Nie tylko Google zwraca uwagę na szybkość ładowania strony


Czas wczytywania strony internetowej nie powinien przekraczać trzech sekund. Im dłużej strona się ładuje, tym bardziej zirytowany i zniechęcony użytkownik.

Właściciele stron internetowych powinni dołożyć wszelkich starań, by czas ładowania elementów ich witryny był jak najkrótszy. Dlaczego szybkość ładowania strony ma tak duże znaczenie? Powody są co najmniej dwa.

Na szybkość ładowania strony zwracają uwagę roboty wyszukiwarki internetowej oraz sami użytkownicy

Szybkość ładowania strony jest istotna ze względu na postawę użytkowników Internetu, którym zależy na szybkim dotarciu do szukanej informacji. Jeśli nie dostaną jej niemal natychmiast, rezygnują z odwiedzin na stronie. Dotyczy to szczególnie użytkowników urządzeń mobilnych, których nieustannie przybywa.

Drugim powodem, dla którego warto zwiększyć szybkość ładowania strony są kryteria, jakimi kierują się roboty wyszukiwarki Google podczas oceny wartości strony. Szybkość ładowania elementów witryny jest czynnikiem rankingowym Google – nie najważniejszym, ale jednak istotnym. Witryny, które ładują się szybciej, mają szansę zając wyższe pozycje w rankingu wyszukiwarki.

Szybkość ładowania strony czynnikiem rankingowym Google

Facebook zwraca uwagę na szybkość ładowania strony

Z Facebooka korzysta ogromna liczba użytkowników z całego świata. Coraz częściej są to użytkownicy mobilni, dla których użytecznymi są strony responsywne i szybko się ładujące. Facebook zauważa konieczność wprowadzenia zmian, które miałaby ułatwić użytkownikom mobilnym korzystanie z serwisu. Zmiany te mają polegać na wprowadzeniu w Aktualnościach funkcji, która spowoduje częstsze wyświetlanie postów zawierających odnośniki do stron ładujących się szybciej. Informacja o planowanych zmianach pojawiła się na blogu Facebooka i jest dostępna tutaj.

O czym informuje Facebook?

Facebook w swoim wpisie blogowym zauważa, że niemal 40% użytkowników podejmuje decyzję o opuszczeniu strony, jeśli ta ładuje się dłużej niż trzy sekundy. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom internautów, Facebook chce proponować w Aktualnościach w pierwszej kolejności wpisy odsyłające do witryn, których czas ładownia strony nie przekracza wspomnianych trzech sekund. Algorytm będzie uwzględniał kilka czynników, w tym prędkość połączenia, z którego korzysta użytkownik.

Kolejność postów w aktualnościach Facebooka a szybkość ładowania strony

Co to oznacza dla stron promowanych we wpisach z odnośnikiem?

Facebook twierdzi, że wahania pozycji w aktualnościach nie będą zbyt duże, a różnicę mogą odczuć jedynie właściciele stron, które ładują się wyjątkowo kiepsko. Wpisy promujące takie witryny będą pojawiały się w aktualnościach z mniejszą częstotliwością. Jak temu zapobiec? Poprawiając szybkość ładowania strony, a o tym co na nią wpływa można przeczytać tutaj.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą: pozycjonowanie Wrocław