WordPress od lat króluje wśród CMS-ów, z jakimi możemy się spotkać w sieci. Z rozwiązania WordPress`a korzystają strony o różnym profilu, są to serwisy informacyjne, portale, fora, sklepy online, czy też strony biznesowe i usługowe. Popularność tego rozwiązania jest bardzo uzasadniona i wprost wynika z jego intuicyjności, funkcjonalności, prostej obsługi i szybkiego przyswojenia nawet bardziej zaawansowanych możliwości. Nie bez znaczenia pozostaje niezwykle bogata biblioteka wtyczek, które umożliwiają zrealizować w zasadzie każdą potrzebę. Wtyczki wspierać będą działania SEO, marketingowe, logistyczne, graficzne, etc. Przyjrzyjmy się bliżej wtyczkom, które w 2022 r. będą nadal szczególnie popularne.
WordPress w 2022 r. – jakie wtyczki będą odgrywać szczególną rolę?
Wprowadzona w 2010 r. wtyczka Yoast SEO pozostaje nadal niemal bezkonkurencyjna w kontekście wsparcia działań prowadzonych w ramach pozycjonowania. Już ponad 350 milionów razy została ona zainstalowana, ponad 30 tys. opinii składa się na wydawałoby się niewyobrażalną ocenę 4,8 gwiazdek. Jednak po piętach zaczynają deptać tej wtyczce inne, które zyskują na popularności. Będą to np. Rank Math, Squirrly SEO czy Jetpack oraz All in One SEO Pack. Zobaczmy czym wyróżniają się więc najpopularniejsze pluginy, które będą w 2022 r. odgrywały istotną rolę dla działań SEO.
#1 Yoast SEO
Użytkowników tej wtyczki spotkamy na każdej szerokości geograficznej, jest to zdecydowanie najpopularniejsze rozwiązanie, które można z sukcesami stosować w działaniach pozycjonujących. Plugin wyraźnie poprawi nasze starania dążące do wprowadzenia wybranych fraz kluczowych do top 10 wyników wyszukiwania w Google. Zaraz po instalacji Yoast`a możemy wygodnie i sprawnie uzupełnić takie atrybuty jak meta title czy meta description. Możemy także wprowadzić frazę kluczową z pozycji tekstu, dzięki czemu wtyczka podpowie nam jak jeszcze lepiej zoptymalizować tekst pod kątem tej frazy.
Wprawdzie wersja freeware`owa ma spore ograniczenia, to jednak już prezentuje sporą wartość użytkową i bardzo sensownie podpowiada rozwiązania przydatne w prowadzonej kampanii SEO. Jednak jeśli zdecydujemy się na wersję płatną otworzą się przed nami nieporównywalnie większe możliwości, takie jak:
- dowiemy się, czy wystarczająco często w tekście zastosowana jest strona czynna,
- zweryfikujemy tekst pod kątem stopnia skomplikowania zdań,
- wystarczająco zróżnicowane zdania,
- właściwie rozłożone nagłówki od H1 do H6,
- odpowiednie nasycenie tekstu frazami kluczowymi.
#2 Rank Math
Ten plugin to druga po Yoast wtyczka wspierająca działania SEO i jednocześnie pierwsza, która stała się dla niej konkurencją. W czym przewyższa pioniera? Rank Math jest przede wszystkim prostszy w obsłudze, wyróżnia się większą intuicyjnością rozwiązań, które udostępnia. Jego kod jest też mniej rozbudowany, co przekłada się na mniejsze obciążenie strony, nie będzie ona tak spowalniała witryny jak Yoast. Co ciekawe te różnice nie są wcale takie małe. Jak się okazuje strona z Rank Math może ładować się nawet o kilkanaście procent szybciej niż witryna z zainstalowanym Yoast`em.
Wprawdzie Rank Math jest mniej rozbudowany i zaawansowany niż Yoast to nie brakuje mu rozwiązań, które skutecznie wesprą działania pozycjonujące. Świetnie sprawdzi się przy pozycjonowaniu sklepów internetowych czy serwisów online.
