Rola contentu w pozycjonowaniu stron WWW

Wyszukiwarka Google nieustannie ulepsza swoje algorytmy. Wszystko po to, by wyniki wyszukiwania były jak najlepiej dopasowane do zapytań użytkowników. Wprowadzane przez Google aktualizacje algorytmów doceniają strony dopracowane pod względem technicznym i zawierające wartościowe treści. Dlatego content odgrywa ogromną rolę w pozycjonowaniu stron WWW.

Content marketing – czy to się opłaca?

Content marketing określany jest jako rodzaj strategii marketingowej, której celem jest pozyskanie klientów, najlepiej stałych, poprzez publikację wartościowych, angażujących treści. Cenne, darmowe treści, mają przyciągnąć jak najwięcej osób, które następnie staną się klientami, a w dalszej perspektywie stałymi nabywcami. Takie działania przynoszą świetne efekty, pod warunkiem, że treści  przygotowywane są sumiennie, dotyczą interesujących zagadnień, mniej lub bardziej powiązanych z profilem działalności firmy i są publikowane systematycznie.

Nie trudno się domyślić, że przygotowanie wartościowych treści jest zadaniem czasochłonnym i wymagającym dużego zaangażowania. Ale firmy, które nie są w stanie samodzielnie przygotowywać artykułów blogowych lub sponsorowanych, mogą skorzystać z pomocy agencji SEO. W tym przypadku content przygotowywany jest nie tylko z myślą o użytkownikach, którzy szukają w sieci odpowiedzi na nurtujące ich pytania, ale także z myślą o robotach wyszukiwarki. Publikacja kolejnych treści ma pomóc stronie w osiągnięciu jak najwyższej pozycji w Google.

Content marketing a pozycjonowanie stron

Poprzez publikację ciekawych treści możemy zyskać stałych czytelników i zwolenników marki, którzy z czasem zaczną ją samodzielnie promować, udostępniając artykuły w mediach społecznościowych i zostawiając odnośniki na rozmaitych forach. Content marketing wykorzystuje zatem naturalne linkowanie, które wpływa na pozycje strony w wynikach wyszukiwania. Poza tym, im większy ruch na stronie, tym bardziej prawdopodobne, że roboty Google uznają ją za wartościową i zasługującą na wysoką pozycję w wyszukiwarce. Oczywiście sama zawartość treściowa strony również stanowi przedmiot zainteresowania algorytmów Google. Oryginalne teksty, merytoryczne i opublikowane w interesującej formie (nie jest wskazane publikowanie ściany tekstu) wpływają na widoczność strony w wyszukiwarce.

Optymalizacja treści pod wyszukiwarkę

Optymalizacja stron WWW to proces, w którym, biorąc pod uwagę czynniki rankingowe Google, dokonuje się swego rodzaju ulepszeń na stronie i w jej otoczeniu. Ważnym elementem strategii SEO stron WWW jest optymalizacja treści. Pod wyszukiwarkę optymalizuje się następujące treści:

  • teksty na stronie firmowej,
  • wpisy blogowe,
  • teksty na stronach produktowych (opisy produktów i usług),
  • artykuły sponsorowane i teksty na zaplecza,
  • content graficzny, czyli wykresy, tabelki, grafiki, gify, filmy itd.,
  • content interaktywny, czyli m.in. quizy, kalkulatory, czaty na żywo.

Oczywiście tworzenie opisów do filmów czy zdjęć nie jest tak skomplikowane i czasochłonne, jak tworzenie artykułów poradnikowych i eksperckich, niemniej takie treści również wymagają optymalizacji. Dobrze przygotowana strategia content marketing WWW nie pomija elementów, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się nieważne. Cały content zamieszczony na stronie powinien być spójny i zgodny z przyjętą strategią marketingową. Dlatego przeprowadzeniem kampanii content marketingowej powinna zająć się specjalizująca się w tym zakresie agencja SEO.

Pozycjonowanie strony poprzez dobre treści

Publikowanie wartościowych i unikalnych treści wpływa na podniesienie pozycji strony w wynikach wyszukiwania, a jednocześnie jest dobrą metodą promocji marki w sieci. Jeśli chodzi o samo pozycjonowanie, należy podkreślić, że dziś algorytm wyszukiwarki docenia treści tworzone z myślą o użytkowniku. Dlatego mile widziane są opisy produktów pisane językiem korzyści, przejrzyste instrukcje i przydatne artykuły poradnikowe, które niekoniecznie powielają rozwiązania omawiane na innych stronach. Unikalny content to podstawa, ale obok tego konieczne jest zadbanie o architekturę  treści. Ważne jest odpowiednie formatowanie, układ tekstu, nagłówki i wzbogacanie artykułów zdjęciami nawiązującymi do treści. W taki sposób powstaje wartościowa, ale i przyjemna w odbiorze treść, która angażuje wielu użytkowników. Kolejne osoby docenią dobry content, zaczną się nim dzielić w różnych miejscach sieci, co dodatkowo umożliwi stronie pozyskanie wielu linków przychodzących.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą: pozycjonowanie Śląsk