Jak zadbać o bezpieczeństwo na Facebooku?


O niebezpieczeństwach, jakie czyhają na nas w sieci, mówi się naprawdę dużo, ale część użytkowników tak przywykła do codziennego bywania na Facebooku, że zupełnie zapomniała o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Facebook gromadzi tak wielu użytkowników, że skrajną nieodpowiedzialnością byłby brak dobrych zabezpieczeń. Tym bardziej, że wiele osób decyduje się na logowanie za pomocą Facebooka do innych, zewnętrznych serwisów, np. OLX, Allegro czy Onet. Dziś dane osobowe to bardzo cenny towar, a przecież oprócz nich kradzieży mogą ulec zdjęcia, prywatne rozmowy czy środki finansowe, do których mamy dostęp poprzez konta reklamowe na Facebooku.

O tym, jak zadbać o bezpieczeństwo na Facebooku, powinien wiedzieć każdy użytkownik. Na szczęście Facebook znacznie ułatwia sprawę i proponuje przystępne rozwiązania:

Podstawowe zabezpieczenie, czyli hasło

Hasło, którego używamy do logowania na Facebooku, nie powinno być wykorzystywane w żadnym innym serwisie. Nie powinno być też zbyt krótkie i proste. Zdecydowanie unikamy oczywistych skojarzeń – imion własnych lub członków rodziny, dat urodzenia itp.

Użytkownicy sieci Plus, którzy mają telefon skonfigurowany z Facebookiem, mogą również skorzystać z haseł jednorazowego dostępu. Jeżeli korzystają z sieci publicznej i nie chcą podawać swojego hasła, mogą wysłać SMS o treści „otp” pod numer 2665 i w zamian otrzymają jednorazowy kod.

Możliwość zdalnego wylogowania

Wylogowanie z urządzenia domowego nie jest obowiązkowe, jednak zawsze, kiedy korzystamy z sieci publicznej, musimy pamiętać o kliknięciu „wyloguj”. Na szczęście Facebook wprowadził rozwiązanie dla zapominalskich. Rozwiązaniem tym jest możliwość zdalnego wylogowania w zakładce „Bezpieczeństwo i logowanie”. Tam też każdy użytkownik może przejrzeć wszystkie lokalizacje, z których logował się na swoje konto.

Jak dbać o bezpieczenstwo na Facebooku

Włącznie uwierzytelniania dwuskładnikowego

Zdania na temat skuteczności tego zabezpieczenia są podzielone, jednak zdecydowanie lepiej je włączyć, niż nie robić niczego.

Funkcja ta zabezpiecza hasło, ale i całe konto na Facebooku. Po jej włączeniu, konieczne jest użycie w momencie logowania kodu składającego się z sześciu cyfr lub klucza zabezpieczeń. Kod jest wysyłany bezpośrednio na podany numer telefonu, ale istnieją również inne, nieco bardziej skomplikowane możliwości.

Jeżeli użytkownik chce skorzystać z opcji pierwszej, czyli otrzymywać kod w wiadomości SMS, musi we wspominanej już wyżej zakładce „Bezpieczeństwo i logowanie” włączyć opcję „Używaj uwierzytelniania dwuskładnikowego”. Tam również należy wprowadzić nr telefonu komórkowego.

Dla osób, którym zdarza się wyjść z domu bez telefonu komórkowego i potem logować do Facebooka na innym urządzeniu, dobrym rozwiązaniem są kody resetowania. Pozyskać można je, klikając w opcję „Uzyskaj kody” nieco poniżej miejsca, w którym wcześniej podawaliśmy nr telefonu. Na komputerze ukaże się dziesięć kodów, które należy wydrukować. Przydadzą się w nagłych sytuacjach, kiedy to również, a może nawet bardziej, powinniśmy dbać o bezpieczeństwo na Facebooku.

Pomoc znajomych w przypadku utraty dostępu do konta

O bezpieczeństwo na Facebooku poniekąd pomogą zadbać także znajomi (oczywiście ci, którzy są znajomymi nie tylko w życiu realnym, ale i na Facebooku). Każdy użytkownik może wybrać od trzech do pięciu znajomych, którzy pomogą w razie problemów z logowaniem.

Facebook powiadomi wybrane osoby o powierzonej im funkcji. Każda z nich otrzyma kod, który przyda się  w razie utraty dostępu do konta. O wyborze znajomych nie powinien wiedzieć nikt oprócz osoby stosującej to rozwiązanie oraz, rzecz jasna, wskazanych znajomych.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą: SEO Poznań