, a takową znajomością roboty wyszukiwarek jeszcze nie mogą się poszczycić.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą: pozycjonowanie Szczecin