Najpopularniejsze social media w 2018 roku


Co roku agencje interaktywne badające zagadnienia mediów społecznościowych próbują określać nowe trendy.

Podobnie było na początku tego roku, o czym pisaliśmy w innym artykule (klik). Pewne notowania można przewidzieć dzięki poczynaniom użytkowników w internecie. Warto jednak pamiętać, że kwestie związane z social mediami są zmienne i ciężko odgadnąć, co będzie najpopularniejsze w danym czasie. Liderzy w dziedzinie portali społecznościowych mogą się bardzo szybko zmieniać, dlatego żadna społecznościówka nie powinna osiąść na laurach. Być może, wkrótce, przekona się o tym niekwestionowany zwycięzca – Facebook, ponieważ internetowa konkurencja ruszyła do natarcia.

Najpopularniejsze social media w Stanach Zjednoczonych

Wszelkie zmiany związane z technologiami czy modą internetową wychodzą oczywiście ze Stanów Zjednoczonych. Warto zatem śledzić, jak statystki wyglądają za oceanem, aby móc przewidzieć, jak sytuacja będzie kreować się w innych miejscach na świecie. Do niedawna jako najpopularniejsze social media w USA podawano Facebooka oraz Instagrama. Jednak w bieżącym roku widać, że Facebook nie jest już najmodniejszą platformą społecznościową. Wyprzedzają go zarówno Instagram, jak i Snapchat, które wybierane są przez najmłodszych użytkowników internetu. Popularny jest także Twitter, szczególnie jeśli zależy nam na śledzeniu aktualności. Możemy więc zaryzykować stwierdzenie, że Facebook się starzeje i przestaje być atrakcyjny dla młodego pokolenia.

Media społecznościowe w Polsce

Wyniki badań z USA mają przełożenie również na nasz rodzimy rynek internetowy. Co prawda nadal najbardziej popularnym medium jest Facebook, jednak widać spory spadek zainteresowania w porównaniu do lat ubiegłych. Dodatkowo zmienia się również grupa wiekowa, zdecydowanie więcej osób korzystających z tego portalu to ludzie powyżej 25 roku życia. W przedziale wiekowym 13-17 oraz 18-24 króluje Instagram, Snapchat oraz Twitter. Widać zatem tendencje ogólnoświatowe – młodzi ludzie szukają alternatyw i zakładają konta na innych portalach niż Facebook. Dojrzali użytkownicy najczęściej zostają na jednej platformie. Nie zmienia się natomiast wykres związany z płcią, nadal to kobiety dominują na portalach społecznościowych.

Powyższe badania przeprowadzone zostały przez NapoleonCat, narzędzie badające social media.

Zmiana pokolenia

Dzięki statystkom możemy przewidzieć, w jaką stronę rozwiną się media społecznościowe i co będzie interesować najmłodszych użytkowników. Patrząc na szybki rozwój Instagrama widać, że młodzi ludzie lubią komunikować się poprzez zdjęcia i krótkie wiadomości. Jednak to wcale nie sam obraz wygrywa wśród użytkowników portali, ale połączenia — zdjęć, muzyki czy nagrań wideo, dlatego najpopularniejszym portalem zarówno w USA, jak i w Polsce niezmiennie jest YouTube. Chociaż platforma ta nie zawsze jest brana pod uwagę w zestawieniach, stąd różne są jej wyniki w poszczególnych latach.

Jeśli zastanawiamy się, w co warto inwestować, aby wypromować swoją markę czy organizację i dotrzeć do ludzi, warto pomyśleć jednakowo o kanale oraz reklamach na YouTube. Chociaż konkurencja jest spora, wystarczy ciekawy pomysł, aby dotrzeć do naszych potencjalnych Klientów i zainteresować ich naszą propozycją. Cokolwiek jednak wybierzemy w social mediach, pewne jest, że obecnie bez dobrej promocji w społecznościówkach ciężko będzie zaistnieć w świecie, szczególnie młodych ludzi.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą: pozycjonowanie Zgierz