Duży ruch na stronie a brak wymiernych korzyści


Dla przedsiębiorców, którzy prowadzą własną stronę internetową liczy się nie tylko to, ile osób taką stronę odwiedza, ale przede wszystkim to, czy użytkownicy podejmą działania, które przełożą się na sukces firmy.

Użytkownik trafia na konkretną stronę internetową w ściśle określonym celu. Oczywiście zdarza się i tak, że trafia na nią przypadkiem, ale zwykle wchodzi dlatego, iż sądzi, ze dana witryna może spełnić jego oczekiwania. Może oferować produkty i usługi, których szuka albo odpowiadać na nurtujące go pytania. Niestety nie zawsze tak się dzieje i użytkownik pospiesznie opuszcza witrynę. Mimo, że przedsiębiorca notuje duży ruch na stronie, to zauważa, że strona ta nie przynosi wymiernych korzyści. Dlaczego tak się dzieje?

Przyczyn może być wiele. Niektóre błędy w witrynie da się wyeliminować dość szybko, inne wymagają sporych nakładów pracy. Szukając błędów, warto zacząć od analizy jakości ruchu.

Skąd wartościowy ruch na stronie ineternetowej

Wartościowy ruch na stronie internetowej – co to takiego?

O ruchu wysokiej jakości możemy mówić wówczas, gdy użytkownicy odwiedzający stronę internetową wpisują się w przygotowany wcześniej model idealnego klienta. Jeżeli tak nie jest, mimo dużej liczby odwiedzających, strona nie przynosi wymiernych korzyści.

Istotne jest także źródło ruchu na stronie – należy sprawdzić w jaki sposób użytkownicy trafiają na naszą witrynę i czy nie byłoby lepiej, gdyby udało się ich pozyskać z innych źródeł. Może się okazać, że wartościowy ruch pochodzi przede wszystkim z wyszukiwarki, zaś ruch niskiej jakości np. z kanałów social media. W takim przypadku warto zmienić strategię i większy nacisk położyć na reklamę w wyszukiwarce (pozycjonowanie, AdWords).

Kolejną kwestią, jaką należy sprawdzić, jest współczynnik odrzuceń. Jeśli jest wysoki, czyli wielu użytkowników opuszcza stronę niemal natychmiast po jej załadowaniu, prawdopodobnie strona nie wygląda atrakcyjnie bądź nie przekazuje wartościowych treści. Z jakichś przyczyn użytkownik od razu decyduje, że ta witryna nie leży w kręgu jego zainteresowań.

Profil idealnego klienta

Wspomniany wyżej profil idealnego klienta należy stworzyć już na etapie projektowania strony. Niestety wielu przedsiębiorców zupełnie o tym zapomina. Jeśli i Ty należysz do tego grona, musisz nadrobić straty. Oczywiście stworzenie dobrego, kompletnego profilu klienta może zając sporo czasu, ale już podstawowe informacje wystarczą, by zacząć budować właściwą strategię marketingową. Pamiętajmy, że strony nie budujemy dla siebie, a dla klientów. Musimy zatem znać ich oczekiwania i potrzeby.

Audyt i optymalizacja strony internetowej a poprawa konwersji

Ścieżki użytkowników poruszających się po stronie

Jak jeszcze sprawdzić, dlaczego duży ruch na stronie nie przekłada się na zyski firmy? Analizując ścieżki, jakimi użytkownicy poruszają się po witrynie. Najlepiej zrobić to używając narzędzia Google Analytics. Warto również sprawdzić, czy użytkownicy rzeczywiście korzystają z zaprojektowanej na stronie ścieżki, czy też uważają ja za uciążliwą i podążają własną. Pamiętajmy, że nawigacja na stronie powinna być intuicyjna.

Czytelne menu to tylko jeden z istotnych elementów witryny internetowej. O tym, czy użytkownik uzna ją za atrakcyjną, decydują także inne czynniki, m.in. czas ładowania się wszystkich elementów. W przypadku użytkowników mobilnych istotne będzie także to, czy strona została zoptymalizowana pod kątem ich urządzeń, takich jak smartfony czy tablety. Wykonanie audytu strony, a następnie jej optymalizacja może być elementem, który sprawi, że duży ruch na stronie przełoży się na konwersję, a strona internetowa zacznie przynosić większe korzyści.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą: pozycjonowanie Katowice