Jak zwiększyć konwersję na blogu firmowym? Wskazówki


W przypadku blogów firmowych, które stanowią jedną z popularniejszych metod promocji marki w sieci, duży nacisk kładzie się na konwersję.

Jak zwiększyć konwersję na blogu firmowym? Odpowiedź na to pytanie znajdziemy dopiero wówczas, gdy uświadomimy sobie, jakie działania na blogu można uznać za konwersję. Do działań tych zalicza się:

  1. Liczbę przejść z bloga firmowego na stronę docelową, na której sprzedajemy usługi/produkty;
  2. Liczbę zapisów na newsletter;
  3. Liczbę reakcji użytkowników po publikacji danego artykułu – komentarze, polubienia i udostępnienia.

Niekoniecznie chodzi o to, by zwiększyła się liczba czytelników bloga, choć nigdy nie można uznać, że jest ich za dużo. Chodzi o to, by zwiększyć konwersję na blogu firmowym, pozostając na tym samym pułapie, jeśli chodzi o liczbę odwiedzających.

Prowadzenie firmowego bloga

Jak zwiększyć konwersję na blogu firmowym?

Popracuj nad prezentacją treści
Jakość treści to jedno, wygląd – drugie. Blog będzie poczytny, jeśli publikowana treść przedstawia wysoką jakość i dobrze wygląda. Akapity, nagłówki, pogrubienia, wypunktowania – wszystko to wpływa na atrakcyjność wpisu blogowego. Długie, zwarte kolumny tekstu nie zachęcają do lektury, szczególnie, jeśli nie urozmaicamy ich elementami graficznymi, takimi jak tabele, wykresy czy fotografie.

Używaj przycisków CTA
CTA z powodzeniem można wykorzystywać na blogu firmowym. Osoba, która przeczytała artykuł, jeśli nie zostanie zachęcona do podjęcia kolejnego kroku, prawdopodobnie go nie zrobi. Przyciski CTA mogą zawierać krótkie sformułowania, zachęcające do pozostawienia komentarza/opinii czy zapisania się do newslettera. Mogą to być także (a nawet powinny!) elementy kierujące na stronę sprzedażową. Umiejscowienie i wygląd przycisku CTA ma ogromne znaczenie. Powinien znajdować się w widocznym miejscu, jednocześnie logicznie nawiązując do treści artykułu. Często przyciski zachęcające do skorzystania z newslettera zamieszcza się pod tekstem, pytając czy klientowi artykuł się spodobał i czy chce otrzymywać kolejne, o podobnej tematyce.

Wklejaj banery reklamowe między wpisami
Zwykle blog (strona, którą widzi użytkownik) podzielony jest na dwie części. Pierwsza to treść czytanego artykułu. Druga stanowi tzw. pasek boczny, czyli m.in. spis kategorii, najpopularniejsze tagi oraz tytuły kilku najnowszych artykułów. Między tymi elementami warto wklejać reklamy, odsyłające do konkretnego produktu na stronie sklepu bądź po prostu do firmowej strony. Z ilością reklam nie należy przesadzać.

Sposoby, jak zwiększyć konwersję na blogu

Umożliwiaj pozostawienie komentarza bez konieczności rejestracji
Nie wszyscy czytelnicy bloga są osobami zarejestrowanymi. Niektórzy wchodzą na stronę sporadycznie, inni czytają regularnie, ale nie zdecydowali się na rejestrację. Jedni i drudzy powinni mieć możliwość dodania komentarza. Zrobią to chętniej, jeśli czynność będzie łatwa i przyjemna, dlatego warto wstawić plugin do komentowania wpisów. Zwiększenie zaangażowania na stronie możliwe jest również poprzez sekcje „click to tweet” – kliknięcie w wyróżniony cytat umożliwia szybkie jego udostępnienie na Twitterze. Logo Twittera, obok innych ikonek kanałów social media, powinna znaleźć się na blogu.

Zastosuj pop-up
Wyskakujące okienka mogą być uznane za uciążliwe, jeśli jest ich zbyt dużo, zasłaniają całą stronę i trudno je zamknąć. Wyszukiwarka Google nie lubi okienek pop-up, dlatego należy z nimi uważać. Niemniej jednak na blogu warto dodać pop-up, szczególnie jeśli czytelnik nie wykonał żadnej czynności i zamierza bloga opuścić. W tym momencie powinien się pojawić komunikat oferujący zapis na newsletter. Okienka pop-up mogą również zawierać treści reklamowe, informować o aktualnych promocjach czy przekazywać kod rabatowy.

Podsumowanie

Regularne prowadzenie bloga pozytywnie wpływa na kondycję strony internetowej. Każdy kolejny wpis to nowa podstrona i większa możliwość dodawania linków. Publikowanie wartościowych, angażujących czytelnika treści przyczynia się do szerzenia wiedzy o marce oraz zdobywania przez nią pozycji eksperta w branży. Wymienione w artykule działania pomogą przekształcić czytelników bloga w klientów sklepu internetowego. Sposobów na to, jak zwiększyć konwersję na blogu firmowym jest naprawdę dużo. Pamiętajmy, że im lepsza konwersja, tym wyższe zyski z działalności.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą: pozycjonowanie Gliwice