Firmowa strona internetowa – najistotniejsze elementy na etapie tworzenia

Niespełna rok temu na blogu pojawił się artykuł dotyczący firmowej strony internetowej i możliwości funkcjonowania firmy bez promocji w Internecie (klik). Przedstawiono w nim argumenty przemawiające za tezą, że obecność w sieci jest konieczna, jeżeli firma chce zaistnieć na rynku i odnieść sukces sprzedażowy. Profesjonalnie przygotowana firmowa strona internetowa jest punktem wyjścia do rozpoczęcia wszelkich innych działań marketingowych w świecie wirtualnym (np. prowadzenie bloga firmowego, e-mail marketing, reklamy na Facebooku).

Firmowa strona internetowa – o czym należy pamiętać?

Wygląd i stopień rozbudowania witryny

W przypadku niektórych firm doskonale sprawdzą się strony typu one page, czyli zbudowane na jednej stronie/karcie, nieposiadające żadnych podstron. Strony typu one page website często wykorzystuje się jako wizytówki, na których zamieszczane są jedynie najważniejsze informacje o firmie, w tym dane kontaktowe. W przypadku większości przedsiębiorstw potrzeba jednak znacznie więcej miejsca do zamieszczania treści dotyczących działalności firmy, oferowanych produktów czy nowości z branży. Co do wyglądu witryny, można użyć gotowych projektów graficznych, ale zawsze istnieje ryzyko, że wybrany szablon (darmowy czy płatny) został już wcześniej wykorzystany. Drugim rozwiązaniem jest przygotowanie od podstaw projektu graficznego dla danego przedsiębiorstwa. Budowana w ten sposób firmowa strona internetowa będzie tworzona zgodnie z wizją jej właściciela, niepowtarzalna, inna od serwisów internetowych konkurencji.

System CMS

CMS

CMS 1

CMS 2

System CMS umożliwia swobodne, kompletne zarządzanie stroną internetową, dlatego tworzenie na nim witryn stało się standardem. Przedsiębiorca może zbudować stronę na ogólnodostępnym systemie CMS bądź autorskim, oferowanym przez daną agencję. Agencje zapewniają, że ich systemy są bezpieczniejsze, niemniej jednak wybierając system, warto pomyśleć o przyszłości i stworzyć stronę tak, by w razie zmiany agencji, inni specjaliści mogli edytować jej wygląd, wprowadzać poprawki i dodawać kolejne podstrony.

Optymalizacja pod urządzenia mobilne

W obliczu zmian, jakie zachodzą w branży mobilnej (gwałtowny wzrost użytkowników korzystających z Internetu za pośrednictwem urządzeń mobilnych), optymalizacja strony pod smartfony i tablety staje się koniecznością. Przeglądanie „zwykłej” strony na małym ekranie jest niezwykle uciążliwe, dlatego jeśli firma nie posiada mobilnej jej wersji, nie ma szans na zdobycie zainteresowania użytkowników mobilnych.

O tym, co konkretnie kryje się pod hasłem „optymalizacja strony internetowej” i jak poprawnie przeprowadzić optymalizację pod smartfony, był już artykuł na blogu, dlatego odsyłamy do niego. Warto zauważyć, że mobilna firmowa strona internetowa to nie tylko ukłon w stronę użytkowników, ale także czynnik, mający znaczenie w procesie pozycjonowania stron.

Użyteczność

Użyteczność to właściwie najważniejsza kwestia w procesie budowania stron, ponieważ nie tworzymy ich dla siebie, a dla użytkowników (oczywiście, celem nadrzędnym dla przedsiębiorcy pozostaje sukces firmy – wysoka sprzedaż). Niekiedy wspomniany przedsiębiorca decyduje się na atrakcyjne, jego zdaniem, rozwiązania, które niekoniecznie sprawdzą się na stronie, ponieważ nie zostaną dobrze odebrane przez odwiedzających – zakłócą przekaz, utrudnią wyszukanie produktu i poruszanie się między podstronami. Serwis ma być użyteczny, intuicyjny i przyjazny dla użytkowników. To z myślą o nich należy tworzyć i zamieszczać treści, a także dodawać wszelkie inne elementy na stronie.

Firmowy blog

Blog, prowadzony przy stronie internetowej przedsiębiorstwa, przyczynia się do wzrostu sprzedaży, ponieważ generuje ruch na stronie. Bardzo ważne jest, by artykuły pojawiały się regularnie, poruszały aktualne zagadnienia z branży, odpowiadały na potrzeby czytelników i zawierały wartościowe treści. Blogowanie sprawia, że firma zyskuje miano eksperta w danej dziedzinie, przez co wzrasta zaufanie czytelników. Firmowy blog to doskonała (i tania) forma reklamy, współgrająca z innymi działaniami marketingowymi, m.in. e-mail marketingiem i reklamą na Facebooku, dlatego miejsce dla bloga warto zabezpieczyć już na etapie tworzenia firmowej strony internetowej.

Przygotowanie do pozycjonowania witryny

Firmowa strona internetowa nie osiągnie wysokich pozycji w wyszukiwarce bez pomocy specjalistów SEO, dlatego budowanie witryny musi być połączone z przygotowaniem jej do procesu pozycjonowania. Oczywiście, nadal najważniejszy jest użytkownik i jego potrzeby, ale nie należy zapominać o kryteriach, jakimi kierują się roboty wyszukiwarek, przeszukujące strony internetowe. Najlepiej, tworzenie firmowej strony internetowej powierzyć tej samej agencji SEO, która w przyszłości zajmie się jej pozycjonowaniem i reklamą.

Nasza agencja oferuje kompleksowe usługi, począwszy od budowania stron, poprzez pozycjonowanie, reklamę na Facebooku po kampanie AdWords.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą: pozycjonowanie Leszno