#3 Squirrly SEO
Jest to wtyczka, która wspiera optymalizowanie treści na stronie. To swego rodzaju rozwiązanie tożsame w swoim funkcjonowaniu ze znanym Surferem. Jeśli zależy nam na tym, by w pełni wykorzystywać potencjał witryny pod kątem SEO, to Squirrly staje się przydatne, jednak nie warto zastępować np. Yoast`a tym rozwiązaniem. W porównaniu z pierwszymi dwoma wtyczkami, Squirrly staje się najmniej wartościowym wsparciem dla SEO w wersji darmowej.
#4 The SEO Framework
Ten plugin wyróżnia większa intuicyjność niż Yoast`a. Jednak nie jest to wtyczka tak wartościowa jak Rank Math i znacznie różni się od Squirrly SEO. Co umożliwia to rozszerzenie? Po zainstalowaniu tej wtyczki otrzymamy podpowiedzi odnoszące się do tego, w jaki sposób optymalizować różne podstrony, które składają się na całą stronę www. Pozwoli także na uzyskanie np. bardziej wartościowych meta tagów. Wtyczka może być stosowana jako ta, która zastąpi Rank Math czy Yoast, jeśli jednak zależy nam na optymalnej jakości prowadzonego SEO warto korzystać także z innych wtyczek.
#5 Jetpack
Jetpack nie jest pluginem, który wspiera stronę www pod kątem technicznych wartości, optymalizacji treści czy selekcji trafnych meta tagów, ale ma znaczenie pod kątem samego działania witryny. Zastosowanie Jetpack`a ma przełożyć się więc na poprawę pozycji tej czy innej domeny w SEPRP`ach (organicznych wynikach wyszukiwania w wyszukiwarce Google), ale wynika to bardziej z udostępnionych analityki i statystyk oraz dostarczaniu bardzo cennych wskazówek związanych z samym layoutem strony internetowej.
#6 AMP dla WordPress`a
Należy tę wtyczkę traktować raczej jako uzupełnienie zarówno dla Yoast`a, jak i Rank Math, Squirrly SEO czy The SEO Framework. Jeśli tylko treści i inne atrybuty wpływające na SEO zostaną zoptymalizowane za pomocą wymienionej tej czy innej z wymienionych wtyczek AMP wesprze nas w poprawie mobilnej wydajności naszej strony www. W jaki sposób? Potencjał ANP wynika z tego, że pozwoli nam pozbyć się niepotrzebnych fragmentów kodu HTML. Wielką zaletą tego rozwiązania jest to, że nie będzie ono od nas wymagało zaawansowanej wiedzy z zakresu kodowania, a i tak skutecznie poprawimy szybkość działania strony. Z drugiej jednak strony wtyczka nie jest tak doskonała, by w pełni zastąpić pracę fachowców w postaci web developerów.
#7 All in one SEO Pack
Już sama nazwa nieco nam zdradza możliwości tego rozwiązania. All in One SEO Pack wyróżnia się tym, że łączy ona funkcje wszystkich wyżej wymienionych pluginów. Ta wtyczka umożliwia przeprowadzenie analizy, która wskaże nam najsłabsze obszary funkcjonującej strony internetowej. Dowiemy się także dzięki niej, w jaki sposób usprawnić te słabsze ogniwa poprzez optymalizację treści pod kątem wybranych fraz kluczowych. Jest to wtyczka o dość ogólnym działaniu, która sprawdzi się jeśli jesteśmy początkującymi pozycjonerami.
Jeśli mamy pokusić się o sensowne podsumowanie to niezależnie jak będziemy patrzeć, co spróbujemy ocenić w ramach działania tego czy innego rozwiązania Yoast nadal przoduje i najlepiej odpowiada na potrzeby związane z SEO. Pierwszą alternatywą dla lidera jest dzisiaj Rank Math, ewentualnie The SEO Framework. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę samą optymalizację treści to zwróćmy się po pomoc do Squirrly SEO, która generuje bardzo trafne podpowiedzi pod kątem atrybutów wpływających na pozycję w wyszukiwarce. AMP for WP świetnie sprawdzi się w roli technicznego wsparcia optymalizacji technicznej, przy analityce ogólnej przyda się instalacja Jetpack`a. Dla początkujących osób, które chcą wdrożyć się w pozycjonowanie cenną wtyczką pozostaje All in One SEO Pack. Jak widać każda wtyczka prezentuje sensowne wartości i dobrą praktyką będzie przetestowanie tego czy innego rozwiązania, by poznać w pełni jego możliwości.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą: pozycjonowanie Olsztyn