Lokalni przewodnicy Google to globalna społeczność, koncentrująca się wokół wyszukiwarki Google. Czy każdy może zostać lokalnym przewodnikiem?
Lokalny przewodnik dzieli się z użytkownikami informacjami na temat miejsc (firm, restauracji, salonów urody itd.). Dodaje zdjęcia i opinie, które innym internautom pomogą znaleźć daną firmę w terenie bądź zasugerują czy warto odwiedzić konkretny lokal. Lokalni przewodnicy Google za swoją aktywność otrzymują punkty, które w dalszej kolejności mogą wymieniać na nagrody.
Jak zostać lokalnym przewodnikiem Google?
W programie Lokalni przewodnicy Google może wziąć udział każda osoba prywatna, która ma ukończone 18 lat i aktywne konto Google. Program działa we wszystkich państwach, w których Google udostępnia usługę Google Maps (aktualnie w ponad 40 krajach i językach).
By zostać lokalnym przewodnikiem, należy zapisać się do programu na jego oficjalnej stronie. Świeżo upieczeni lokalni przewodnicy mogą udzielać się w Mapach Google. Ich działalność polega przede wszystkim na dodawaniu zdjęć, filmów, opinii, korygowaniu bądź dodawaniu nowych informacji.
Jaki jest cel programu Lokalni przewodnicy Google?
Program ma na celu nadanie ludzkiego wymiaru Mapom Google. Ma też ułatwiać użytkownikom podejmowanie decyzji dotyczących wyboru jakiegoś miejsca. Lokalni przewodnicy dzielą się swoimi spostrzeżeniami i wystawiają oceny, które niekiedy mogą być naprawdę przydatne. Oczywiście pod warunkiem, że są prawdziwe, unikalne i szczegółowe. Dodawanie kolejnych, podobnych i ogólnikowych opinii, nie wnosi do programu żadnej wartości. A wyjątkowo złą praktyką jest publikowanie identycznych recenzji w odniesieniu do kilku czy kilkunastu lokalizacji. Za takie postępowanie Google może automatycznie usunąć lokalnych przewodników z programu.
Uruchamiając program, firma Google miała nadzieję na zebranie aktualnych i precyzyjnych danych na temat lokalizacji widocznych w Google Maps. Co prawda dysponuje takimi danymi dzięki państwowym spisom, katalogom firm, portalom społecznościowym i firmowym stronom www, ale są to informacje o określonym charakterze. Brakowało opinii samych użytkowników, którzy rzeczywiście byli w danym miejscu i mają na jego temat własne zdanie.
Punkty i nagrody – korzyści z aktywnego uczestnictwa w programie
Lokalni przewodnicy Google samodzielnie dodają informacje i opinie o lokalizacjach, ale niekiedy odpowiadają także na pytania, jakie zadaje im gigant z Mountain View. Najwięcej pytań dotyczy punktów gastronomicznych, czyli restauracji, barów, kawiarni, pubów. Ponadto lokalni przewodnicy udostępniają zdjęcia, jakie wykonali smartfonem w trakcie wizyty w danym miejscu. Zdjęcia powinny mieć dobrą jakość.
Osoby zapisane do programu są oznaczone w Mapach Google jako lokalni przewodnicy – nagrodą dla nich jest przynależność do wspólnoty. To jednak nie wszystko. Za zamieszczenie opinii, dodatkowej informacji czy zdjęć, lokalny przewodnik otrzymuje punkty. Im więcej punktów, tym wyższy poziom, a każdy kolejny poziom to lepsze nagrody. Nagrodą mogą być 3 miesiące darmowego dostępu do muzyki Google Play, darmowe 100 GB w Google Drive, ale też możliwość testowania nowych usług Google przed ich premierą czy uczestnictwa w warsztatach – wszystko zależy od uzyskanej liczby punktów, a tym samym wiarygodności lokalnego przewodnika.
Plakietki – nowa forma nagradzania lokalnych przewodników
Program Lokalni przewodnicy Google jest rozbudowywany o nową funkcjonalność. Najaktywniejsi użytkownicy otrzymają plakietki (niektórzy już je otrzymali). Plakietki nie mają żadnej wartości materialnej, natomiast wyróżniają dany profil na tle innych przewodników. Lokalny przewodnik może uzyskać plakietkę recenzenta, fotografa, pioniera lub faktografa.
Czy takie działanie ze strony Google zachęci przewodników do większej aktywności? Zobaczymy. Póki co wydaje się, że program Lokalni przewodnicy Google przynosi wiele obopólnych korzyści.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą: pozycjonowanie Jaworzno