Featured snippets czyli pozycja „0” w wynikach wyszukiwania


Walka o wysokie pozycje w organicznych wynikach wyszukiwania większości słusznie kojarzy się z pozycjonowaniem strony internetowej.

Wysoką pozycję można zdobyć znacznie szybciej po prostu za nią płacąc (reklamy AdWords). Płatne linki nie mają jednak nic wspólnego z wynikami organicznymi. To właśnie spośród tych ostatnich wybierane są fragmenty z odpowiedzią na postawione przez użytkownika pytanie. Featured snippets nazywane są pozycją „0”, czyli najwyższą i wyróżnioną spośród wszystkich indeksowanych przez roboty Google.

Czym dokładnie jest featured snippets?

Featured snippets to odpowiedź na zapytanie, jakie sformułował internauta.

Wpisując w wyszukiwarkę jakieś pytanie, użytkownik oczekuje konkretnej odpowiedzi. Wyszukiwarka stara się jej udzielić podsuwając linki do stron, na których może znajdować się wyjaśnienie problemu oraz wyświetlając nad nimi fragment odpowiedzi najtrafniejszej. Tekst featured snippets znajduje się w osobnej ramce a wraz z nim grafika, o ile jest dostępna, oraz źródło w postaci linka do strony, z której fragment pochodzi.

Grafika pojawia się wtedy, gdy została dodana na stronie. Fragmenty z odpowiedzią nie zawsze muszą być wzbogacone grafiką, choć zdarzają się i takie sytuacje, gdy tekst pochodzi z jednej strony, a grafika z drugiej. W takim przypadku tuż pod obrazkiem znajduje się link do strony, z której został zaczerpnięty.

Pytanie użytkownika i odpowiedź w featured snippets

Featured snippets zajmują pozycję „0”, czyli wyższą aniżeli linki organiczne oraz linki płatne. Zdarza się jednak i tak, że to reklamy AdWords wyświetlane są jako pierwsze. Do takiej sytuacji dochodzi, gdy wyszukiwana przez użytkownika fraza została wykupiona w usłudze AdWords.

Jak znaleźć się na pozycji „0” w wyszukiwarce?

O tym, która strona znajdzie się w featured snippets decydują pilnie strzeżone przez firmę Google kryteria. Na podstawie obserwacji można jednak wysunąć pewne wnioski i wskazać, czym charakteryzują się strony umieszczone na pozycji „0”.

Na pewno muszą zawierać odpowiedź na postawione przez użytkownika pytanie. Odpowiedź trafnie sformułowaną, krótką i prostą, bowiem Google wyświetla w featured snippets tylko około 300 znaków. Jeżeli zatem chcemy, by nasza strona została wyróżniona, musimy zadbać o tworzenie tekstów zawierających prostą odpowiedź na najczęściej zadawane pytania.

Zerowa pozycja w wyszukiwarce Google

Równie istotna jest optymalizacja treści pod kątem SEO. To oczywiste, że wyświetlany fragment musi zawierać słowo kluczowe. Jeszcze lepiej, gdy na stronie umieścimy całe pytanie, jakie może pojawić się w oknie wyszukiwania, a zaraz pod nim zwięzłą odpowiedź. Nie zapominamy również o optymalizacji grafiki na stronie.

Dotychczasowa pozycja, jaką strona zajmowała w wyszukiwarce ma niemałe znaczenie. Google raczej nie szuka odpowiedzi na pytanie użytkownika na stronach wątpliwej jakości ani dopiero powołanych do życia. Obecność w featured snippets oznacza, że witryna jest wartościowa i godna zaufania. Pozycja „0” wpływa zatem nie tylko na liczbę wejść na stronę, ale pomaga również kształtować pozytywny wizerunek w sieci.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą: pozycjonowanie Szczecin