Lokalizacja użytkownika, który wpisuje hasło w wyszukiwarkę Google, nie pozostaje bez wpływu na wyniki, jakie dane użytkownik otrzyma.
Geolokalizacja wyników wyszukiwania została wprowadzona przez Google w 2015 roku. Od tamtej pory wyświetlane wyniki uzależnione były od domeny krajowej wyszukiwarki. Jednak pod koniec października b.r. gigant z Mountain View poinformował o wprowadzeniu zmian w ustawieniach geolokalizacji.
Geolokalizacja wyników wyszukiwania dotychczas
Nie jest tajemnicą, że wyniki wyszukiwania po części są uzależnione od miejsca pobytu użytkownika. Od 2015 roku geolokalizacja jest (a właściwie jeszcze miesiąc temu była) odczytywana za pośrednictwem domeny krajowej wyszukiwarki. Wynika z tego, że znaczenie miało nie tyle faktyczne położenie użytkownika, co oznaczenie kraju, w którym funkcjonowała wyszukiwarka. Przykładowo, jeśli użytkownik korzystał z wyszukiwarki google.pl, to otrzymywał wyniki dopasowane do Polski. Jednocześnie, będąc w Polsce, mógł skorzystać z wyszukiwarki niemieckiej czy każdej innej – wówczas otrzymywał wyniki dopasowane do danego kraju.
Zmiany w ustawieniach geolokalizacji wyników wyszukiwania
27 października firma Google poinformowała o wprowadzeniu zmian do ustawień geolokalizacji wyników wyszukiwania. Zmiany dotyczą zarówno desktopowej, jak i mobilnej wyszukiwarki Google, a także aplikacji i map Google. Aktualizacja geolokalizacji ma na celu poprawę trafności wyników wyświetlanych w odpowiedzi na zapytanie użytkownika.
Lista wyników ma być uzależniona nie od domeny krajowej wyszukiwarki, ale od lokalnych adresów IP. Zatem dopiero teraz naprawdę istotne jest miejsce pobytu użytkownika. Niezależnie od tego, jakie oznaczenie kraju widnieje w adresie wyszukiwarki, internauta otrzyma wyniki odpowiednie dla lokalizacji, w której się znajduje. Geolokalizacja użytkownika będzie zmieniać się za każdym razem, gdy ten wyruszy w podróż.
Takie rozwiązanie może rodzić pewnego rodzaju problemy. Osoby przebywające na zagranicznych wakacjach otrzymają wyłącznie propozycje wyników adekwatne do miejsca ich aktualnego pobytu. Nie będą mogły sprawdzić, jak wyglądają propozycje wyszukiwarki w innych krajach. A co w sytuacji, gdy osoby te będą chciały skorzystać z polskiej wyszukiwarki i uzyskać wyniki odpowiednie dla Polski?
Oczywiście jest to możliwe, wystarczy zmienić w ustawieniach konta preferencje co do kraju, z którego chcemy otrzymywać wyniki wyszukiwania.
Geolokalizacja wyników wyszukiwania a SEO
Prawdopodobnie przeciętni użytkownicy Internetu nawet nie zauważą wprowadzonych zmian. A jeśli już, to tylko w trakcie zagranicznych podróży, a wówczas wystarczy zastosować wspomniane wyżej rozwiązanie.
Jednak część specjalistów SEO nie była i wciąż nie jest zachwycona aktualizacją geolokalizacji. Systemy do sprawdzania pozycji słów kluczowych, które korzystają z pośredniczących serwerów proxy, zwracały niewłaściwe wyniki. O ile w przypadku monitorowania pozycji fraz w jednym kraju, można ustawić IP proxy z tego kraju, o tyle w razie konieczności sprawdzania pozycji w kilku krajach, sytuacja staje się problematyczna. Wymaga ciągłego dokonywania zmian w ustawieniach.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą: SEO Wrocław